نیروهای ائتلاف سامانه ارتباطات عملیاتی حوثی‌های یمن در صنعا را بمباران کردند

Access to the comments نظرها
نگارش از مسعود سالاری
جنگنده‌های آمریکا و عربستان در خاور میانه (عکس تزئینی است)
جنگنده‌های آمریکا و عربستان در خاور میانه (عکس تزئینی است)   -  کپی رایت  AP Photo

ائتلاف عربی به رهبری عربستان سعودی در یمن روز دوشنبه ۱۴ فوریه (۲۵ بهمن) اعلام کرد که یک سامانه ارتباطی را که گفته می‌شود برای حملات پهپادی شورشیان حوثی مورد استفاده قرار می‌گرفت و در نزدیکی ساختمان وزارت ارتباطات در صنعا قرار داشت، منهدم کرده است.

عربستان از سال ۲۰۱۵ برای حمایت از نیروهای طرفدار دولت، علیه حوثی‌ها در کشور همسایه‌اش یمن دست به مداخله نظامی زده است. این شورشیان با حمایت رقیب بزرگ سعودی‌ها یعنی ایران، بخش بزرگی از شمال یمن از جمله صنعا پایتخت را در کنترل دارند.

خبرگزاری رسمی عربستان سعودی به نقل از دفتر نیروهای ائتلاف اعلام کرد: «ما یک سامانه ارتباطی را که از آن برای مدیریت ایستگاه‌های کنترل پهپادها استفاده می‌شد، منهدم کردیم.»

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

دفتر ائتلاف گفته است: «حوثی‌ها از وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در صنعا برای عملیات خصمانه استفاده می‌کنند.»

خبرگزاری فرانسه به نقل از خبرنگار خود در صنعا، خبر حملات هوایی ائتلاف در چندین منطقه از پایتخت و از جمله در اطراف وزارتخانه ارتباطات در نخستین ساعات بامداد دوشنبه را تأیید کرده اما گفته است که تا این زمان، امکان برآورد شمار قربانیان وجود ندارد.

ائتلاف ضد حوثی‌ها تاکنون تنها به وزارت دفاع حمله کرده و این نخستین بار است که به یک وزارتخانه غیرنظامی نیز حمله می‌کند.

به گفته ائتلاف، حملات روز دوشنبه «در پاسخ» به حمله پنجشنبه گذشته حوثی‌ها به فرودگاه ابها واقع در جنوب غربی عربستان سعودی در نزدیکی مرز با یمن انجام شد.

سقوط قطعات پهپاد به این فرودگاه ۱۲ مجروح غیرنظامی بر جای گذاشت و ائتلاف «اقدام قاطعانه» را در واکنش به آن حمله وعده داده بود. آن حمله که شورشیان یمنی بعدا مسئولیتش را بر عهده گرفتند، توسط پدافند عربستان خنثی شد.

ائتلاف که از قبل به غیرنظامیان هشدار داده بود که محل را تخلیه کنند، حمله روز دوشنبه خود را چنین توجیه کرده است: «حوثی‌ها از وزارتخانه‌های دولتی برای انجام عملیات خصمانه استفاده می‌کنند.»

جنگ در یمن با تشدید خشونت‌ها در ماه های اخیر همراه بوده است زیرا نیروهای ائتلاف حملات ضد حوثی‌ها را تشدید کرده‌اند. شورشیان به نوبه خود حملات به اهدافی در عربستان و امارات عربی متحده را که یکی ستون‌های ائتلاف است، افزایش داده‌اند.

بر اساس گزارش سازمان ملل، در طول هفت سال جنگ در یمن، این فقیرترین کشور شبه جزیره عربستان، حداقل ۳۷۷ هزار نفر در جریان عملیات نظامی یا از گرسنگی و بیماری جان خود را از دست داده‌اند.