کره شمالی زرادخانه هسته‌ای را «با حداکثر سرعت» توسعه می‌دهد

کیم‌ جونگ اون، رهبر کره‌ شمالی در مراسم رژه نظامی از توسعه زرادخانه هسته‌ای سخن گفت
کیم‌ جونگ اون، رهبر کره‌ شمالی در مراسم رژه نظامی از توسعه زرادخانه هسته‌ای سخن گفت Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

در مراسم رژه نیروهای نظامی در پیونگ‌یانگ که به مناسبت نودمین سالگرد بنیانگذاری ارتش کره شمالی برگزار شد، مجموعه‌ای از ادوات نظامی از جمله موشک‌هایی که این کشور ادعا می‌کند می‌تواند تا آمریکا برسد، به نمایش گذاشته شد.

آگهی

کیم‌ جونگ اون، رهبر کره‌ شمالی وعده داد که کشورش به روند توسعه زرادخانه هسته‌ای خود با حداکثر سرعت ادامه دهد.

به گزارش رسانه‌های دولتی کره شمالی، کیم جونگ اون که روز دوشنبه ۲۵ آوریل در مراسم رژه نظامی در پیونگ‌یانگ سخن می‌گفت، هدف از توسعه زرادخانه هسته‌ای را آمادگی این کشور برای «اقدام‌های بازدارنده» عنوان کرد.

او اگرچه مأموریت اصلی نیروهای هسته ای کره شمالی را «بازدارندگی» عنوان کرد اما گفت در صورتی که پیونگ‌یانگ چاره‌ای نداشته باشد، «مأموریت دوم» خود را انجام خواد داد.

در مراسم رژه نیروهای نظامی در پیونگ‌یانگ که به مناسبت نودمین سالگرد بنیانگذاری ارتش کره شمالی برگزار شد، مجموعه‌ای از ادوات نظامی از جمله موشک‌هایی که این کشور ادعا می‌کند می‌تواند تا آمریکا برسد، به نمایش گذاشته شد.

AP Photo
در مراسم رژه در پیونگ‌یانگ، موشک‌هایی که کره شمالی ادعا می‌کند می‌تواند تا آمریکا برسد، به نمایش گذاشته شدAP Photo

این مراسم در حالی برگزار شد که روابط میان پیونگ‌یانگ و غرب همچنان پرتنش است.

کره شمالی با بی‌اعتنایی به تحریم‌های آمریکا و همچنین قطعنامه‌های سازمان ملل متحد علیه فعالیت‌ هسته‌ای نظامی پیونگ‌یانگ، اعلام کرده که چندین موشک را در سال جاری میلادی آزمایش کرده است.

بر اساس گزارش‌های منتشر شده، کره شمالی از سال ۲۰۱۹ روی گسترش موشک‌های کوتاه برد خود با قابلیت حمل کلاهک هسته‌ای کار می‌کند که می‌تواند به کره جنوبی برسد.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

در همین میان، مقام‌های کره جنوبی و آمریکا اعلام کرده‌اند که نشانه‌هایی از ساخت و سازهای جدید در تنها سایت آزمایش هسته‌ای کره شمالی وجود دارد. بنا به گزارش‌ها، تنها سایت آزمایش هسته‌ای کره شمالی از سال ۲۰۱۸ به شکل رسمی تعطیل شده بود.

از همین رو برخی از تحلیلگران نظامی بر این نظرند که ممکن است پیونگ‌یانگ در حال آماده‌سازی برای از سرگرفتن آزمایش سلاح هسته‌ای خود باشد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

انتقاد از سیاست‌های پیونگ یانگ همزمان با ریاست کره شمالی بر کنفرانس خلع سلاح هسته‌ای ملل متحد

سئول:‌ ادعای کره شمالی مبنی بر آزمایش موشک قاره پیمای هیولا جعلی است

کیم جونگ اون: کره شمالی قدرت تهاجمی فوق‌العاده‌ای دارد