بریتانیا مقامات کدام کشورها را به مراسم تشییع پیکر الیزابت دوم دعوت نکرد؟

تابوت ملکه فقید بریتانیا
تابوت ملکه فقید بریتانیا Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

پیش‌بینی می‌شود که مراسم تشییع پیکر ملکه فقید بریتانیا به رویدادی کم‌سابقه از نظر شمار زیاد هیات‌های دیپلماتیک شرکت‌کننده تبدیل شود.

آگهی

منبعی در دولت بریتانیا روز سه‌شنبه اعلام کرد که بیش از یکصد نفر از مقامات سلطنتی، روسای دولت‌ها و دیگر شخصیت‌های جهان برای شرکت در مراسم تشییع پیکر الیزابت دوم، ملکه فقید بریتانیا به این کشور سفر خواهند کرد. 

خبرگزاری فرانسه به نقل از این منبع که نخواست نامش فاش شود گزارش داده که لندن از مقامات کشورهای روسیه، بلاروس، میانمار و کره‌شمالی برای شرکت در این مراسم دعوت نکرده است. 

الیزابت دوم، ملکه فقید بریتانیا که بیش از ۷۰ سال بر این کشور سلطنت کرد روز پنجشنبه گذشته در سن ۹۶ سالگی درگذشت. مراسم رسمی تشییع پیکر او قرار است روز دوشنبه آینده در لندن برگزار شود. 

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

بریتانیا طی هفت ماه گذشته به دنبال تهاجم نظامی روسیه به اوکراین از حامیان اصلی کی‌یف بود. به نظر می‌رسد عدم دعوت بریتانیا از مقامات روسیه و بلاروس برای شرکت در مراسم تشییع پیکر الیزابت دوم با جنگ در اوکراین در ارتباط باشد. 

پیش‌بینی می‌شود که مراسم تشییع پیکر ملکه فقید بریتانیا به رویدادی کم‌سابقه از نظر شمار زیاد هیات‌های دیپلماتیک شرکت‌کننده تبدیل شود. این مراسم تنها یک روز پیش از آغاز سخنرانی سالانه روسای کشورها در مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک برگزار خواهد شد. این رویداد هر سال کانون رایزنی‌های دیپلماتیک رهبران جهان است.

از تامین امنیت مراسم تشییع پیکر الیزابت دوم و رعایت پروتکل‌های دیپلماتیک در حاشیه این مراسم به عنوان چالشی جدی برای دولت بریتانیا و دربار این کشور یاد می‌شود. 

جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا، ناروهیتو، امپراتور ژاپن، امانوئل ماکرون، رئیس‌جمهوری فرانسه و جاستین ترودو، نخست‌وزیر کانادا از جمله مقام‌های حاضر در مراسم روز دوشنبه آینده خواهند بود. امپراتور ژاپن از زمان آغاز دوره سلطنتش در سال ۲۰۱۹ تاکنون به خارج از کشورش سفر نکرده است. 

بریتانیا در حالی تصمیم به عدم دعوت از مسئولان دولت‌های روسیه و بلاروس برای شرکت در این مراسم گرفته است که سفرای هر دو کشور با وجود تنش در روابط با بریتانیا در لندن به سر می‌برند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

چهار فرزند الیزابت دوم پشت تابوتش؛ مردی که علیه پسر ملکه فقید فریاد زد بازداشت شد

پاکستان در سوگ درگذشت ملکه بریتانیا یک روز عزای عمومی اعلام کرد

الیزابت دوم؛ ملکه‌ای که رکورد طول دوره سلطنت در بریتانیا را شکست