اسرائیل: ماموران ایرانی با حساب کاربری جعلی «سارا پوپی» با اسرائیلی‌ها ارتباط می‌گرفتند

عکس پروفایل سارا پوپی که اسرائیل می‌گوید یک اکانت جعلی ایرانی است
عکس پروفایل سارا پوپی که اسرائیل می‌گوید یک اکانت جعلی ایرانی است Copyright شین بت
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

آژانس امنیت داخلی اسرائیل روز دوشنبه دو مه (۱۲ اردیبهشت) ایران را به استفاده از حساب‌های کاربری جعلی در فیس‌بوک متهم کرد تا اسرائیلی‌ها را به جمع‌آوری اطلاعات و آسیب رساندن به مردم کشورشان وادار کند.

آگهی

آژانس امنیت داخلی اسرائیل روز دوشنبه دو مه (۱۲ اردیبهشت) ایران را به استفاده از حساب‌های کاربری جعلی در فیس‌بوک متهم کرد تا اسرائیلی‌ها را به جمع‌آوری اطلاعات و آسیب رساندن به مردم کشورشان وادار کند.

ادعای شین‌بت چند روز پس از آن مطرح شد که اسرائیل اعلام کرد جمهوری اسلامی ایران برنامه‌ای را برای ترور یک دیپلمات اسرائیلی در ترکیه طراحی کرده است.

طبق گزارش امروز شین‌بت، «حساب کاربری منتسب به یک زن جوان یهودی-کانادایی با نام سارا پوپی که ارتباطاتی در اسرائیل دارد، جعلی و متعلق به یک مامور ایرانی بود که از این شبکه اجتماعی برای دوستی با اسرائیلی‌ها استفاده می‌کرد.»

به گفته آژانس امنیت داخلی اسرائیل، اکانت «پوپی» پس از برقراری تماس اولیه از طریق فیس‌بوک، ارتباط را به پیام‌رسان واتس‌اپ می‌کشاند تا دوستان جدیدش را برای جمع آوری اطلاعات درباره شخصیت‌های اسرائیلی متقاعد کند و تمایل آن‌ها برای آسیب رساندن به این افراد با استفاده از فشار و وعده هزاران دلار را می‌سنجید.

این نهاد در بیانیه‌ای افزود: «افراد پشت این حساب کاربری تلاش کردند با استفاده از روش‌های عاطفی و عاشقانه، اطلاعات مورد نظر خود را به دست آورند.»

گفته می‌شود که ماموران شین‌بت به‌عنوان «دوستان» پوپی که حساب کاربری‌اش در فیس‌بوک قبل از حذف در روز دوشنبه بیش از دو هزار دوست داشت، ظاهر شده‌اند و یک پرداخت بیت‌کویتی از او دریافت کردند.

این نهاد اطلاعاتی تصریح کرد که «فرد ایرانی پشت این حساب کاربری از یک داستان پوششی تجاری برای انجام ماموریت‌های مختلف استفاده کرده است.» به گفته شین‌بت، فرد حاضر پشت این اکانت گفته بود که می‌خواهد به دگرباشان جنسی و همچنین نمایندگان تجاری و دیپلمات‌های کشورهای عربی که در اسرائیل فعالیت می‌کنند آسیب بزند.

طبق گزارش شین بت، کسانی که پشت این حساب بودند همچنین سعی کردند با تشویق افراد به انتقاد از ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه درباره جنگ اوکراین به روابط اسرائیل با روسیه آسیب بزنند.

شین بت به خبرگزاری فرانسه گفت که توانسته‌اند با اطلاعاتی که به دست آورده‌اند ارتباط این حساب با ایران را اثبات کنند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

وزارت اطلاعات ایران از دستگیری «۱۰ عضو داعش که قصد انجام چند عملیات تروریستی» داشتند خبر داد

نخست وزیر اسرائیل: دوران مصونیت ایران به پایان رسیده است

چرا حیات سیاسی نتانیاهو به جنگ غزه و حتی گسترش آن در منطقه گره خورده است؟