Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

عزم تایوان برای افزایش چشمگیر هزینه‌های دفاعی در بحبوحه تشدید تنش‌ها با چین

Taiwan
Taiwan Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

این ششمین سالی است که بودجه دفاعی تایوان بطور پیوسته در حال رشد است و درخواست تسای اینگ‌-ون، رئیس جمهور این کشور برای افزایش بودجه دفاعی باید به تصویب پارلمان نیز برسد

آگهی

تایوان روز پنج‌شنبه اعلام کرد که قصد دارد سال آینده میلادی بودجه‌ای ۱۹ میلیارد دلاری را صرف هزینه‌های دفاعی خود کند؛ بودجه‌ای تقریبا دو برابر رقمی که در سال ۲۰۲۲ به فعالیت‌های دفاعی اختصاص یافته است و بودجه خرید جت‌های جنگنده جدید را نیز شامل می‌شود.

چین جزیره تایوان را بخشی از قلمرو خود می‌داند و پس از دیدار ماه جاری نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا از این جزیره نیز یکی از بزرگترین رزمایش‌های خود را در اطراف این جزیرۀ دموکراتیک برگزار کرده است.

سفر خانم پلوسی پکن را خشمگین کرد و آن را تلاش ایالات متحده برای مداخله در امور داخلی چین دانست.

این ششمین سالی است که بودجه دفاعی تایوان بطور پیوسته در حال رشد است و درخواست تسای اینگ‌-ون، رئیس جمهور این کشور برای افزایش بودجه دفاعی باید به تصویب پارلمان نیز برسد.

به گفتۀ چو تزر‌-مینگ، وزیر آمار تایوان این افزایش بودجه عمدتا به دلیل افزایش هزینه‌های عملیاتی است. او با اشاره به هزینۀ تامین سوخت و نگهداری هواپیماها و کشتی‌هایی که باید برای مقابله با فعالیت‌های نظامی چین در نزدیکی تایوان اعزام شوند، گفت: «ما همیشه ایمنی و امنیت ملی را در اولویت قرار می‌دهیم... به همین دلیل است که (بودجه) هزینه‌های عملیاتی به شدت افزایش می‌یابد.»

وزارت دفاع تایوان نیز اعلام کرد که در تدوین این بودجه به «تهدیدات دشمن» توجه کامل شده و رقمی که اعلام شده، معادل ۲.۴ درصد از تولید ناخالص داخلی پیش‌بینی شده تایوان برای سال آینده میلادی است.

در بیانیه وزارت دفاع آمده است: «در مقابل افزایش فعالیت‌های نظامی هدفمند کمونیست‌های چین در سال‌های اخیر و استفادۀ مداوم از کشتی‌های جنگی و هواپیماهای نظامی برای حمله یا تجاوز به حریم دریایی و هوایی اطراف تایوان، ارتش به اصل آمادگی برای جنگ آنهم بدون جستجوی جنگ و دفاع قدرتمندانه از امنیت ملی خود پایبند است.»

هزینه‌های پیشنهادی دولت  تایوان برای فعالیت‌های دفاعی حدود ۱۴.۶ درصد از کل هزینه‌های دولت برای سال آینده را تشکیل می‌دهد و چهارمین بخش بزرگ هزینه‌های دولت پس از هزینه‌های اختصاص یافته به بخش‌های رفاه اجتماعی، هزینه‌های آموزش و علم و فرهنگ و درنهایت توسعه اقتصادی است.

اصرار تایوان برای افزایش هزینه‌های نظامی خود در حالی است که چین نیز در ماه مارس اعلام کرد در سال جاری میلادی ۷.۱ درصد بیشتر برای دفاع بویژه برای تجهیزات پیشرفته از جمله جنگنده‌های رادارگریز و ناوهای هواپیمابر هزینه خواهد کرد و رقم هزینه‌های این بخش را تا ۲۱۱.۶۲ میلیارد دلار افزایش خواهد داد.

مقامات پکن هرگز استفاده از زور برای تحت کنترل گرفتن جزیره را رد نکرده‌اند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

چین برای جلوگیری از استقلال تایوان آماده نبرد «تا آخرین لحظه» است

تایوان چگونه توانست خود را در مقابل زلزله آماده کند؟

«قوی‌ترین» زمین‌لرزه تایوان در ۲۵ سال گذشته دست‌کم ۴ کشته و ۶۰ زخمی برجای گذاشت