Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

فصل تازه اعطای جوایز نوبل؛ جایزه پزشکی به یک پالئوژنومیست سوئدی تعلق گرفت

سوانتِ پابو، محقق و دیرینه شناس سوئدی
سوانتِ پابو، محقق و دیرینه شناس سوئدی Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

این نشان معتبر علمی از سوی هیئت داوران بخش پزشکی جوایز نوبل به دلیل «توالی‌یابی ژنوم انسان نئاندرتال و پایه ریزی علم دیرینه‌شناسی» به محقق و دانشمند سوئدی اعطا شده است.

آگهی

جایزه نوبل پزشکی و فیزیولوژی سال ۲۰۲۲ میلادی روز دوشنبه به سوانته پابو، یک متخصص ۶۷ ساله پالئوژنومی (دیرینه‌شناسی ژنوم و تکامل انسان‌سانان) تعلق گرفت.

این نشان معتبر علمی از سوی هیأت داوران بخش پزشکی جوایز نوبل به دلیل «توالی‌یابی ژنوم انسان نئاندرتال و پایه ریزی علم دیرینه‌شناسی» به محقق و دانشمند سوئدی اعطا شده است.

در بیانیه هیأت داوران بخش پزشکی و فیزیولوژی جوایز نوبل آمده است: «یافته‌های او (سوانته پابو) با آشکار و متمایز کردن کردن تفاوت‌های ژنتیکی میان انسان‌های زنده و انسان‌‌سان‌های منقرض شده، به مبنایی برای کشف راز آنچه ما انسان‌ها را چنین موجودات منحصربه‌فردی ساخته، تبدیل کرده است.»

مجمع نوبل در موسسه کارولینسکای سوئد که از معتبرترین دانشگاه‌های علوم پزشکی اروپا محسوب می‌شود، هر سال وظیفه داوری و انتخاب برگزیده نهایی جایزه پزشکی را بر عهده دارد.

جایزه پزشکی نوبل معمولا نخستین جایزه‌ای است که از سوی متولیان این رویداد در شش حوزه متنوع علمی به فرد یا نهادی برگزیده اعطا می‌شود.

این جایزه سال گذشته میلادی به دو پژوهشگر آمریکایی که در زمینه گیرنده‌های سلولی مرتبط با دما و لامسه تحقیق کرده بودند، اعطا شد.

برندگان جوایز نوبل در بخش‌های فیزیک، شیمی، ادبیات و صلح به ترتیب در روزهای سه‌شنبه، چهارشنبه، پنج‌شنبه و جمعه، چهارم تا هفتم اکتبر اعلام می‌شود.

جایزه نوبل اقتصاد (نوبل علوم اقتصاد بانک مرکزی سوئد) آخرین جایزه از این دست خواهد بود که روز دوشنبه ۱۰ اکتبر توسط فرهنگستان پادشاهی علوم سوئد معرفی خواهد شد.

توییتر یورونیوز فارسی را دنبال کنید

آکادمی سوئد وظیفه اعطای جایزه نوبل ادبیات را بر عهده خواهد داشت و جایزه صلح نوبل که معمولا بیشترین توجه را در رسانه‌ها به خود جلب می‌کند توسط هیأت نوبل نروژ اهدا خواهد شد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ملاله یوسف‌زی، برنده جایزه صلح نوبل و نماد مبارزه برای حق تحصیل زنان ازدواج کرد

موج سرقت با اسید در سوئد؛ روشی که در دیگر نقاط اروپا هم افزایش می‌یابد

سوئد، پایتخت جرایم با اسلحه در اروپا؛ نوجوانانی که در مراکز بازپروری برای تبهکاری تربیت می‌شوند