«آزادی برای ایران»؛ هشتاد هزار نفر در بزرگترین تظاهرات ایرانی‌های اروپا در برلینِ آلمان گردهم آمدند

تظاهرات بزرگ ایرانیان ساکن اروپا در برلین، پایتخت آلمان، ۲۲ اکتبر
تظاهرات بزرگ ایرانیان ساکن اروپا در برلین، پایتخت آلمان، ۲۲ اکتبر   -  Copyright  یورونیوز
نگارش از یورونیوز فارسی

آخرین خبرها و گزارش‌ها درباره اعتراضات در ایران و واکنش‌های بین‌المللی به آن‌ در روز شنبه ۳۰ مهر (۲۲ اکتبر) را در این مطلب پیگیری کنید.

ششمین هفته اعتراضات ایران درحالی آغاز شده است که حمایت‌های بین‌المللی از آن افزایش یافته و دولت‌های غربی در حال کار روی بسته‌های تحریمی جدیدی علیه حکومت ایران هستند.

همزمان، هزاران ایرانی امروز شنبه ۲۲ اکتبر از سراسر اروپا و در همبستگی با معترضان داخل ایران در برلین، پایتخت آلمان گردهم آمده‌اند و «بزرگترین تظاهرات ایرانی‌ها در اروپا» را در مخالفت با حکومت جمهوری اسلامی برگزار می‌کنند. 

بر اساس ویدیوهای منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی تجمعات اعتراضی هرچند پراکنده‌تر اما همچنان ادامه دارد و دسترسی به پیام‌رسان‌ها و شبکه‌های اجتماعی با اختلال همراه است.

همزمان، کارزاری که با هدف اخراج دیپلمات‌های ایرانی از هفت قدرت برتر اقتصادی جهان راه‌اندازی شده به امضای حدود ۶۰۰هزار نفر رسیده است.

آخرین خبرها و گزارش‌ها درباره اعتراضات در ایران و واکنش‌های بین‌المللی به آن‌ در روز شنبه ۳۰ مهر (۲۲ اکتبر) را در این مطلب پیگیری کنید.

22.10.2022
17:25

خبرگزاری فرانسه: شمار حاضران در تظاهرات برلین به ۸۰ هزار نفر رسید

به گزارش خبرگزاری فرانسه به نقل از سخنگوی پلیس آلمان شمار تظاهرکنندگان ایرانی و غیرایرانی حاضر در  برلین به ۸۰ هزار نفر رسیده است. پیش‌تر شمار حاضران در این تظاهرات ۵۰ هزار نفر اعلام شده بود.

22.10.2022
23:26

تجمعات شبانه در تهران، تنکابن، مهاباد و سنندج 

با وجود تاریک شدن هوا همچنان گزارش‌هایی از ادامه تجمعات اعتراضی در شهرهای مختلف ایران منتشر می‌شود. کاربران در شبکه‌های اجتماعی تصاویری از حضور مردم معترض در شهرستان‌های سنندج، تنکابن و مهاباد را به اشتراک گذاشته‌اند. 

معترضان با سر دادن شعارهایی چون «زن، زندگی، آزادی»، «مرگ بر دیکتاتور» و «مرگ بر خامنه‌ای» خشم خود را فریاد زدند. 

همچنین تصاویری از محله صادقیه تهران منتشر شده که نشان می‌دهد تجمعات اعتراضی در این محله غرب تهران نیز تا آخرین ساعات شنبه شب ادامه داشته است. 

22.10.2022
23:04

رئيس دانشگاه تهران: ورود لباس‌شخصی‌ها به دانشگاه در کمترین حالت ممکن بود 

محمد مقیمی، رئيس دانشگاه تهران می‌گوید در ۳۰ روز گذشته در این دانشگاه تجمعاتی رقم خورد که در هیچ کدام از آنها حراست از برگزاری این اجتماعات ممانعت نکرده است. 

