Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

آیا ممکن است به‌خاطر تقلب در یک بازی ویدئویی به زندان بیافتید؟

بازی فیفا
بازی فیفا Copyright یورونیوز
Copyright یورونیوز
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

سه همکار آنتونی به جرم خود اعتراف کردند و تمام پولی را که به دست آورده بودند ضبط شد تا از زندان در امان بمانند اما آنتونی و وکلایش متقاعد شدند که او هیچ اشتباهی مرتکب نشده است و تصمیم گرفتند پرونده را تا آخر پیش ببرند

آگهی

وقتی یک گروه از دوستان متوجه شدند می‌توانند یکی از محبوب‌ترین بازی‌های ویدئویی را هک کنند، دیری نپایید که پول زیادی به جیب زدند.

آنتونی کلارک برنامه‌نویس ۲۳ ساله در سال ۲۰۱۳ به همراه سه تن از دوستانش راهی را برای کسب مقادیر زیادی ارز درون بازی (پاداش مالی داخل بازی-in-game currency) از بازی فیفا پیدا کردند.

آنتونی که به‌عنوان مغز متفکر این عملیات توصیف می‌شود، نوعی از هک را طراحی کرده بود که سرورهای شرکت «ای‌ای اسپورتس» را فریب می‌داد تا فکر کند بازی کامل شده است. سپس به آن‌ها به‌طور خودکار سکه‌ای در بازی‌ای که هرگز آن را انجام نداده بودند اهدا می‌شد.

هنگامی‌ که این روند افزایش پیدا کرد، این گروه کوچک توانست مقادیر زیادی سکه به دست آورد و سپس آن‌ها را به قیمت باور نکردنی ۱۶ میلیون دلار به گیمرها در سراسر جهان فروختند.

آنتونی و دوستانش به‌طور ناگهانی فراتر از رویاهایشان ثروتمند شدند و روزانه مقادیر سرگیجه آوری درآمد داشتند.

ایتون زیویر، یکی از اعضای گروه برنامه‌نویسان گفت: «در بیشترین حالت می‌توانست ۵۰۰ هزار دلار در روز باشد. یکی از اولین چیزهایی که خریدم خودرو بود. یک مرسدس مدل سی‌ال‌ای (Mercedes AMG CLA 45) را خریدم. پول نقد پرداخت کردم.»

یورونیوز
خودرویی که یکی از اعضای گروه خریداری کرده بودیورونیوز

درباره آنتونی گفته می‌شود که خانواده‌اش را هدیه‌باران کرد به طوریکه یک خانه برای مادرش خرید. او به یکی از دوستان مدرسه‌ای خود گفته بود که «این موفقیتی تمام و کمال» بود.

اما درآمدهای فزاینده این گروه مورد توجه اف‌بی‌آی قرار گرفت. این نهاد بدون اطلاع آنتونی و دوستانش به شرکت الکترونیک آرتس (ای‌ای اسپورتس زیر مجموعه این شرکت است) مراجعه کرده بود.

برایان پو، دادستان فدرال گفت: «آنچه ما را به سمت این پرونده کشاند میزان پولی بود که این بچه‌ها توانستند به دست بیاورند. پای ۱۶ میلیون دلار در میان بود. لامبورگینی و مرسدس بود.»

او اضافه کرد: «در تاریخ ۱۷ سپتامبر ۲۰۱۵ ما حکم تفتیش را به‌طور همزمان اجرا کردیم. آن‌ها نمی‌دانستند که ماموران فدرال قرار است در خانه‌شان حاضر شوند.»

اف‌بی‌آی در همان روز صبح زود به خانه‌های دوستان آنتونی به صورت مسلح و آماده تصرف دارایی‌ها یورش بود.

شاون برگس، خاله آنتونی درباره آن روز گفت: «ساعت شش صبح درها را کوبیدند و سپس با تفنگ ساچمه‌ای به استقبال پسرها رفتند.»

برایان تصریح کرد: «ما به گنجینه‌ای از اطلاعات مخصوصا از کامپیوتر ایتون زیویر دست پیدا کردیم زیرا این فرد تمام چت‌هایی را که باهم داشتند نگه داشته بود. هدفم این نبود که آن‌ها را به زندان بفرستم. چیزی که می‌خواستم این بود که به آن‌ها بگویم بچه‌ها این کار غیرقانونی است.»

