جنگ اوکراین؛ دیوان کیفری بین‌المللی یک تیم بزرگ برای تحقیق درباره جنایت جنگی عازم اوکراین می‌کند

یک پلیس اوکراینی در یکی از بزرگترین بازارهای پوشاک اروپا در خارکف که اکنون تخریب شده
یک پلیس اوکراینی در یکی از بزرگترین بازارهای پوشاک اروپا در خارکف که اکنون تخریب شده Copyright AFP
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

این مهمترین ماموریتی است که از زمان تجاوز نظامی روسیه به خاک اوکراین از سوی این نهاد قضایی برعهده گرفته می‌شود.

آگهی

جنگ روسیه و اوکراین با خروج جنگجویان آزوف از کارخانه فولاد ماریوپل وارد مرحله جدیدی شد. گفته می‌‌شود با طرح ارتش اوکراین آخرین نظامیان اوکراینی از کارخانه‌ آزوف‌ستال خارج شده‌اند و اوکراین کنترل این مکان استراتژیک را به روس‌ها واگذار کرده است.

بدین‌ترتیب طولانی‌مدت ترین مقاومت اوکراینی‌ها در برابر تجاوز ارتش روسیه در هشتاد و سومین روز جنگ شکست و بسیاری از سربازان مجروح اوکراینی به شهری در مجاورت بندر ماریوپل که تحت کنترل روسیه است، منتقل شدند.

این درحالیست که نبردها همچنان در خارکیف، دومین شهر بزرگ اوکراین ادامه دارد. روز گذشته خبرهایی از پیشروی نیروهای اوکراینی در این شهر مهم منتشر شد.

کی‌یف روز دوشنبه ادعا کرد که کنترل بخشی از منطقه مرزی منطقه خارکیف با روسیه را بدست آورده است. وزارت دفاع اوکراین با انتشار ویدیویی از سربازان خود که پرچم این کشور را در نقطه مرزی برافراشته بودند، گفت که این نیروها موفق به عقب راندن نظامیان روس شده‌ و به مرز روسیه رسیده‌اند.

همزمان با اعلام رسمی دو کشور فنلاند و سوئد برای پیوستن به ناتو، ترکیه یکی از اعضای این سازمان بار دیگر اعلام کرد که موافق عضویت این دو کشور در ناتو نیست. 

آخرین خبرها و رویدادهای مرتبط با تهاجم نظامی روسیه به اوکراین در روز سه‌شنبه هفدهم ماه مه ۲۰۲۲ (۲۷ اردیبهشت) را در این گزارش دنبال کنید.

17.05.2022
16:29

شرکت ایتالیایی اِنی از افتتاح حساب به روبل و یورو برای پرداخت بهای گاز روسیه خبر داد


غول انرژی ایتالیا، انی ENI روز سه شنبه از تصمیم خود مبنی بر افتتاح دو حساب جداگانه ارزی یورو و روبل خبر داد. این تصمیم شرکت ایتالیایی پس از درخواست گازپروم روسیه برای اجباری شدن پرداخت صورتحساب‌ها به روبل اتخاذ شده است. سران کرملین هم پیش‌تر بر لزوم این کار تاکید کرده بودند.


شرکت نفت و گاز انی با این وجود تاکید کرده که رویه جدید نباید در تضاد با تحریم های فعلی کمیسیون اروپا علیه مسکو باشد و شاید پرداخت به شیوه انتقال یورو انجام شود.
حدود ۴۰ درصد گاز مورد نیاز ایتالیا از روسیه تامین می‌شود. رم قصد دارد تا سه ماهه دوم سال ۲۰۲۳ از واردات گاز از روسیه بی‌نیاز شود.

17.05.2022
15:33

دیوان کیفری بین‌المللی درباره جرایم جنگی در اوکراین تحقیق می‌کند

دادستان دیوان کیفری بین‌المللی مستقر در لاهه هلند روز سه شنبه از اعزام ۴۲ کارشناس و محقق برای بررسی احتمال ارتکاب جنایات جنگی در اوکراین خبر داد. این مهمترین ماموریتی است که از زمان تجاوز نظامی روسیه به خاک اوکراین از سوی این نهاد قضایی برعهده گرفته می‌شود.

17.05.2022
15:14

پارلمان فنلاند با ۱۸۸ رای موافق با پیوستن این کشور به ناتو موافقت کرد

پارلمان فنلاند با ۱۸۸ رای موافق در برابر ۸ رای مخالف با پیوستن این کشور به ناتو موافقت کرد. نتایج این رای گیری نشان می‌دهد حدود ۹۵ درصد نمایندگان مردم فنلاند با این تغییر سیاست کشورشان موافقند. نمایندگان پارلمان فنلاند پس از درخواست رسمی رئیس جمهوری این کشور که پس از هماهنگی با نخست وزیر اعلام شده بود، ۲ روز به بحث و تبادل نظر در مورد تبعات چنین تصمیمی پرداختند.
پیش تر مسکو تهدید کرده بود که این کار تبعات سنگینی برای هلسینکی به همراه خواهد داشت.

17.05.2022
15:06

روسیه از شورای بالتیک خارج شد


وزارت خارجه روسیه با انتشار بیانیه‌ای از تصمیم خود مبنی بر خروج از شورای کشورهای دریای بالتیک خبر داد. در این بیانیه آمده  است مسکو به این نتیجه رسیده که کشورهای غربی این شورا را در جهت اهداف اقتصادی به انحصار خود در آورده اند که به ضرر روسیه است. تلاش ها برای بیرون راندن روسیه از بالتیک «محکوم به شکست» است، زیرا مسکو به همکاری با شرکای مسئول ادامه خواهد داد.