رئيس دانشگاه تهران همچنین در ادامه تایید کرد که برخی رفتارهای اشتباه هم صورت گرفته که باید تعدیل شود. او در ادامه مدعی شد که ورود لباس‌شخصی‌ها به دانشگاه تهران در کمترین حد خود بوده است. او همچنین در ادامه افزود: «می‌گویند دانشجو مصونیت دارد، اما تا کجا این دانشجو مصونیت دارد؟»

22.10.2022
22:07

واکنش مشاور تیم هسته‌ای به تجمع برلین: «بعد از اینکه پولشان را از اروپایی‌ها گرفتند باید به اردوگاه مجاهدین برگردند»

محمد مرندی، مشاور رسانه‌ای تیم مذاکره کننده هسته‌ای جمهوری اسلامی در توییتی نسبت به حضور گسترده ایرانیان در تجمع برلین واکنش نشان داد. 

آقای مرندی در این توییت خود به زبان انگلیسی نوشت: «شهروندان بدبخت اروپایی که با فروپاشی اقتصادی مواجه هستند، هزینه جمع شدن همه این افراد از سراسر اتحادیه اروپا را پرداخت کرده‌اند.»

فرزند علیرضا مرندی، پزشک معتمد علی خامنه‌ای همچنین در ادامه این توییت نوشته است: «پس از گشت و گذار و خرید، بسیاری از معترضان ایرانی به اردوگاه‌های تروریستی سرد و تاریک سازمان تروریستی مجاهدین خلق بازخواهند گشت.»

22.10.2022
21:58

تجمعات اعتراضی زنان در محله ستارخان تهران با برداشتن روسری 

بر اساس تصاویر منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی گروهی از زنان در محله ستارخان تهران روسری‌های خود را از سر برداشته و در هوا چرخاندند و شعارهای اعتراضی همچون «مرگ بر دیکتاتور» و «زن، زندگی، آزادی» سر می‌دهند. 

آن‌طور که در ویدیوها مشخص است، اتومبیل‌هایی هم که از کنار این دختران و زنان عبور می‌کردند با بوق زدن از این حرکت اعتراضی آنها حمایت می‌کنند. 

22.10.2022
21:45

حمایت وزیر آلمانی از معترضان ایرانی 

لیزا پاوس، وزیر خانواده، سالمندان، زنان و جوانان آلمان با انتشار توییتی نسبت به حضور گسترده ایرانیان در تجمع برلین واکنش نشان داد. 

خانم پاوس در این توییت خود ضمن حمایت از معترضان ایرانی نوشت:«امروز هزاران نفر در برلین برای همبستگی با زنان شجاع و معترضان در ایران که خواستار آزادی هستند، تظاهرات کردند.»

این مقام آلمانی همچنین در پایان نوشت: «ما کنار شما می‌ایستیم»، «ما صدای شما خواهیم بود»، «حقوق زنان، حقوق بشر است.»

او همچنین شعار «ما همه با هم هستیم» را به زبان فارسی در توییت خود نوشته است. 

22.10.2022
20:05

تجمعات اعتراضی در دزفول، بازداشت معترضان

بر اساس تصاویر منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی گروهی از مردم در شهر دزفول در استان خوزستان به خیابان‌ها آمدند و با سر دادن شعارهایی چون «مرگ بر دیکتاتور» و «مرگ بر‌ خامنه‌ای» خشم خود را نسبت به مسئولان جمهوری اسلامی ابراز داشتند. 

همچنین ویدیوهای منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی نشان می‌دهد که ماموران امنیتی چندین نفر از معترضان را دستگیر و بازداشت می‌کنند.

22.10.2022
19:09

رئیس سازمان پدافند غیرعامل: اینستاگرام و واتس‌ا‌پ همراه با اسرائیل و سازمان مجاهدین در اعتراضات نقش داشتند

غلامرضا جلالی، رئیس سازمان پدافند غیرعامل ایران می‌گوید شبکه اجتماعی اینستاگرام و پیام‌رسان واتس‌اپ با اسرائیل و سازمان مجاهدین خلق هماهنگ بودند تا در اعتراضات ایران نقش‌آفرینی کنند. 

جلالی در حاشیه همایش ملی پدافند شهری به خبرنگاران گفت: «تشخیص اولیه شورای امنیت کشور این بود که اینستاگرام و واتس‌اپ مخل امنیت مردم هستند و تا زمانی که این دو پلتفرم از قوانین جمهوری اسلامی تبعیت نکنند، همچنان فیلتر آنها ادامه خواهد داشت.» 