سه همکار آنتونی به جرم خود اعتراف کردند و تمام پولی را که به دست آورده بودند ضبط شد تا از زندان در امان بمانند اما آنتونی و وکلایش متقاعد شدند که او هیچ اشتباهی مرتکب نشده است و تصمیم گرفتند پرونده را تا آخر پیش ببرند حرکتی که آنتونی فهمید بسیار پر خطر است. اگر او مجرم شناخته می‌شود باید چندین سال را پشت میله‌های زندان سپری می‌کرد.

اسکات گیلبرت، یکی از وکلای آنتونی می‌گوید: «برای پیگرد قانونی کلاهبرداری اینترنتی از سوی دولت باید ثابت می‌شد آنتونی [غیرقانونی] پول یا دارایی به دست آورده است. اما طبق توضیح قانونی، سکه‌های فیفا نه پول هستند و نه دارایی و این برای ما موضوع بزرگی بود زیرا باور نداشتیم که آن‌ها بتوانند این موضوع را ثابت کنند بنابراین ما برای محاکمه آماده شدیم.»

آگهی

گروه حقوقی آنتونی این موضع را اتخاذ کرد که سکه‌ها ارزشمند نیستند چراکه شرکت ای‌ای اسپورتس می‌تواند مقادیر نامحدودی از آن‌ها را ایجاد کند در حالی که ای‌ای اسپورتس و دولت معتقد بودند که سکه‌ها ارزش دارند همانطور که فروش مجدد آنلاین آن‌ها این موضوع را نشان می‌دهد.

برایان توضیح داد: «اگر این پول یا دارایی نبود که آن‌ها کسب کرده‌اند پس برای چه چیزی ۱۶ میلیون دلار دستمزد گرفتند.»

دادگاه در نهایت آنطور که گروه وکلای آنتونی امیدوار بودند پیش نرفت و هیات منصفه او را به جرم توطئه برای ارتکاب کلاهبرداری اینترنتی مجرم شناخت.

به گفته دوستان و خانواده آنتونی، او از نتیجه رای دادگاه شوکه نشد اما به احتمال تجدید نظر در این رای امیدوار بود. او به دوستانش گفته بود اگر مجبور شود به زندان برود این کار را می‌کند و سپس به زندگی عادی و حرفه‌ای در زمینه تولید نرم‌افزار باز خواهد گشت.

آگهی

پایانی غم انگیز

اما ماجرای آنتونی پایانی غم انگیز و متفاوت داشت. آنتونی در فوریه همان سال در حالی که منتظر صدور حکم دادگاه بود با دوستانش جشن تولد گرفت. به گفته خاله‌اش، او در این جشن مشروب زیادی خورده بود چرا که می‌دانست احتمالا آخرین تولد او خارج از زندان باشد و تا مدت‌ها نمی‌تواند چنین مراسمی داشته باشد. او مواد مخدر نیز مصرف می‌کرد.

شاون گفت: «خواهرم آن روز صبح با من تماس گرفت و گفت که آنتونی نفس نمی‌کشد.» خاله آنتونی روانه خانه خواهرش شد اما خواهرش به او گفت که آنتونی مرده است.

آنتونی چند روز پس از تولدش در خواب از دنیا رفت. مقامات اعلام کردند که دلیل مرگ او مصرف بیش از حد مواد مخدر بوده است.

او با این ادعا که مرتکب جرمی نشده است درگذشت. سال‌ها بعد وکلای او همچنان از نظراتش حمایت می‌کنند.

آگهی

اسکات گیلبرت با تامل درباره این پرونده و ارزش سکه‌های بازی فیفا گفت: « در پایان روز این یک مقدار رقم در کامپیوتر است. هیچ تفاوتی با رنگ پیراهن یکی از بازیکنان فوتبال ندارد. پس واقعا این سکه‌ها وجود ندارند.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

افشاگری فیسبوک: هکرهای پاکستانی همزمان با پیش‌روی طالبان در پی شکار مقامات دولت وقت افغانستان بودند

یک شرکت امنیت سایبری از حمله هکرها به پیمانکاران نظامی آمریکا خبر داد

۱۰ کشور قوی و ضعیف از نظر امنیت سایبری؛ ایران در کدام گروه جای می‌گیرد؟