Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

مقایسه افزایش سالانه قیمت و اجاره مسکن در ایران و اروپا؛ کدام کشورهای اتحادیه رکورددارند؟

لیون، فرانسه
لیون، فرانسه Copyright CANVA
Copyright CANVA
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

متوسط افزایش اجاره بها در ۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا در فاصله سه ماه نخست سال ۲۰۱۰ تا مدت مشابه سال ۲۰۲۲ به ۱۷ درصد رسید و در همین مدت متوسط قیمت مسکن نیز ۴۵ درصد بالا رفت.

آگهی

قیمت و اجاره بهای مسکن در اتحادیه اروپا در سه ماهه اول سال ۲۰۲۲ به ترتیب ۱۰.۵ و ۱.۴ درصد در مقایسه با سه ماهه نخست سال ۲۰۲۱ افزایش یافتند.

اداره آمار کمیسیون اروپا (یورواستات) با انتشار گزارشی اعلام کرد که با ادامه روند صعودی قیمت و اجاره بهای مسکن در سه ماه نخست سال جاری میلادی، متوسط افزایش اجاره بها در ۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا در فاصله سه ماه نخست سال ۲۰۱۰ تا مدت مشابه سال ۲۰۲۲ به ۱۷ درصد رسید و در همین مدت متوسط قیمت مسکن نیز ۴۵ درصد بالا رفت. 

بر پایه این گزارش، قیمت مسکن در استونی، مجارستان، لوکزامبورگ، چک، لتونی، لیتوانی و اتریش طی ۱۲ سال منتهی به سه ماه نخست سال ۲۰۲۲  بیش از دو برابر شده و در همین دوره زمانی، نرخ افزایش قیمت مسکن در ۱۹ کشور عضو اتحادیه اروپا بیش از اجاره بها بوده است.

گزارش یورواستات نشان می‌دهد که طی ۱۲ سال گذشته، قیمت مسکن در ۲۴ کشور عضو اتحادیه اروپا افزایش یافته و تنها در سه کشور یونان (٪۲۳-)، ایتالیا (٪۱۰-) و قبرس (٪۸-) کاهش یافته است. بیشترین افزایش قیمت مسکن نیز در استونی (٪۱۷۴)، مجارستان (٪۱۵۲) و لوکزامبورگ (٪۱۳‍۱) ثبت شده است. 

یورواستات
افزایش قیمت و اجازه بهای مسکن در ۱۲ سال گذشتهیورواستات

در همین مدت، اجاره بها در ۲۵ کشور عضو اتحادیه اروپا افزایش یافته ولی در دو کشور یونان (٪۲۵-) و قبرس (٪۱-) کاهش یافته است. بالاترین نرخ افزایش در استونی (٪۱۷۷)، لیتوانی (٪۱۲۷) و ایرلند (٪۷۷) گزارش شده است.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

افزایش ۱۰.۵ و ۱.۴ درصدی قیمت و اجاره بهای مسکن در یکسال منتهی به سه ماه نخست سال جاری میلادی (۱۱ دی ۱۴۰۰ تا ۱۱ فروردین ۱۴۰۱) در اتحادیه اروپا در شرایطی است که مطابق اعلام مرکز آمار ایران، نرخ اجاره بها در مناطق شهری ایران در فاصله زمستان ۱۳۹۹ تا فصل مشابه سال ۱۴۰۰ معادل ۲۸.۱ درصد افزایش یافته بود. همچنین بانک مرکزی ایران نیز گزارش کرده که متوسط قیمت هر متر مربع زیر بنای مسکونی در شهر تهران فروردین ماه ۱۴۰۱ نسبت به ماه مشابه سال ۱۴۰۰ نزدیک به ۱۶.۹ درصد بالا رفته است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آغاز واگذاری زمین ۱ یورویی در قلب فرانسه؛ ساخت یک آپارتمان ۷۵ مترمربعی چقدر تمام می‌شود؟

توقف معاملات مسکن در ایران؛ قیمت آپارتمان‌ ۵۰ متری در تهران چقدر است؟

از بارسلون تا جزایر قناری؛ میانگین قیمت خانه و آپارتمان در اسپانیا چقدر است؟