معاون نخست وزیر اسپانیا: وقت آن است که ما آلمان را درک کنیم

معاون نخست وزیر اسپانیا: وقت آن است که ما آلمان را درک کنیم
Copyright euronews
نگارش از Efi Koutsokosta
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

در حالی که بحران انرژی وخیم‌تر می‌شود، قیمت گاز طبیعی نسبت به زمستان گذشته ۴ برابر شده و تورم هم رکوردی تاریخی دو رقمی زده است. درباره این شرایط با معاون نخست وزیر اسپانیا گفت‌وگو کردیم.

در حالی که بحران انرژی وخیم‌تر می‌شود، قیمت گاز طبیعی نسبت به زمستان گذشته ۴ برابر شده و تورم هم رکوردی تاریخی دو رقمی زده است. اتحادیه اروپا همچنان برای رسیدن به توافق راه دشواری در پیش دارد. آیا راهی برای غلبه بر این شرایط وجود دارد؟ برای بحث در این باره به سراغ نادیا کالوینو، معاون نخست وزیر اسپانیا رفتیم. و این پرسش‌ها را با او در میان گذاشتیم.

نادیا کالوینو: «طبیعتا جنگ در دروازه‌های اروپا و همینطور شانتاژ انرژی ولادیمر پوتین زندگی همه ما را تحت تاثیر قرار داده است. با این حال میزان این تاثیر از کشوری به کشور دیگر متفاوت است. اقتصادهایی مثل اقتصاد آلمان، کشورهای بالتیک و همسایگان اوکراین بیش از دیگر کشور ضرر کرده اند. خوشبختانه، برخی دیگر کشورها مانند اسپانیا به دلیل وابستگی کم‌تر به نفت و گاز روسیه و دور بودن از خطرات، کم‌تر متاثر شده اند.»

افی کوتسوکوستا، یورونیوز: ولی پاسخ اتحادیه اروپا به این بحران به‌شدت مورد انتقاد قرار گرفته است. اینکه اتحادیه اروپا نتوانست با قیمت بالای گاز وارداتی رویارویی کند. به نظر شما دست‌کم تا الان اتحادیه اروپا نتوانسته در حد انتظار با این بحران روبه‌رو شود؟

نادیا کالوینو: «شخصا ترجیح می‌دادم که پیش از بروز بحران دست به کار می‌شدیم. ولی هیچ وقت دیر نیست. ما با اینکه کمیسیون تصمیم قاطع بگیرد و همچنین تعیین سقف قیمت حداکثری برای گاز وارداتی کاملا موافقیم. می‌شود سازوکار کشورهای منطقه ایبریا و تعیین قیمت حداکثری گاز را الگو قرار داد. به نظرم این راه حل تاکنون برای جلوگیری از افزایش قیمت گاز و تاثیر مخرب بر حیات شهروندان و شرکت‌ها بسیار کارآمد بوده است.»

افی کوتسوکوستا، یورونیوز: ولی همانطور که می‌دانید در حالی که کمیسیون تلاش می‌کند راه حل واحد اروپایی پیدا کند. آلمان اعلام کرد آماده پرداخت ۲۰۰ میلیارد یورو برای کمک به مصرف‌کنندگان و شرکت‌ها برای رویارویی افزایش قیمت سوخت است. به نظرتان این برنامه راه حل واحد اروپایی را خراب نمی‌کند.

نادیا کالوینو: «به نظرم باید مثل دوره شیوع کرونا عمل کنیم. یعنی با وفاداری به سه اصل: وحدت، اراده و همبستگی. این اصول در دوره کرونا کارآیی خود را در رویارویی با یک چالش جهانی نشان دادند.

الان هم که با بحرانی فراتر از مرزهای ملی مواجهیم، باید با واکنشی یگانه و تا حد ممکن کارا داشته باشیم. به این معنی که باید این واقعیت را در نظر داشته باشیم که تاثیر بحران بر کشورهای گوناگون متفاوت است. بنابراین باید درباره قواعدممان و با توجه به قدرت اقتصادی کشورها مختلف و تاثیر متفاوت بحران و چالش‌ها، انعطاف‌پذیری لازم را داشته باشیم.»

افی کوتسوکوستا، یورونیوز: آنچه آلمان انجام داد را درک می‌کنید؟ از اینکه برلین به تنهایی برای حل بحران دست به کار شد برایتان آزاردهنده نبود؟

نادیا کالوینو: «من کاملا می‌فهمم که همگی ما به شکلی با مساله افزایش قیمت‌ها و حمایت از شهروندان و شرکت‌هایمان درگیریم. وضعیت کاملا برای آلمان و اسپانیا کاملا متفاوت است. فقط برای مثال چند عدد به شما می‌دهم. در اسپانیا با یک رشد بالا روبه‌روییم! با توجه به داده‌های فعلی ما انتظار رشدی ۴/۴ درصدی را داریم. ولی این به آن معنی نیست که نباید راهکارهایی برای افزایش مالیات به منظور حمایت از شرکت‌ها و شهروندانمان در پیش بگیریم. به این ترتیب همه ما با یک چالش واحد مواجهیم: حمایت از شرکت‌ها برای کاهش اثر منفی جنگ انرژی و همزمان تضمین کاهش کسری و بدهی‌ها و به این ترتیب، حفظ توازن و مسئولیت بودجه‌ای.»

