چهلم مهسا امینی؛ اعتراض‌ و اعتصاب‌ در دانشگاه‌ها و شهرها و حمله داعش در شیراز

شرکت کنندگان در مراسم چهلم مهسا امینی در سقز
شرکت کنندگان در مراسم چهلم مهسا امینی در سقز Copyright AFP
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

گروهی از کاربران شبکه‌های اجتماعی، فعالان سیاسی و مدنی مخالف جمهوری اسلامی و تشکل‌های فعال در جریان اعتراض‌های سی و نه روز گذشته در ایران از مردم خواسته‌ بودند تا امروز (چهارشنبه)، همزمان با چهلم مهسا امینی به خیابان‌ها بیایند.

ایران همزمان با فرا رسیدن سی و نهمین روز کشته شدن مهسا امینی، دختر ۲۲ ساله اهل سقز (استان کردستان) در جریان بازداشت از سوی گشت ارشاد ، شاهد برگزاری اعتراض و اعتصاب در شهرهای مختلف کشور بود.

آگهی

استانداری کردستان تمامی مدارس و دانشگاه‌های این استان را امروز (چهارشنبه) به دلیل آن چه که شیوع آنفلوآنزا عنوان شده، تعطیل کرده بود. پیشتر استانداری اردبیل نیز که اسراء پناهی، دانش‌آموز جان‌باخته، ساکن این شهر و استان بوده نیز مدارس این شهر را بنا به دلیلی مشابه با آن چه استانداری کردستان اعلام کرده، طی روزهای سه‌شنبه و چهارشنبه تعطیل اعلام کرده بود. 

در چنین شرایطی خانواده مهسا امینی با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرده بودند که قصد برگزاری مراسم چهلم برای دختر جوانشان را ندارد. بیانیه‌ای که مطابق ادعای هه‌نگاو، سازمان حقوق بشر کردستان، تحت فشار نیروهای امنیتی صادر شده بود. 

با این حال، گروهی از کاربران شبکه‌های اجتماعی، فعالان سیاسی و مدنی مخالف جمهوری اسلامی و تشکل‌های فعال در جریان اعتراض‌های چهل روز گذشته در ایران از مردم خواسته‌ بودند تا امروز (چهارشنبه)، همزمان با چهلم مهسا امینی به خیابان‌ها بیایند.

بسیاری از دانشگاه‌های ایران هم با فرارسیدن چهلم مهسا امینی صحنه تجمع‌های اعتراضی بود.

26.10.2022
21:18

یک پاسدار در جریان اعتراضات در ملایر به ضرب گلوله کشته شد

به گزارش ایرنا، یکی از نیروهای اطلاعات سپاه ملایر در استان همدان به هنگام  «تعقیب عده‌ای از لیدرهای جریان آشوب و اغتشاشات» در خیابان ولی‌عصر شهر ملایر و به ضرب گلوله مستقیم کشته شده است. 

ایرنا می‌گوید این نیروی اطلاعات سپاه پاسدران ملایر با درجه و نام سروان «علی نظری» چهارشنبه شب بدلیل جراحات وارده و پس از انتقال به بیمارستان درگذشته است. 

26.10.2022
20:36

رئیسی به حادثه تیراندازی در حرم شاهچراغ واکنش نشان داد

«این شرارت، قطعا بی‌پاسخ نخواهد ماند و دستگاههای امنیتی و انتظامی با شناسایی عقبه‌های این جنایت کور، به آمران و طراحان آن پاسخ پشیمان‌کننده و عبرت‌آموزی خواهند داد.»
 

26.10.2022
19:49


 وزیر کشور: اغتشاشات توسط دشمن به مسیری خطرناک می‌رود؛ افراد خود را باید کنار بکشند

احمد وحیدی، وزیر کشور ایران بدنبال حادثه تیراندازی در حرم شاهچراغ شیراز که رسانه‌های رسمی حکومت آن را «حمله تروریستی» خواندند گفت که «جریان اغتشاشات اخیر توسط دشمن به مسیر خطرناکی می‌رود و جریان‌های تروریستی در حال استفاده از این اتفاقات است و افراد باید خود را از جریان اغتشاش کنار بکشند و مسولان امنیتی هم با شدت مراقبت می‌کنند.»
 
