Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

مجسمه ۳۵ دلاری در دست‌دوم‌ فروشی، نیم‌تنه گمشده متعلق به امپراتوری روم از آب درآمد

مجسمه متعلق به روم باستان
مجسمه متعلق به روم باستان Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

یک زن در آمریکا که مجسمه‌ای را در به قیمت ۳۴ دلار و ۹۹ سنت در یک دست‌دوم فروشی خریده بود پی برد که در واقع یک مجسمه مفقود شده متعلق به عصر امپراتوری روم باستان در ۲ هزار سال پیش را خریده است.

آگهی

یک زن در آمریکا که مجسمه‌ای را به قیمت ۳۴ دلار و ۹۹ سنت در یک دست‌دوم فروشی خریده بود پی برد که در واقع یک نیم‌تنه مفقود شده متعلق به عصر امپراتوری روم باستان در ۲ هزار سال پیش را خریده است.

لورا یانگ، صاحب مغازه عتیقه‌فروشی در تگزاس، می‌گوید در سال ۲۰۱۸ در حال جستجوی قفسه‌های قدیمی در یک فروشگاه دست‌دوم فروشی GoodWill بوده که برای اولین بار با این مجسمه برخورد کرد: «در نگاه اول به نظرم یک جنس خاص رومی و قدیمی به نظرم آمد. وقتی آن را خریدم و آوردم زیر نور خورشید جلوه خاصی داشت که به نظر می‌رسید یک شیء معمولی نیست.»

او به حراجی ساتبیز مراجعه کرد و کارشناسان این مرکز سرانجام پس از چهار سال تایید کردند که این مجسمه در واقع یک نیم‌تنه رومی متعلق به دوران سلسله «جولیو کلودین» در امپراتوری روم است.

این مجسمه پیشتر در بنای «پمپیانوم» در آلمان به نمایش گذاشته شده بود. این بنا متعلق به یک شهرک تاریخی رومی، مشابه پمپئی در ایتالیا، است که توسط امپراتور وقت آلمان در سال ۱۸۴۰ تا ۱۸۴۸ بنیان گذاشته شد.

در طول جنگ جهانی دوم، بمب‌افکن‌های متفقین تأسیسات نظامی در ناحیه آشافنبورگ را هدف قرار دادند که طی آن «پمپیانوم» که در نزدیکی این مکان قرار داشت آسیب دید و مجسمه نیز ناپدید شد.

کارشناسان می‌گویند ممکن است هرگز نتوانند معلوم کنند که چگونه این مجسمه باستانی متعلق به اواخر قرن اول قبل از میلاد از یک عتیقه‌فروشی در تگزاس سردرآورده است. محتمل ترین سناریو آن است که پس از شکست آلمان نازی یک سرباز مجسمه را از این بنا به تگزاس آورده باشد، هرچند چگونگی آن در حد راز باقی مانده است.

یابنده این مجسمه وجود آن را به دولت آلمان اطلاع داده است و قرار است این تندیس به اداره «کاخ‌ها، باغ‌ها و دریاچه‌ها»ی ایالت بایرن آلمان بازگردانده شود. با این حال طی توافقی مقرر شده است این نیم‌تنه تا اواخر ماه مه ۲۰۲۳ در موزه هنر سن‌آنتونیو تگزاس باقی بماند و در معرض نمایش عموم قرار گیرد. خانم یانگ گفت: «این مجسمه ۷۰ تا ۸۰ سال از انظار پنهان بود، فکر می‌کنم اکنون شایستگی دیده شدن و مطالعه را داشته باشد.»

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

موزه هنر سن آنتونیو در نمایشگاه جدید خود به مجسمه «نیم‌تنه یک مرد» لقب داده است، اما فرضیه‌هایی درباره هویت احتمالی این فرد وجود دارد. لینلی مک آلپین، کارشناس هنر رومی در موزه سن آنتونیو می‌گوید این مجسمه می‌تواند یک نیم‌تنه از سنگ مرمر از «سکستوس پومپه»، کوچکترین پسر پومپه کبیر ژنرال رومی، باشد.

بنابر روایت‌های تاریخی پومپه کبیر پس از شکست در نبرد فارسال مقابل ژولیوس سزار و فرار به مصر کشته شد. پسر پومپه به نبرد پدرش علیه نیروهای سزار ادامه داد و در نهایت به دستور مارک آنتونی دستگیر و بدون محاکمه اعدام شد.

این در حالی است که عده‌ای دیگر از مورخان معتقدند مجسمه نیم‌تنه را می‌توان شبیه نرو کلودیوس دروس ژرمنیکوس، فرمانده رومی که نیروهایش زمانی سرزمین آلمان را اشغال کرده بودند، دانست.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نامه رمزگذاری شده کارل پنجم پس از ۵ قرن رمزگشایی شد

بازسازی دیجیتال یک خانه مجلل شهر باستانی پمپی

بخش جدیدی از پمپی به روی مردم بازگشایی شد