Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

از بالگرد کوچک «نبوغ» ناسا در مریخ چه خبر؟

بالگرد کوچک «نبوغ» ناسا و مریخ‌نورد «پشتکار» در مریخ
بالگرد کوچک «نبوغ» ناسا و مریخ‌نورد «پشتکار» در مریخ Copyright AP
Copyright AP
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

بالگرد ۱.۸ کیلوگرمی که با مریخ‌نورد پشتکار بر سطح سیاره سرخ فرود آمد شش هفته بعد از شکم پشتکار بیرون آمد تا به همراه مریخ نوردش شکارچی نشانه‌هایی از حیات در گذشته‌های دور مریخ باشد.

آگهی

بالگرد «نبوغ» ناسا که در شکم مریخ‌نورد «پیشگام» به سطح مریخ رسید تا به امروز ۱۹ سورتی پرواز داشته و هنوز کار و ماموریتش تمام شده نیست، بالگرد کوچکی که قرار بود با پنج پرواز به اثری موزه‌ای در سیاره سرخ تبدیل شود.

بالگرد کوچک «نبوغ Ingenuity» یک سال پیش با مریخ نورد «پشتکار Perseverance» در ۱۸ فوریه ۲۰۲۱ میلادی در دهانه جزرو مریخ فرود آمد. وظیفه این بالگرد کوچک این بود تا ثابت کند که اکتشافات فضایی و پرواز در مریخ با وجود جو رقیق آن ممکن است.

«نبوغ» با انجام پنج پرواز پیشگام در بهار گذشته اولین پرنده‌ دست‌ساز بشر شد تا در آسمان دنیایی ورای زمین در آنسوی فضا، جایی که بشر هنوز بدان پا نگذاشته به پرواز در آید.

جاکو کاراس، معاون ناظر بر عملیات نبوغ در «آزمایشگاه پیشرانش جت» ناسا در کالیفرنیا می‌گوید: «کار ما [با نبوغ] هنوز تمام نشده است و جای نگرانی هم نیست و همه چیز خیلی خوب و جای خود است.»

پروازی فراتر از زمین در سیاره‌ای دور

بالگرد ۱.۸ کیلوگرمی که با مریخ‌نورد پشتکار بر سطح سیاره سرخ فرود آمد شش هفته بعد از شکم پشتکار بیرون آمد تا به همراه مریخ نوردش شکارچی نشانه‌هایی از حیات در گذشته‌های دور مریخ باشد، برای یافتن پاسخی به این سوال ابدی نوع بشر؛ آیا حیات در ورای زمین در سیاره‌ای دیگر وجود دارد و امکان آن بوده یا هست؟

«نبوغ» با ماموریت موفق خود و با به پرواز در آمدن در مریخ، نام خود را در کتاب‌های تاریخ هوانوردی در کنار افسانه‌هایی مانند ویلبر و اُرویل رایت ثبت کرد و به احترام پیشگامان فضا کمی فراتر هم رفت و تکه کوچکِ پارچه‌ای از اولین هواپیمایی که برادران رایت در اولین پرواز در دسامبر ۱۹۰۳ میلادی در زمین انجام دادند را با خود به مریخ برد.

ماموریت ۸۵ میلیون دلاری «نبوغ» قرار بود بعد از پنجمین پرواز تمام شده تلقی شود. اما این بالگرد کوچک که انرژی‌اش از نور خورشید تامین می‌شود آنقدر خوب درخشید و خوب عمل کرد که ناسا به ادامه ماموریت آن چراغ سبز نشان داد.

«نبوغ» در شرایط جوی مریخ، توان و قابلیت‌های خود را به چالش می‌کشد. به عنوان مثال، این بالگرد کوچک در سورتی ۱۱ در ۴ اوت، ۳۸۳ متر از سطح مریخ را در پروازی به ارتفاع ۱۲ متر پیمود، رکوردی که این بالگرد کوچک در هیچ کدام از پنج پرواز اولیه که برای آن تعریف شده بود، بدان دست نیافته بود.

این بالگرد کوچک در اکتشاف بلندپروازانه ناسا در مریخ به تیم هدایت‌گر در تعیین مسیر مریخ‌نورد «پشتکار» هم یاری می‌رساند. اطلاعات ارسالی نبوغ در یک مورد تیم را مجاب کرد تا مریخ‌نوردِ شش چرخه پشتکار مسیر درستی را انتخاب کند.

کاراس می‌گوید با بالگرد کوچک نبوغ در می‌یابیم که چگونه پرنده‌های خودکار، بدون کنترل و هدایت انسان می‌توانند به مدت طولانی به پرواز در آیند و در اکتشافات عملی و فضایی در خدمت نوع بشر قرار گیرند.

وی می‌افزاید وقتی ۱۰ سال بعد امروز خود را مرور کنیم خواهیم دید که بالگرد کوچک نبوغ سنگ بنا و آغازی بوده است برای اکتشافات بزرگتر و جسورانه‌تر فضایی در مریخ.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اولین صدای ضبط شده از سطح سیاره سرخ؛ شگفتی دانشمندان از وجود «دو سرعت صوت» در مریخ

مریخ‌ نورد کنجکاوی مولکول‌های آلی جدیدی در سیاره مریخ پیدا کرد

تلسکوپ فضایی هابل به تدریج بازنشسته می‌شود