دو ایرانی و یک افغان در میان برندگان جوایز موسیقی و معماری بنیاد آقاخان در سال ۲۰۲۲ میلادی

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
موزه بنیاد آقاخان
موزه بنیاد آقاخان   -  Copyright  AP Photo

برندگان جایزه موسیقی آقاخان در سال ۲۰۲۲ میلادی در حالی معرفی شدند که یک ایرانی و یک افغان در میان آن‌ها دیده می‌شود. یاسمین شاه‌حسینی، (ایرانی) و محمد داود سدوزی مشهور به داود‌خان (افغان) دو نوازنده‌ای هستند که موفق به دریافت این جایزه شدند.

هیأت داوران جایزه موسیقی آقاخان از گروه ایرانی «گلشن» و سید محمد موسوی، مدیر مؤسسه فرهنگی-هنری ماهور نیز به پاس تلاش‌هایشان در اشاعه موسیقی تقدیر کردند.

جایزه موسیقی بنیاد آقاخان هر سه سال با هدف ارج‌ نهادن به خلاقیت‌‌های استثنایی، آموزش و حفظ و احیای هنر موسیقی در جوامعی که مسلمانان در آن حضور پررنگی دارند در چندین شاخه اهدا می‌شود. این جایزه در مجموع رقمی معادل ۵۰۰ هزار دلار است که میان برندگان تقسیم می‌شود.

۱۰ برنده نهایی جایزه موسیقی آقاخان در سال ۲۰۲۲ میلادی از میان ۴۰۰ نامزد از کشورهای مختلف انتخاب شده‌اند.

بنیاد آقاخان همچنین جایزه ویژه «مقام ممتاز» را به مسلم الکثیری، آهنگساز اهل عمان تقدیم کرد. مسئولان این بنیاد، این جایزه را به پاس «حفظ و اشاعه میراث موسیقیایی عمان» به آقای الکثیری اهدا کردند.

بنیاد آقاخان پیش‌تر در سال ۲۰۱۹ نیز جایزه ویژه «خداوندگار موسیقی» موسوم به «شهنواز» را به محمدرضا شجریان تقدیم کرده بود.

وب سایت بنیاد آقاخان
کارخانه آرگو اثر احمدرضا شریکر از ایرانوب سایت بنیاد آقاخان

مراسم اهدای جوایز برندگان این دوره، از ۲۹ تا ۳۱ اکتبر در مسقط پایتخت عمان برگزار می‌شود و هم‌زمان مراسم اهدای جوایز برندگان پانزدهمین دوره جایزه معماری آقاخان نیز در عمان برگزار خواهد شد.

شش پروژه نمونه به عنوان برندگان جایزه معماری آقاخان در سال ۲۰۲۲ میلادی اعلام شدند که نام «کارخانه آرگو» اثر احمدرضا شریکر از ایران در بین آن‌ها دیده می‌شود. 

برندگان نهایی جایزه معماری آقا خان در سال ۲۰۲۲ از میان ۴۶۳ اثر ارسالی از ۱۶ کشور انتخاب شده‌اند.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

جایزه معماری آقا خان در مجموع رقمی معادل یک میلیون دلار است که به برنده یا برندگان اهدا می‌شود. امسال یک پروژه از ایران، دو پروژه از بنگلادش، یک پروژه از اندونزی، یک پروژه از لبنان و یک پروژه از سنگال به صورت مشترک برنده جایزه معماری آقاخان شدند.

جایزه معماری آقاخان با تمرکز روی شیوه‌های بومی اسلامی هر ۳ سال یک بار به یک یا چند معمار اهدا می‌شود.