شورای کشورهای دریای بالتیک که مقر اصلی آن در استکهلم قرار دارد به ابتکار دانمارک و آلمان در پایان جنگ سرد تاسیس شد و اهداف آن پیشبرد ثبات و امنیت و ارتقای همکاریهای اقتصادی بین کشورهای حاشیه دریای بالتیک بود.

17.05.2022
14:32

رئیس جمهور فنلاند نسبت به حل شدن دغدغه‌های ترکیه خوشبین است


رئیس جمهور فنلاند نسبت به حل شدن موضوع مخالفت آنکارا با پیوستن فنلاند و سوئد به سازمان ناتو خوشبین و معتقد است حصول توافق با ترکیه امکان پذیر است.
موضع ترکیه در عدم حمایت از این دو کشور شمال اروپا در پیوستن به ناتو، بسیاری از اعضای این سازمان را حیرت زده کرده است. رئیس جمهور فنلاند خطاب به نمایندگان پارلمان سوئد با اشاره به اینکه بیانیه آنکارا در طی این چند روزی که از آمادگی و اعلام رسمی هلسینکی و استکهلم برای پیوستن به ناتو گذشته، سخت تر هم شده، گفت که مطمئن است که با کمک یک تصمیم سازنده می‌توانیم مشکل را حل کنیم.

رئیس جمهور فنلاند، سائولی نینیستو و نخست وزیر سانا مارین
17.05.2022
13:21

 پسکوف: زندگی اوکراینی‌ها بهتر خواهد شد

دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین با اشاره به اینکه با محقق شدن اهداف روسیه زندگی اوکراینی‌ها هم بهتر خواهد شد، گفت: «ما متقاعد شده ایم که همه چیز خوب پیش می‌رود و ما به اهدافمان خواهیم رسید. تمام کشور حامی رئیس جمهور هستند.»


آقای پسکوف در ادامه گفت که مردم اوکراین از افراد مستعد و صلح طلبی تشکیل شده و مدت‌های طولانی از طریق تلویزیون به آنها دروغ گفته شده است.


سخنگوی کرملین بار تاکید کرد که سلاخی بوچا یک صحنه سازی از پیش برنامه ریزی شده  بوده و  گفت که اتهام به نظامیان روسیه در باره این کشتار یک « خبر جعلی» است که با کمک رسانه‌های وابسته به رژیم کی‌یف پخش شده است.

17.05.2022
12:59

لاوروف: هیچ کشوری نمی‌تواند امنیتش را با اتکا به کشورهای دیگر افزایش دهد

سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه با تصریح بر اینکه گسترش ناتو به شرق به نتیجه مطلوبی منجر نخواهد شد تاکید کرد که هیچ کشوری نمی‌تواند امنیتش را با اتکا به کشورهای دیگر افزایش دهد.
آقای لاوروف با اشاره به اینکه سازمان پیمان آتلانتیک شمالی نمی‌تواند بر دغدغه های امنیتی تسلط داشته باشد گفت که همکاران روسیه در ناتو خلف وعده کرده‌اند.

17.05.2022
12:40

احتمال تایید پارلمان فنلاند برای پیوستن این کشور به ناتو 

 احتمالا پارلمان فنلاند سه‌شنبه تقاضای دولت این کشور برای پیوستن به ناتو را تایید خواهد کرد. رییس جمهور و نخست وزیر فنلاند روز یکشنبه از تصمیم نهایی خود برای عضویت در ناتو خبر دادند. اقدامی که به چراغ سبز پارلمان نیاز دارد و مذاکرات نمایندگان از روز گذشته آغاز شده و بنظر می رسد اکثریت با این اقدام موافقند.

پارلمان فنلاند
17.05.2022
12:23

روسیه ۲ دیپلمات فنلاندی را اخراج کرد


وزارت خارجه روسیه از اخراج دو دیپلمات فنلاندی از سفارت فنلاند در مسکو خبر داد. این تصمیم  مسکو در واکنش به اقدام مشابه هلسینکی اتخاذ شده است.
کرملین پیش تر نسبت به عواقب پیوستن فنلاند به ناتو به هلسینکی هشدار داده بود.

17.05.2022
12:01

خودروهای جدید ساخت روسیه نه ترمز ای‌بی‌اس دارند و نه ایربگ 

روسیه برای ادامه تولید خودرو،استاندارهای ایمنی و محیطی زیستی را تنزل می دهد. تحریم‌های غرب موجب شده تا صنعت خودروسازی روسیه بمانند بسیاری دیگر از صنایع این کشور با کمبود قطعات و اختلال در خط تولید مواجه شود.

مسکو برای غلبه بر این چالش و سرپا نگه داشتن صنعت خودروسازی درصدد است تا با آسان‌تر کردن استانداردهای مرتبط با ایمنی خودرو و همچنین استانداردهای محیط زیستی موجبات ادامه تولید خودرو را فراهم کند. دولت مسکو درصدد است تا به خودروسازان اجازه دهد خودروهای جدید را بدون تجهیز آنها به سیستم ترمز ای بی اس با ایربگ (کیسه هوا) یا حتی تنظیم کننده کمربند ایمنی روانه بازار کنند.

طبق این دستورالعمل دولت که تا اول فوریه سال آینده میلادی اجرا می شود، استاندارهای محیط زیستی تولید خودرو هم به سطح سال ۱۹۸۸ باز خواهد گشت.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

صدور حکم جلب پوتین توسط دیوان کیفری بین‌المللی؛ اتحادیه اروپا، مسکو و آمریکا واکنش نشان دادند

روسیه: با مشارکت ایران و سوریه دادگاه رسیدگی به جنایات سربازان اوکراینی تشکیل دهیم

چرا روسیه از تصرف یک کارخانه فولاد در ماریوپل عاجز مانده است؟