Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

ممنوعیت صدور ویزای کشورهای عضو اتحادیه اروپا برای اتباع روسیه؛ آلمان و فرانسه مخالفند

ماکرون و فون درلاین در نشست رهبران اروپایی بروکسل
ماکرون و فون درلاین در نشست رهبران اروپایی بروکسل Copyright Olivier Matthys/Copyright 2022 The Associated Press. All rights reserved.
Copyright Olivier Matthys/Copyright 2022 The Associated Press. All rights reserved.
نگارش از یورونیوز
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

آلمان و فرانسه در بیانیه ای مشترک با طرح اتحادیه اروپا مبنی بر محدودیت صدور ویزا به شهروندان روس مخالفت کردند.

آگهی

در آستانه نشست وزرای خارجه اتحادیه اروپا، آلمان و فرانسه با طرح «محدود و ممنوع کردن صدور ویزا برای شهروندان روسیه» مخالفت کردند.

 این دو کشور متنفذ اروپایی در بیانیه ای مشترک اعلام کردند که محدودیت بی قیدوشرط صدور ویزا به شهروندان روس «نتیجه معکوسی» خواهد داشت. 

این دو کشور تاکید کردند که «اروپا باید به راه‌های هوشمندانه‌تری برای استفاده از اهرم مهم صدور ویزا بیندیشد.» در این بیانیه می خوانیم که دو کشور «به وجود خطرات بالقوه امنیتی حضور شهروندان روسیه در اروپا» اذعان دارند اما بر این باورند که باید اجازه ارتباط «خصوصا نسل جوان روسیه با اروپا را داد تا آنها نسبت به اتحادیه اروپا بیگانه نباشند.» 

در ادامه این بیانیه نیز آمده است: «سیاست‌های ویزای ما باید منعکس‌کننده رویکردی باشد که در آن شهروندانی که مرتبط با دولت روسیه نیستند بتوانند به اروپا سفرکنند.» 

بیش از ۶ ماه از جنگ اوکراین می گذرد و در این مدت اتحادیه اروپا تحریم های گسترده ای را علیه روسیه و دولت ولادیمیر پوتین وضع کرده است.  محدودیت صدور ویزا به شهروندان روس یکی از مهم ترین موضوعات بحث و گفتگو در نشست وزرای خارجه اتحادیه اروپا خواهد بود.  

دولت روسیه به طرح محدود کردن صدور ویزا واکنش نشان داد و اعلام کرد این «تحریم هم یکی دیگر از نمونه‌هایی است که نشان می دهد پراکندن سیاست‌های ضدروسیه در غرب در جریان است.» 

دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین در نشست خبری با خبرنگاران گفت: «متأسفانه گام به گام، هم بروکسل و هم پایتخت‌های اروپایی بطور مطلق فقدان برآمدن دلیل و برهان  را نشان می‌دهند.» وی تاکید کرد که تصمیم کشورهای اروپایی «بی پاسخ» نمی ماند و گفت روسیه کاری می کند تا به بهترین وجه منافع ملی شهروندانش را تامین کند. 

در حالی که دو کشور آلمان و فرانسه بر این باورند که باید همچنان صدور ویزای شهروندان روسیه انجام گیرد بعید به نظر می رسد که طرح اروپایی محدودیت صدور ویزا در روزهای آینده بتواند ۲۷ کشور عضو را به اجماع برساند. 

با این حال به جز این دو کشور، اغلب کشورهای شرق و شمالی عضو اتحادیه اروپا به شدت با ممنوعیت صدور ویزای شهروندان روس موافقند. یپه کوفود، وزیر امور خارجه دانمارک سه شنبه گفت: «برای من بسیار غیرقابل قبول است که همچنان مردان روس را در سواحل اروپایی در جنوب اروپا می بینم، در حالی که مردان اوکراینی بین ۱۸ تا ۶۰ سال حتی نمی توانند کشور خود را ترک کنند اما باید برای آزادی خود بجنگند.» 

یک دیپلمات اتحادیه اروپا می گوید که وزرای خارجه ممکن است «اصولاً موافقت کنند که توافقنامه تسهیل روادید با روسیه را به حالت تعلیق درآورند، که به این معنی است که روس ها با روند طولانی تری مواجه خواهند شد و به جای ۳۵ یورو برای ویزای اتحادیه اروپا از این پس ۸۰ یورو می پردازند، اما اختلافات بر سر ممنوعیت روادید گردشگری برای این کشور آنقدر زیاد است که بعید است به نتیجه برسد.» 

همزمان احتمال دارد که برخی از کشورهای عضو اتحادیه اروپا در شرق به تنهایی تصمیم به ممنوعیت صدور ویزای برای شهروندان روسیه را بگیرند و آنرا اجرایی کنند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سفارت فرانسه تعلیق صدور ویزا برای ایرانیان را تکذیب کرد

کدام کشورهای اروپا برای اعطای ویزای کاری شرایط آسان‌تری دارند؟

وزرای انرژی اتحادیه اروپا نشست اضطراری برگزار می‌کنند