این مقام جمهوری اسلامی همچنین ایجاد نمایندگی این شرکت‌ها در ایران را یکی دیگر از شروط رفع فیلتر اینستاگرام و واتس‌اپ دانست و افزود: «رفع فیلتر باید در شورای امنیت کشور بحث و در خصوص آن تصمیم‌گیری شود.»

22.10.2022
18:58

گروه هکری «بلک ریوارد» تهدیدش را عملی و برخی «داده‌های مربوط به شرکت تولید و توسعه انرژی اتمی ایران» را منتشر کرد

گروه هکری بلک ریوارد که شب گذشته جمهوری اسلامی را تهدید کرده بود که اگر تا ۲۴ ساعت تمام زندانیان عقیدتی، سیاسی و بازداشتی‌های اخیر را آزاد نکند، اطلاعاتی از شرکت تولید و توسعه انرژی اتمی ایران را منتشر خواهد کرد، تهدید خود را عملی کرد. 

این گروه ادعا کرده بود که اطلاعات آنان برنامه هسته‌ای ایران را تحت‌الشعاع قرار خواهد داد.  

این گروه با انتشار پیامی در کانال تلگرام خود نوشت: «ما به‌عنوان بخشی از جامعه هکرهای ایرانی و برخاسته از میان شما، برخلاف غربی‌ها، اهل لاس زدن با آخوندهای جنایتکار نیستیم و اگه حرفی میزنیم ۱۰۰ درصد به آن عمل می‌کنیم. به‌طور خلاصه اطلاعاتی که امروز در دسترس عموم قرار می‌دهیم، دربرگیرنده «مکالمات عمومی و خصوصی ایران با آژانس بین‌المللی اتمی»، «قراردادها و توافق‌‌نامه‌های توسعه اتمی با شرکای داخلی و خارجی»، «طرح‌های احداثی و برنامه‌های لجستیک و استراتژیک مرتبط با صنایع اتمی»، «زمانبندی‌های مدیریتی و عملیاتی بخش‌های مختلف نیروگاه بوشهر»، «مشخصات هویتی و فیش‌های حقوقی مهندسان و کارکنان شرکت تولید و توسعه انرژی اتمی ایران»، «پاسپورت‌‌ها و ویزاهای متخصصان ایرانی و روسی شاغل در نیروگاه بوشهر به همراه جزئیات سفرها و ماموریت‌ها»، «جزئیات وضعیت عملکرد مقطعی نیروگاه اتمی بوشهر»، «گزارش‌ها و مستندات فنی و تخصصی» و... به زبان‌های انگلیسی، روسی و فارسی است.»

این گروه با انتشار فایلی زیپ شده نوشت: «چون می‌دونیم منتظر مشاهده مستندات هک بودید و این دور از انصافه که طولانی‌تر بشه؛ یه چندتایی رو دم دستی (اونایی که اسکن شدن) رو باهاتون فعلا اشتراک میذاریم تا باقی آماده بشن و آپلود کنیم. دیگه خودتون می‌دونید چیکارشون کنید!»

تصویر کانال تلگرام گروه هکری بلک ریوارد

22.10.2022
18:52

تجمعات اعتراضی در خیابان‌های شهر مشهد 

بر اساس تصاویر منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی تجمعات اعتراضی در مشهد با دخالت دستگاه‌های امنیتی به خشونت کشیده شده است. 

ویدیوهایی که کاربران منتشر کرده‌اند نشان می‌دهد که مردم در چندین خیابان و محله مشهد تجمعاتی تشکیل داده و شعارهایی چون «مرگ بر دیکتاتور»، «مرگ بر خامنه‌ای» و «زن، زندگی، آزادی» سر داده‌اند. در برخی ویدئوها گروهی از نیروهای سرکوب با هجوم به معترضان تلاش دارند به این اجتماعات پایان بخشند و با باتوم به مردم حمله کرده و به شدت آنها را مورد ضرب و شتم قرار می‌دهند.

مطالب مرتبط