نیروهای طالبان «مولوی مهدی» فرمانده متواری قوم هزاره را در حین فرار به ایران کشتند

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
Taliban flags
Taliban flags   -  کپی رایت  AP Photo

وزارت دفاع دولت طالبان روز چهارشنبه اعلام کرد که مولوی مهدی، از فرماندهان پیشین حکومت طالبان که مدتی است متواری شده، در زمان فرار به خارج از این کشور کشته شده است.

مولوی مهدی که گفته می‌شود تنها فرمانده هزارۀ عضو طالبان بوده، پس از جدا شدن از طالبان «در نقاط مرزی ولایت هرات و ایران، در حال که می‌خواست به طرف ایران فرار کند» توسط نیروهای طالبان شناسایی و کشته شده است.

در پیام توییتری که از سوی این وزارتخانه منتشر شده، به تاریخ کشته شدن مولوی مهدی اشاره‌ای نشده و بار دیگر از او به عنوان بغاوت‌گر (طغیانگر) یاد شده است.

به نوشتۀ خبرگزاری آناتولی ترکیه، مولوی مهدی پس از آغاز حکومت طالبان بر افغانستان، رئیس سازمان اطلاعات ولایت بامیان بوده اما درنهایت به دلیل اختلافاتی که میان او و طالبان روی داده، پس از چند ماه از مقامش برکنار و فاقد صلاحیت اعلام شده است.

برخی رسانه‌های افغان، دلیل این اختلاف را اعتراض مولوی مهدی به «تک‌قومی» بودن حکومت طالبان می‌دانند و می‌نویسند که او پس از ترک طالبان، به همراه نیروهایش در زادگاهش در ولسوالی بلخاب واقع در ولایت سرپل مستقر شده است.

حکومت طالبان در اواخر ماه ژوئن با هدف دستگیری این فرماندۀ ناراضی، به ولسوالی بلخاب حمله کرد و در زمانی کمتر از یک‌هفته توانست او و نیروهایش را شکست دهد.

در پی این شکست مولوی مهدی متواری شد و نیروهای طالبان نیز قتل و غارت ساکنان بلخاب را آغاز کردند. 

در نتیجۀ این قتل و غارت بسیاری از غیرنظامیان بلخاب که جمع بزرگی از آنها زنان و کودکان و میانسالان بودند، مجبور به فرار به مناطق کوهستانی آنهم بدون داشتن هیچ توشه‌ای برای ادامۀ زندگی شدند.

گزارش‌های محلی حاکی از آن بود که تنها در اولین هفتۀ تسلط طالبان بر ولسوالی بلخاب، دست‌کم ۵۰ غیرنظامی کشته شدند و بیش از ۳۰ کودک آواره نیز به دلیل گرسنگی و سرمای کوهستان جان باختند.

هنوز هیچ واکنشی از سوی نزدیکان مولوی مهدی در رد یا تایید این خبر منتشر نشده است.