به گزارش ایرنا آقای وحیدی افزوده است: «افرادی که این حادثه تروریستی را رقم زدند لایه‌ای از توطئه علیه ایران را نشان دادند و این حادثه ناگوار نشان دهنده حرکات ضددین است که به ساحت حرم شاهچراغ توهین کردند.»
 

26.10.2022
18:13

تیراندازی در حرم شاهچراغ شیراز «ده‌ها» کشته و زخمی بر جای گذاشت

رسانه‌های رسمی ایران از تیراندازی عصر چهارشنبه در حرم شاهچراغ شیراز خبر داد‌ند.

به نوشتۀ این رسانه‌ها، این حادثه «تروریستی» بوده و مهاجمانی که نیروی انتظامات حرم همچنین خانواده‌ها را هدف گرفته‌اند سه نفر بوده‌اند.

به نوشتۀ خبرگزاری فارس، مهاجمان که دو نفر آنها دستگیر شده‌اند، سلاح کلاشینکف به همراه خشاب‌های اضافی داشته‌اند.

بیشتر بخوانید: تیراندازی در حرم شاهچراغ شیراز «ده‌ها» کشته و زخمی برجای گذاشت

26.10.2022
17:56

اعتراضات گسترده خیابانی در تهران

در حالی به شامگاه چهارشنبه ۴ آبان نزدیک می‌شویم که بسیاری از اعتراضاتی که به مناسبت چهلمین روز جان باختن مهسا امینی در پایتخت برگزار شد، همچنان ادامه دارد.

گزارش ها حاکی از آن است که در غرب تهران و محله‌های پونک، صادقیه، شهرزیبا، شهرک غرب و بلوار فردوس همچنین در خیابان‌های سهروردی، شریعتی، میرداماد و انقلاب و در محله های شرقی از جمله در تهرانپارس و بنی هاشم نه تنها تجمعات با سردادن شعارهای ضدحکومتی برقرار است که در برخی مناطق معترضان موفق به بستن خیابان‌ یا اتوبان و جلوگیری از پیشروی نیروهای حکومتی شده‌اند.


 

26.10.2022
17:32

آلمان صدور ویزا برای مقامات دولتی ایران را محدودتر می‌کند

آنالنا بربوک، وزیر خارجه آلمان روز چهارشنبه در بیانیه‌ای اعلام کرد که برلین برای ورود ایرانی‌های وابسته به حکومت، محدودیت‌های بیشتری وضع خواهد کرد و مقرراتی فراتر از بسته تحریم‌های اتحادیه اروپا به اجرا خواهد گذاشت.

او اعلام کرد که این تصمیم با توجه به «وضعیت حقوق بشر در ایران» گرفته شده و افزود که در آینده، تنها در صورتی برای ایرانی‌های دارندۀ گذرنامه‌های دیپلماتیک یا خدماتی ویزا صادر خواهد شد که این کار واقعا «ضروری» باشد.

خانم بربوک همچنین گفت که قرار است برای ورود اعضای سازمان‌های ایرانی که در فهرست اتحادیه اروپا هستند نیز، محدودیت‌های بیشتری وضع شود.

او اعلام کرد: «با دولتی که چنین رفتار نازل حقوق بشری با شهروندان خود دارد، نمی‌توان یک روابط دوجانبۀ عادی داشت.»

26.10.2022
16:10

درگیری‌ها شدید در سقز

اخبار منتشر شده در شبکه های اجتماعی حاکی از درگیری شدید نیروهای امنیتی با مردم معترض در داخل شهر سقز و تیراندازی به سوی آنهاست.

از ساعاتی پیش از آغاز این درگیری‌ها، نیروهای انتظامی و سپاه جاده های منتهی به آرامستان آیچی را بسته بودند تا مانع از حرکت مردم به سمت این آرامستان به مناسبت چهلمین روز جان باختن مهسا امینی شوند.

اما بسته شدن راههای شوسه نتوانست مانع از حرکت مردمی شود که خبرگزاری ایسنا جمعیتشان را ۱۰ هزار نفر برآورد کرده است و آنها با پای پیاده یا از بیراهه خود را به آرامستان رساندند.

البته خبرگزاری ایسنا از آنچه امروز در سقز گذشت، روایت دیگری منتشر کرده و نوشته است که پس از پایان مراسم چهلم مهسا امینی، جمعیت به سمت شهر در حرکت بودند که «به واسطه تحرکات برخی از آنها و استقرارشان در خیابان‌های شهر، فضا کمی ملتهب شد».