افی کوتسوکوستا، یورونیوز: به نظر شما آلمان هم براساس همین اصل همبستگی برنامه‌اش را به پیش می‌برد؟

ما در زمان شیوع کرونا شاهد حجم بزرگی از همبستگی از سوی آلمان بودیم. کشورهایی مثل اسپانیا از این همبستگی بسیار بهره بردند.

افی کوتسوکوستا، یورونیوز: در بحران انرژی هم وضعیت به همین منوال است؟

من یک توازی با یک نقطه ثقل در این ماجرا می‌بینم. اسپانیا در دوره کووید مستقیما از بیماری آسیب دید و حمایت‌های بسیاری از اتحادیه اروپا گرفت. حالا ما همبستگی مطلق خودمان را با کشورهایی که مستقیما از جنگ انرژی و خطر چالش‌های ناشی از حمله به اوکراین متاثر شده اند، نشان می‌دهیم.

افی کوتسوکوستا، یورونیوز: به این ترتیب وقتش رسیده که حالا هم مثل دوره پاندمی یک سازوکار واحد و مطمئن برای رویارویی با بحران تعریف کنیم؟

باید ببینیم همین حالا چه ابزارهایی در دست داریم،؟ بودجه اتحادیه اروپا و برنامه احیای اختصاصی، هر دو منابع مهم تامین مالی هستند که می‌توانند برای سرمایه‌گذاری‌های جدید و تسریع اصلاحات ساختاری به ما کمک کنند. این دو ابزار همین حالا هم اثری ساختاری داشته اند. ما باید از این وضعیت بهره ببریم و از فرصت‌های برنامه احیا برای بهبود رشد اقتصادی در سطح ملی و اروپایی استفاده کنیم.

افی کوتسوکوستا، یورونیوز:همانطور که حتما می‌دانید آمار رسمی اخیر واقعا ناامید کننده است. نرخ تورم به ۱۰ درصد رسیده است.قیمت سوخت۴۰/۸ درصد افزایش یافته و به تبع آن هزینه مواد غذایی به شدت بالا رفته است. چه باید کرد؟

می‌دانیم که اصلا ماجرا، تورم وارداتی به اروپا با توجه به افزایش قیمت سوخت و دیگر مواد اولیه است. همین ماجرا باعث سقوط ارزش یورو هم شده است. به این ترتیب باید در اولین فرصت ممکن باید جلوی این تورم وارداتی به اتحادیه اروپا و حوزه یورو را بگیریم و تلاش کنیم که جلوی افزایش قیمت انرژی بایستیم. به همین دلیل است که قاطعانه از برنامه پیشنهادی کمیسیون حمایت می‌کنیم. ما خواهان واکنش سریع و تعیین موازین فوق‌العاده برای به روز رسانی چارچوب آیین‌نامه‌ای به منظور تعیین سقف قیمت سوخت و همچنین تغییر شاخص تسهیل انتقال گاز در هلند هستیم. به این ترتیب و با بازتعریف چارچوب‌های متناسب می‌توانیم در اولین فرصت ممکن در جلوگیری کنیم.

افی کوتسوکوستا، یورونیوز: و پرسش پایانی آیا نمی‌ترسید که تمام این چالش‌ها و بی‌اعتمادی‌ها جمع و منجر به یک آشفتگی اجتماعی بزرگ در سراسر اتحادیه اروپا شود؟

ببینید این پرسشی است که باید همواره در ذهنمان داشته باشیم. همه شهروندان اروپایی، همه ما روزهای سختی را تجربه می‌کنیم. از سه سال پیش و شروع پاندمی کووید وضعیت به همین منوال است. در اسپانیا، ماجرای فوران آتشفشان را هم در این وسط داشتیم. بعد جنگ هم اضافه شد و افزایش قیمت سوخت و غذا. به همین دلیل هم هست که ما باید تمام‌قد از شهروندانمان حمایت کنیم . و در اتخاذ تصمیم‌های جدید به‌شدت محتاط باشیم. همزمان باید حواسمان به تعادل بودجه و پایداری مالی در منطقه یورو و اتحادیه اروپا باشد.

خبرنگار • Efi Koutsokosta

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

گفتگوی جهانی؛ آیا پل کریمه هدف مشروع نظامی بود؟

کشاورزان اسپانیا با تراکتورها در خیابان‌های مادرید

کشاورزان در اسپانیا با تراکتورهای خود جاده‌ها را مسدود کردند