Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

دو برادر ایرانی در سوئد به جاسوسی برای روسیه متهم شدند

سوئد
سوئد Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

دادستان‌های سوئد می‌گویند دو برادر ایرانی‌الاصل متهم شده‌اند که طی حدود ۱۰ سال برای روسیه جاسوسی می‌کرده‌اند.

آگهی

دادستان‌های سوئد می‌گویند دو برادر ایرانی‌الاصل که در سوئد زندگی می‌کنند به جاسوسی برای روسیه و سرویس اطلاعات نظامی این کشور متهم شده‌اند. 

پیمان و و پیام کیا دو برادر ۴۲ و ۳۵ ساله ایرانی در حالی متهم به جاسوسی شده‌اند که حدود دو ماه و نیم قبل رسانه‌های سوئد اعلام کرده بودند که آنها به زودی به اتهام جاسوسی و خیانت در دادگاه تحت محاکمه قرار می‌گیرند. 

پر لیندکویست، دادستان کل واحد امنیت ملی سوئد در خصوص این پرونده گفت: «این یک مورد پیچیده در مورد جنایتی بوده که بررسی آن بسیار دشوار است و این ظن مربوط به جنایت بسیار جدی علیه سیستم اطلاعاتی و امنیتی سوئد است.» او همچنین به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفته که این پرونده شامل موضوعات بسیار حساس است و نمی‌توان در خصوص جزئيات آن اظهار نظر کرد. 

یکی از این دو برادر برای سازمان‌های اطلاعاتی سوئد کار می‌کرده است. بر اساس برگه اتهام که به دست آسوشیتدپرس رسیده در بازه زمانی ۲۸ سپتامبر ۲۰۱۱ تا ۲۰ سپتامبر ۲۰۲۱ اطلاعات محرمانه سوئد به سرویس اطلاعات نظامی روسیه منتقل شده است. این اطلاعات از چندین مقام امنیتی و سرویس اطلاعاتی سوئد سرچشمه می‌گیرد. 

این پرونده توسط سرویس امنیت داخلی سوئد بررسی شده و مقام‌های دادستانی می‌گویند که بسیاری از اطلاعات مربوط به این پرونده که در مرحله تحقیقات مقدماتی است، محرمانه است و هنوز نمی‌توان جزئيات چندانی از آن ارائه کرد. 

برادر بزرگتر یعنی پیمان مسئولیت‌های حساسی را در ارتش و همچنین در سازمان امنیت سوئد (Säpo) بر عهده داشته و متهم است که بدون اجازه به برخی اطلاعات محرمانه دست یافته است. برادر کوچکتر نیز برای مدت کوتاهی برای سازمان امنیت سوئد کار ‌کرده است. هر دو برادر اتهامات مربوط به جاسوسی را رد کرده‌اند. 

مقام‌های ارشد سوئد هم در این خصوص اظهار نظر کرده‌اند. پدرو اوهلسون، رئيس بخش مطبوعات نیروهای مسلح اتهامات این پرونده را بسیار جدی خوانده است. همچنین پال جانسون، وزیر دفاع سوئد نیز گفته که از این پرونده مطلع شده اما از اظهار نظر در این خصوص خودداری کرده است. 

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

در صورتی که اتهام جاسوسی برای این دو نفر اثبات شود احتمالا حکم سنگینی چون حبس ابد برای این دو برادر صادر خواهد شد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

محاکمه ۲ شهروند ایرانی‌تبار سوئد به اتهام یک دهه جاسوسی برای روسیه آغاز شد

وزارت اطلاعات یک تبعه سوئد را هنگام خروج از ایران به اتهام «جاسوسی» بازداشت کرد

سوئد، پایتخت جرایم با اسلحه در اروپا؛ نوجوانانی که در مراکز بازپروری برای تبهکاری تربیت می‌شوند