ایسنا ادعا کرده که «برخی از جمعیت با آمادگی درگیری به سمت شهر حرکت کردند» و «پلاک های برخی خودروهای حاضر در آرامستان که پس از مراسم به سمت شهر حرکت کردند، گل مالی شده بود همچنین در بین جمعیت افرادی مشاهده می‌شد که چهره خود را پوشانده بودند».

ایسنا می‌افزاید: «برخی افراد بنا داشتند به مرکز نظامی ارتش حمله کنند که با ممانعت جمعی از مردم حاضر در مراسم پراکنده شدند... به دنبال التهابات و درگیری‌های پراکنده به وجود آمده بعد از مراسم  چهلم، به جهت ملاحظات امنیتی اینترنت شهر سقز قطع شد.»

26.10.2022
15:44

تجمع در بازار تهران

بخشی از بازار بزرگ تهران نیز روز چهارشنبه تعطیل شد و تجمع بزرگی برگزار گردید. 
شرکت کنندگان در این تجمع شعارهایی همچون «آزادی، آزادی، آزادی»، «مرگ بر دیکتاتور» و «امسال سال خونه، سیدعلی سرنگونه» سر دادند.
گزارش ها حاکی از آغاز تیراندازی ماموران حکومتی به سمت معترضان همچنین استفاده از گاز اشک آور در بازار است.

معترضان برای مقابله با نیروهای امنیتی برخی از خیابانهای بازار را بسته‌اند.
 

26.10.2022
15:32

درگیری در دانشگاه شهید بهشتی تهران

تصاویر منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی حاکی از درگیری نیروهای حراست همچنین مامورین حکومتی موسوم به «لباس شخصی‌ها» با دانشجویان معترضی است که روز چهارشنبه در داخل دانشگاه شهید بهشتی تهران اقدام به برگزاری تجمع و سردادن شعارهای اعتراضی کرده بودند.

26.10.2022
15:10

تجمع اعتراضی پزشکان در تهران

همزمان با انتشار خبر استعفای قائم مقام سازمان نظام پزشکی تهران، جمعی از پزشکان روز چهارشنبه در پایتخت دست به برگزاری یک تجمع اعتراضی زدند و شعار دادند: «توپ تانک فشفشه، آخوند باید گم بشه!»

پیش از این دکتر سید موید علویان، رئیس هیات مدیره نظام پزشکی تهران، با انتشار اطلاعیه‌ای در سایت سازمان نظام پزشکی کشور، خواستار انصراف همکارانش از برگزاری تجمع اعتراضی روز چهارشنبه شده بود.

در اطلاعیه او آمده بود: «با توجه به شرایط کشور و با توجه به درخواست برخی از همکاران برای گردهمایی در روز چهارم آبان ماه در نظام پزشکی تهران بزرگ، موضوع را با همکارانم در هیات مدیره نظام پزشکی تهران بزرگ مطرح کردم....  اینجانب به دیدگاه‌های مختلف احترام می گذارم ولی در شرایط حاضر امکان فراهم کردن فضای فیزیکی متناسب برای درخواست کنندگان وجود ندارد.»


در ادامه آمده است: «بنابر‌این ضمن تاکید بر اهمیت ارزش‌های مشترک حرفه‌مندان پزشکی که همگی بر حفظ آنها هم‌قسم هستیم، اینجانب به عنوان رئیس هیات مدیره نظام پزشکی تهران بزرگ از همکارانی که دعوت به گردهمایی نموده‌اند، درخواست می‌نمایم آن را لغو نمایند تا در شرایطی بهتر و مناسب‌تر بتوانیم گفتگو در فضایی عاری از هرگونه خشونت و همراه با بردباری را تجربه کنیم.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

مریم نمازی: ایران شاهد یک انقلاب زنانه بود که برای آینده کشور تعیین کننده است

گزارش تحقیقی سی‌ان‌ان؛ چه بر سر نیکا شاکرمی آمد و آخرین ساعات زندگی او چگونه رقم خورد؟

بازداشت ده‌ها نفر دیگر در چندین شهر ایران؛ معترضان و حکومت مدعی وقوع تیراندازی شدند