چرا علی‌رغم آتش‌فشان‌ها و یخبندان‌های عظیم، حیات در زمین تا کنون از بین نرفته است؟

عکس تزئینی
عکس تزئینی Copyright کانوا
Copyright کانوا
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

آب و هوای کره زمین در مدت سه میلیارد و هفتصد سال گذشته دستخوش تحولات بزرگی شده است، از فوران‌های عظیم آتشفشانی در سراسر زمین گرفته تا عصر یخبندان و تغییرات چشمگیر در تابش‌های خورشیدی. با تمام این احوال قلب زمین به تپش خود ادامه داده است. پس چرا حیات در تمام این مدت وجود داشته است؟

آگهی

آب و هوای کره زمین در مدت سه میلیارد و هفتصد سال گذشته دستخوش تحولات بزرگی شده است، از فوران‌های عظیم آتشفشانی در سراسر زمین گرفته تا عصر یخبندان و تغییرات چشمگیر در تابش‌های خورشیدی. با تمام این احوال قلب زمین به تپش خود ادامه داده است.

پس چرا حیات در تمام این مدت وجود داشته است؟ یک بحث این است که زمین نوعی مکانیسم تثبیت کننده دارد تا دما را برای زندگی مناسب نگه دارد.

جدیدترین پژوهش محققان دانشگاه ماساچوست (ام‌آی‌تی) نشان می‌دهد که سیاره زمین از سازوکاری برخوردار است که می‌تواند در طی هر صد هزار سال تغییرات آب‌و‌هوایی بوجود آمده را اصلاح کند و دمای جهانی را در محدوده ثابت و قابل سکونت نگه دارد.

چطور چنین چیزی ممکن است؟

یک مکانیسم محتمل همان فرسایش در اثر هوا یا «هوازدگی سیلیکات» است. فرآیند آهسته‌ای که طی آن سنگ‌های سیلیکات دچار واکنش‌های شیمیایی می‌شوند و دی اکسید کربن را از جو و رسوبات اقیانوس بیرون می‌کشند و این گاز را در سنگ‌ها به دام می‌اندازند.

مکانیسم هوازدگی سیلیکات می‌تواند دی اکسید کربن و درنتیجه دمای کره زمین را کنترل کند. اما تاکنون هیچ‌گاه شواهد مستقیمی مبنی بر عملکرد مستمر آن وجود نداشته است.

بر اساس یافته‌های جدید که از بررسی تغییرات میانگین دمای جهانی در ۶۶ میلیون سال گذشته به دست آمده نشان می‌دهد که الگوی ثابتی وجود دارد که در آن، نوسانات دمایی زمین در فواصل زمانی صد هزار ساله به تدریج کاهش می‌یابند. مدت زمان این اثر مشابه بازه‌های زمانی است که برای یک دوره کامل هوازدگی سیلیکات پیش‌بینی می‌شود.

کنستانتین آرنشیت، دانش‌آموخته رشته علوم زمین، جو و سیاره در دانشگاه ام‌آی‌تی می‌گوید: «نتایج این تحقیق از این جهت امیدوارکننده است که دریافتیم که بالاخره معضل گرمایش زمین از طریق ساز‌و‌کار بازخورد زمین به خودش، اصلاح خواهد شد. اما از سوی دیگر، صدهزار سال طول خواهد کشید تا این اتفاق بیفتد، بنابراین برای حل مسائل امروزی به اندازه کافی وقت نداریم.»

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید 

این تحقیق از آن جهت حائز اهمیت است که هرگز از روی بررسی داده‌های قابل اندازه‌گیری ثابت نشده بود که چنین سازوکاری بتواند به طور مداوم آب و هوای زمین را بازتنظیم کند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

حفره گرانشی در اقیانوس هند؛ چرا سطح آب در نقطه‌ای ۱۰۰ متر از باقی اقیانوس پایین‌تر است؟

آخرین گام بزرگ؛ قدرتمندترین موشک ناسا به ۱۳۰ کیلومتری ماه رسید

افشای تهدید پنهان زمین؛ ستاره‌شناسان یک سیارک عظیم «قاتل» را شناسایی کردند