چهلم مهسا امینی؛ اعتراض‌ و اعتصاب‌ در دانشگاه‌ها و شهرها و حمله داعش در شیراز

شرکت کنندگان در مراسم چهلم مهسا امینی در سقز
شرکت کنندگان در مراسم چهلم مهسا امینی در سقز Copyright AFP
Copyright AFP
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

گروهی از کاربران شبکه‌های اجتماعی، فعالان سیاسی و مدنی مخالف جمهوری اسلامی و تشکل‌های فعال در جریان اعتراض‌های سی و نه روز گذشته در ایران از مردم خواسته‌ بودند تا امروز (چهارشنبه)، همزمان با چهلم مهسا امینی به خیابان‌ها بیایند.

آگهی

ایران همزمان با فرا رسیدن سی و نهمین روز کشته شدن مهسا امینی، دختر ۲۲ ساله اهل سقز (استان کردستان) در جریان بازداشت از سوی گشت ارشاد ، شاهد برگزاری اعتراض و اعتصاب در شهرهای مختلف کشور بود.

استانداری کردستان تمامی مدارس و دانشگاه‌های این استان را امروز (چهارشنبه) به دلیل آن چه که شیوع آنفلوآنزا عنوان شده، تعطیل کرده بود. پیشتر استانداری اردبیل نیز که اسراء پناهی، دانش‌آموز جان‌باخته، ساکن این شهر و استان بوده نیز مدارس این شهر را بنا به دلیلی مشابه با آن چه استانداری کردستان اعلام کرده، طی روزهای سه‌شنبه و چهارشنبه تعطیل اعلام کرده بود. 

در چنین شرایطی خانواده مهسا امینی با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرده بودند که قصد برگزاری مراسم چهلم برای دختر جوانشان را ندارد. بیانیه‌ای که مطابق ادعای هه‌نگاو، سازمان حقوق بشر کردستان، تحت فشار نیروهای امنیتی صادر شده بود. 

با این حال، گروهی از کاربران شبکه‌های اجتماعی، فعالان سیاسی و مدنی مخالف جمهوری اسلامی و تشکل‌های فعال در جریان اعتراض‌های چهل روز گذشته در ایران از مردم خواسته‌ بودند تا امروز (چهارشنبه)، همزمان با چهلم مهسا امینی به خیابان‌ها بیایند.

بسیاری از دانشگاه‌های ایران هم با فرارسیدن چهلم مهسا امینی صحنه تجمع‌های اعتراضی بود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

مریم نمازی: ایران شاهد یک انقلاب زنانه بود که برای آینده کشور تعیین کننده است

گزارش تحقیقی سی‌ان‌ان؛ چه بر سر نیکا شاکرمی آمد و آخرین ساعات زندگی او چگونه رقم خورد؟

بازدید ۳۰ میلیونی؛ شروین حاجی‌پور با «آشغال» هم رکورد زد