دو زن با حدود صد جانور زنده در چمدان‌هایشان در فرودگاه بانکوک بازداشت شدند

Access to the comments نظرها
نگارش از مریم عباسی‌زاده
چندین لاک‌پشت در چمدان مسافری در فرودگاه بین المللی سووارنابومی در بانکوک، تایلند
چندین لاک‌پشت در چمدان مسافری در فرودگاه بین المللی سووارنابومی در بانکوک، تایلند   -  کپی رایت  AFP

دو زن هندی که قصد داشتند همراه بار خود حدود یکصد جانور زنده را سوار هواپیما کنند در فرودگاه بین‌المللی بانکوک بازداشت شدند. پلیس محیط‌بانی تایلند اعلام کرده که پس از مشکوک شدن به این دو مسافر هندی و حین بازرسی چمدان‌های آن‌ها حدود ۱۰۰ جانور زنده  شامل ۲۰ مار، ۳۵ لاک‌پشت، ۵۰ آفتاب‌پرست و ۲ تشی و ۲ آرمادیلو(زره‌دوز) را کشف و ضبط کردند.

قاچاقچیان جانوران و گونه‌های نادر حیات وحش به‌طور ویژه تایلند در شرق آسیا علاقه‌مندند و آن‌ها را عمدتا به کشورهایی همچون چین، ویتنام که از این جانوران در طب سنتی و تهیه دارو استفاده می‌کنند قاچاق می‌کنند.

محیط‌‌بانان تایلندی با انتشار یک پیام فیسبوکی همچنین از پیدا شدن ۲ ایگوان مرده در بین اسباب و اثاثیه این دو زن و تشنگی و کم‌آبی بقیه جانوران خبر داده‌اند.

این دو مظنون با اسامی نیتیا راجا  ۳۸ ساله و زکیه سلطانا ۲۴ ساله در نیمه شب یکشنبه از فرودگاه بین‌المللی سووارنابومی بانکوک قصد پرواز به چنای در هند را داشتند که در زمان بازرسی و عبور چمدان‌ها از زیر دستگاه ایکس ری بازداشت می‌شوند. 

این نخستین باری نیست که فرودگاه بین المللی بانکوک شاهد چنین اتفاقی است. رئیس دفتر بازرسی حیات وحش سووارنابومی معتقد است بدلیل قیمت بالای این جانوران در خارج از کشور شاهد چنین اقدامات خلاف قانونی هستیم. میانگین پولی که برای این دسته از جانوران در خارج پرداخت می‌شود حدود ۵۶۰۰ دلار است و محموله‌های قاچاق معمولا در مرز تایلند و میانمار و یا در پروازهای داخلی شناسایی و توقیف می‌شوند. 

این جانوران توقیف شده بعد از درمان به مرکز ویژه حمایت از جانوران و حیوانات تحویل داده می‌شوند و این دو زن هندی هم به اتهام نقض قانون حمایت از جانوران و همچنین مقررات گمرکی تفهیم اتهام شدند. این دو اکنون در پاسگاه پلیس مستقر در فرودگاه در بازداشت موقت بسر می‌برند و قرار است بزودی تحویل مراجع قضایی شوند. 

به فیسبوک یورونیوز فارسی بپیوندید