Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

ترانه علیدوستی: از صبح که بیدار می‌شویم تا شب مشغول مبارزه‌ایم

ترانه علیدوستی و سعید روستایی در جشنواره کن
ترانه علیدوستی و سعید روستایی در جشنواره کن Copyright AFP
Copyright AFP
نگارش از یورونیوز فارسی/خبرگزاری فرانسه
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

ترانه علیدوستی، که برای ایفای نفش لیلا در فیلم «برادران لیلا» در جشنواره فیلم کن حضور یافته می‌گوید: «وقتی در کشوری همه‌چیز ممنوع باشد، این یعنی شما از صبح که بیدار می‌شوید مشغول جنگیدن هستید، از لباسی که با آن به سرکار می‌روید گرفته تا موزیکی که در ماشین‌تان گوشید می‌دهد تا ...»

آگهی

ترانه علیدوستی و سعید روستایی که با فیلم «برادران لیلا» در جشنواره بین‌المللی کن حضور دارند درباره وضعیت سانسور و دشواری زیست روزمره به مثابه مبارزه هر روزه سخن گفتند.

ترانه علیدوستی، بازیگر نقش لیلا در این فیلم درباره دشواری زندگی روزمره در ایران به عنوان یک بازیگر و یک شهروند عادی می‌گوید: «وقتی در کشوری همه‌چیز ممنوع باشد، یعنی شما از صبح که بیدار می‌شوید مشغول جنگیدن هستید، از لباسی که با آن به سرکار می‌روید گرفته تا موسیقی که در ماشین‌ گوشی می‌دهید تا روابط شخصی و روابطی که با همکارانتان در محیط کار دارید تا آن زمان که شب به خانه می‌رسید، اینها سراسر یک مبارزه است. مبارزه با یکسری موانع که باعث می‌شود زیست شما حالت غیرعُرفی و غیرقانونی داشته باشد.»

سعید روستایی، کارگردان نیز در نشست خبری «برادران لیلا» تاکید کرد: «هنوز مجوزی برای نمایش این فیلم نگرفتیم. البته یک فهرست سانسور به ما دادند ولی من چیزی را سانسور نخواهم کرد.»

او با ساخت فیلم ابد و یک مورد توجه منتقدان سینما قرار گرفت. پس از ساخت این فیلم بود که این کارگردان جوان سینمای ایران با فیلم متری شش و نیم  در سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر حضور یافت و برنده سیمرغ بلورین بهترین فیلم از دیدگاه تماشاگران شد. فیلم متری شش و نیم که در فرانسه با نام «قانون تهران» روی پرده رفت، نامزد جایزه سزار بهترین فیلم خارجی زبان در همین کشور شد. 

یک فهرست سانسور به ما دادند ولی من چیزی را سانسور نخواهم کرد
سعید روستایی
کارگردان فیلم برادران لیلا

به این ترتیب معلوم نیست فیلم «برادران لیلا» که این روزها در جشنواره کن به نمایش در آمده، مجوزهاس لازم برای پخش در ایران را دریافت کند. نخستین مجوز برای ساخت فیلم در دولت حسن روحانی صادر شد، اما معلوم نیست که در روزگار دولت محافظه‌کار ابراهیم رئیسی، به «برادران لیلا» مجوز پخش اعطا خواهد شد یا نه؟

AFP
بازیگران و کارگردان فیلم برادران لیلا در جشنواره کنAFP

این کارگردان ۳۲ ساله درپاسخ به سوالی درباره خط قرمز فیلم‌سازی در ایران می‌گوید:«در ایران خط قرمزهای پرشماری وجود دارد. سختی ساخت فیلم در ایران این است که سانسور در آنجا حاکم است. سانسوری که کارگردان اگر بخواهد به کارش ادامه دهد باید یاد بگیرد که با آن کنار بیاید.»

آقای روستایی همچنین به نیاز به دریافت مجوزهای پیاپی برای ساخت و انتشار یک فیلم در ایران اشاره دارد و می‌گوید: «برای شروع ساخت یک فیلم در ایران باید ابتدا دنبال دریافت مجوزهای لازم باشید که برای اینهم خودش فرآیندی است. وقتی فیلم به پایان رسید هم باید به فکر دریافت مجوز دیگری برای پخش فیلم‌تان باشید.»

اعمال سانسور در فیلم‌ها در دو مرحله مجزا

او در ادامه می‌افزاید: «بنابراین سانسور در دو مرحله پیش از ساخت فیلم و پس از ساخت فیلم اعمال می‌شود. نخست با سانسورهای اعمال شده بر سناریوی فیلم و پس از آن هم سانسور بخش‌های مورد نظر آنها پس از نهایی شدن فیلم.»

سعید روستایی در پاسخ به این سؤال که آیا تا به حال به خروج از کشور افتاده است؟ نیز چنین پاسخ داد: «اینجا ریشه ماست. کشور ماست، اینجا خانه ماست.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

حمله داعش در روسیه، احضار تاجیک‌ها در فرانسه؛ تروریسم اسلامی مهم‌ترین دغدغه پاریس پیش از المپیک است

محبوب‌ترین نام‌ها برای نوزادان در کشورهای اروپایی چه هستند؟

حمله با چاقو به مامور پلیس در شانزلیزه پاریس