Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

اردوغان پل معلق بزرگی که اروپا و آسیا را به هم وصل می‌کند افتتاح کرد

افتتاح پل چناق‌قلعه در ترکیه
افتتاح پل چناق‌قلعه در ترکیه Copyright Anadolu
Copyright Anadolu
نگارش از مسعود سالاری
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

طول دهانه میانی پل چناق‌قلعه ۲۰۲۳ متر است که نماد صدسالگی تولد جمهوری ترکیه در سال ۲۰۲۳ است. این اندازه طولانی‌ترین اندازه دهانه اصلی یا فاصله بین دو پایه اصلی پل در بین پل‌های معلق جهان است.

آگهی

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه روز جمعه طی مراسمی پروژه عظیم پل معلق «چناق‌قلعه ۱۹۱۵» که آسیا و اروپا را از فراز تنگه داردانل به هم متصل می‌کند، افتتاح کرد.

این پروژه آخرین مورد از مجموعه طرح‌های بزرگ زیربنایی است که اردوغان در طول دو دهه قدرت خود آنها را در اولویت کار قرار داده است.

این پل به دست شرکت‌های ترکیه‌ای و کره جنوبی با سرمایه‌گذاری ۲.۵ میلیارد یورویی ساخته شد و در هنگام افتتاح آن نخست وزیر کره جنوبی نیز حضور داشت.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

طول دهانه میانی پل چناق‌قلعه ۲۰۲۳ متر است که نماد صدسالگی تولد جمهوری ترکیه در سال ۲۰۲۳ است. این اندازه طولانی‌ترین اندازه دهانه اصلی یا فاصله بین دو پایه اصلی پل در بین پل‌های معلق جهان است.

از زمان به قدرت رسیدن حزب متبوع اردوغان یعنی عدالت و توسعه در سال ۲۰۰۲، چنین طرح‌های بزرگی از جمله فرودگاه جدید استانبول، تونل‌های راه‌آهن و جاده‌ای در زیر تنگه بسفر استانبول و پلی بر روی آن، نقش اساسی از دستاوردهای مهم حزب حاکم به شمار می‌رود.

رئیس جمهوری ترکیه در سخنرانی افتتاحیه این پل گفت که عدد ۱۹۱۵ در نام آن برگرفته از سال ۱۹۱۵ است که به گفته او سال پیروزی نیروی دریایی عثمانی بر نیروهای فرانسوی و بریتانیایی در داردانل در طول جنگ جهانی اول بوده است. وی گفت: «این پروژه‌ها سهم زیادی در پیشروی کشورمان در سرمایه‌گذاری، نیروی کار و صادرات دارند.»

سال گذشته او پروژه دیگری را راه اندازی کرد که شامل احداث یک کانال ۱۵ میلیارد دلاری در استانبول با هدف کاهش فشار بر تنگه پررفت‌وآمد بسفر بود. با این حال، منتقدان با توجه به مشکلات اقتصادی ترکیه، خطرات زیست محیطی و مخالفت‌های همگانی، دوام این پروژه را زیر سوال برده‌اند.

بیش از یک سال مانده به انتخابات سراسری ۲۰۲۳، نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد که محبوبیت اردوغان و حزب عدالت و توسعه کاهش یافته و چشم‌انداز مخالفان برای برکناری او بازتر شده است.

اپوزیسیون سیاسی اصلی در ترکیه یعنی حزب جمهوری‌خواه خلق از جناح چپ میانه بابت فشاری که تأمین هزینه این پروژه بر هزینه‌های عمومی می‌آورد انتقاد کرده و گزارش‌های رسانه‌ها نشان می‌دهد که قرارداد ساخت، بهره‌برداری و انتقال این طرح شامل ضمانت پرداخت سالانه ۳۸۰ میلیون یورو در طول مدت توافق شده و در مجموع ۶ میلیارد یورو به پیمانکاران است.

AP/Turkish Presidency
اردوغان در روز افتتاح پل چناق‌قلعه ۱۹۱۵AP/Turkish Presidency

اردوغان گفت که عوارض گذر خودروها از پل چناق‌قلعه ۱۹۱۵، به میزان ۲۰۰ لیر ترکیه (حدود ۱۲.۲۱ یورو) خواهد بود.

کار بر روی پروژه پل داردانل در مارس ۲۰۱۷ آغاز شد و بیش از ۵ هزار نفر نیروی انسانی در ساخت آن شرکت داشتند. چناق‌قلعه ۱۹۱۵ در کنار سه پل دیگر موجود، چهارمین پلی است که دو کرانه اروپایی و آسیایی ترکیه در استانبول را به یکدیگر متصل می‌کند.

ارتفاع پایه‌های پل ۳۱۸ متر و طول کل آن با احتساب بخش‌های ورودی ۴.۶ کیلومتر است.

تا پیش از این، وسایل نقلیه‌ای که بین آناتولی و شبه جزیره گالیپولی حرکت می‌کردند، باید در سفری یک ساعته با کشتی از داردانل عبور می‌کردند که این زمان، با احتساب مدت انتظار به پنج ساعت می‌رسید. با احداث پل چناق‌قلعه ۱۹۱۵، این سفر از این پس حدود شش دقیقه طول خواهد کشید.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

کانال استانبول؛ مقاومت امام‌اوغلو در برابر بلندپروازی‌های پرهزینۀ اردوغان

افتتاح سومین و طولانی ترین پل استانبول بر روی تنگه بسفر با حضور رئیس جمهوری ترکیه

اردوغان از موضع پدرو سانچز در قبال جنگ غزه تشکر کرد