Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

شمارش معکوس برای آغاز ماموریت آرتمیس ۱؛ فضاپیمای ناسا آماده پرتاب به سوی ماه می‌شود

فضاپیمای ماموریت آرتمیس
فضاپیمای ماموریت آرتمیس Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

آژانس فضایی آمریکا، ناسا، خود را آماده می‌کند تا روز ۲۹ اوت (۷ شهریور) پرتاب فضاپیما برای ماموریت «آرتمیس ۱» را انجام دهد. پرتابی که نخستین بخش از سری ماموریت‌های ناسا با هدف نهایی بازگرداندن فضانوردان به ماه به حساب می‌آید.

آگهی

آژانس فضایی آمریکا، ناسا، خود را آماده می‌کند تا روز ۲۹ اوت (۷ شهریور) پرتاب فضاپیما برای ماموریت «آرتمیس ۱» را انجام دهد. پرتابی که نخستین بخش از سری ماموریت‌های ناسا با هدف نهایی بازگرداندن فضانوردان به ماه به حساب می‌آید.

نزدیک به سه سال است که تیم‌های ناسا مشغول تمرین برای این لحظه هستند چرا که پس از آخرین ماموریت فضاپیمای آپولو در سال ۱۹۷۲، این برای اولین بار است که کپسولی با توانایی بردن انسان به ماه به فضا پرتاب می‌شود.

فضاپیمای آرتمیس ۱ که حدود ۹۸ متر طول دارد از سکوی بی-۳۹ در مرکز فضایی کندی در فلوریدای آمریکا پرتاب خواهد شد. این همان سکویی است که فضاپیمای آپولو ۱۰ در سال ۱۹۶۹ به مقصد ماه از آن بلند شده بود. 

رابرت کابانا، معاون سازمان ناسا، در یک کنفرانس مطبوعاتی به خبرنگاران گفت: «ما برای پرتاب آماده می‌شویم. خیلی وقت است که انتظار چنین روزی را می‌کشیم.»

این پرواز آزمایشی بدون سرنشین، اولین تست عملی موشک عظیم پیشران موسوم به سیستم پرتاب فضایی (SLS) خواهد بود که قدرتمندترین موشک جهان توصیف شده است. مایک سارافین، مدیر ماموریت آرتمیس ۱ ناسا به خبرنگاران می‌گوید: «این اولین پرواز یک موشک جدید و یک فضاپیمای جدید است. ما در حال انجام کاری هستیم که انجام آن فوق‌العاده دشوار است و ریسک ذاتی در آن وجود دارد.»

کپسول این فضاپیما که «اوریون» نام دارد حدود یک هفته پس از پرتاب به مدار ماه خواهد رسید. با فرض اینکه همه‌چیز طبق برنامه پیش برود، این کپسول قبل از بازگشت به زمین به مدت ۴۲ روز در فضا باقی خواهد ماند. در طول مدت ماموریت آرتمیس ۱، تیمی متشکل از ۱۲ نفر از پرسنل ناسا به صورت شبانه‌روزی کنترل ایستگاه زمینی را بر عهده خواهند داشت.

مدیران ماموریت آرتمیس می‌گویند قصد دارند کپسول اوریون (با گنجایش ۴ نفر خدمه) را در سخت‌ترین شرایط تحت فشار قرار دهند، حتی فراتر از پارامترهایی که آژانس برای پروازهای با سرنشین تعیین کرده است، تا اطمینان حاصل کنند که فضاپیما برای بردن فضانوردان به ماه به طور کامل آمادگی دارد.

آقای سارافین در این باره می‌گوید: «ما فضاپیما را تا سر حد قدرت خود تست می‌کنیم و واقعاً به آن فشار می‌آوریم تا برای سفر با خدمه آماده شود.»

هرچند ماموریت آرتمیس ۱ بدون‌سرنشین است، با این حال کپسول اوریون یک مانکن و نیم‌تنه انسان‌نما را حمل می‌کند که روی آن‌ها حسگرهایی برای اندازه‌گیری دقیق اثرات ارتعاش و تشعشعات فضایی بر بدن انسان نصب شده‌ است.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

از سال ۲۰۲۴، نخستین فضانوردان در قالب ماموریت آرتمیس ۲ شروع به استفاده از این کپسول خواهند کرد و به مدار ماه خواهند رفت. سپس طبق پیش‌بینی‌ها در فاز نهایی با ماموریت آرتمیس ۳، دو فضانورد آمریکایی شامل یک زن و یک مرد در سال ۲۰۲۵ بار دیگر پا روی سطح کره ماه خواهند گذاشت.

تا کنون از کل نفرات لازم و ذخیره برای تیم اعزام، شش فضانورد آموزش‌های لازم را گذرانده‌اند و قرار است آموزش شش نفر دیگر نیز تا پایان سپتامبر تکمیل شود. در ماموریت سفر به ماه که در دهه هفتاد میلادی انجام شد ۴۰۰ جلسه آموزشی با فضانوردان با لباس‌های فضایی کامل برگزار شد، در حالی که امروز این مرحله آموزشی به ۱۵۰ جلسه محدود شده است.

اعزام انسان به ماه برای اولین بار در ۲۰ ژوئیه ۱۹۶۹ (۲۹ تیر ۱۳۴۸) در پروژه‌ای تحت نام «آپولو» امکان‌پذیر شد. آپولو نام یکی از خدایان در اساطیر یونان است.  پروژه این بار اعزام فضانورد ناسا به ماه به نام «آرتمیس» نامگذاری شده است. آرتمیس الهه‌ای در اساطیر یونان باستان است و خواهر آپولو به شمار می‌رود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

وویجر؛ یادگاری باستانی برای آینده‌ای نامعلوم پس از ۵ میلیارد سال

پرتاب موشک ناسا به سمت ماه به‌دلیل نشت سوخت بار دیگر به تعویق افتاد

شبیه‌سازی تصویری ناسا از سفر به «نقطه بی‌بازگشت»؛ وقتی درون سیاهچاله سقوط می‌کنیم چه اتفاقی می‌افتد؟