Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

مدیر نشر افق: اینکه با این اوضاع اقتصادی هنوز مردم کتاب می‌خرند شبیه معجزه است

COPYRIGHT
COPYRIGHT Copyright AFP
Copyright AFP
نگارش از یورونیوز فارسی AFP
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

مدیر نشر افق می‌گوید: «در حیرتم که با این اوضاع اقتصادی چطور مردم هنوز مردم کتاب می‌خرند؟ این شبیه معجزه است.»

آگهی

گرانی کاغذ و افزایش قیمت تمام شده کتاب در ایران ناشران را نگران کرده است. به ويژه اینکه آنها دلنگران اتمام نسخه‌های باقیمانده در انبار و چاپ مجدد کتاب و وارد شدن شوک قیمتی به مخاطب خود هستند.

رضا هاشمی نژاد که سال‌ها در عرصه نشر کتاب فعالیت داشته می‌گوید: «امروزه فروش کتاب یک معجزه است، زیرا بیشتر مشتریان ما از طبقه متوسط هستند و با توجه به شرایط اقتصادی، اولویت آنها به دست آوردن کالاهای ضروری مانند مواد غذایی است. به همین خاطر در حیرتم چطور مردم کتاب می‌خرند.»

AFP
در حیرتم ازاینکه مردم هنوز کتاب می‌خرند/ هاشمی‌نژادAFP

به گفته او «اگر رمان ۲۰۰ صفحه‌ای تا همین چند ماه پیش قیمت‌اش ۵۰ هزارتومان بود و حتی پارسال قیمت‌اش ۴۰ هزارتومان، از این به بعد قیمت تمام شده آن به ۶۰ تا ۱۰۰ هزارتومان خواهد رسید و متاسفانه باید بگویم که یک سوم تا یک چهارم این هزینه‌ها هم هم هزینه تمام شده کتاب است.»

رشد تصاعدی قیمت کاغذ از سال ۹۷ به اینسو

امیلی امرایی، کارمند انتشارات هوپا نیز در همین زمینه می‌افزاید: «با بالا گرفتن تحریم‌ها، صنعت نشر از آخرین جاهایی بود که ضربه خورد. چنانچه از اواخر سال ۹۷ به شکل تصاعدی شاهد افزایش قیمت کاغذ بودیم.»

AFP
امیلی امراییAFP

حسین متولی، مدیر انتشارات هوپا نیز در همین زمینه می‌گوید: «کاهش ارزش پول ما در برابر دلار، افزایش جهانی قیمت کاغذ به دلار و افزایش هزینه حمل و نقل انتشارات را در رکود فرو برده است.»

با چالش پیش روی ناشران در تامین کاغذ، آنها نه تنها تعداد عناوین منتشر شده را کاهش می‌دهندکه تعداد صفحات کتاب‌ها را با کوچک کردن اندازه فونت کاهش می‌دهند.

AFP
مدیر نشر هوپاAFP

خروج برای ناشران کوچک‌تر از بازار نشر

پس از گرانی کاغذ در بازار نشر ایران چندین مؤسسه انتشاراتی کوچک از کار خارج شدند. امیلی امرایی در این باره می‌گوید: «امروز بسیاری از ناشران مستقل که آثار بسیار خوبی را هم منتشر کرده بودند از بازار نشر حذف شده اند.» مؤسسات انتشاراتی بزرگتر نیز مجبور شده‌اند برای ادامه حیات خودشان را با شرایط موجود وفق دهند.

«شوک افزایش قیمت در انتظار مخاطبان است»

آقای هاشمی نژاد درباره تجربه بقای خودش در صنعت نشر ایران می‌گوید: «برای حفظ مشتریان تا حد امکان از سود خود کم کرده ایم، چاپ و صفحه‌بندی را کاهش داده‌ایم و برای پرهیز از کاغذ و کاهش هزینه‌ها، کتاب‌های دیجیتال را منتشر کرده‌ایم. با این حال چند ماه دیگر که کتاب‌های انبار ما تمام شود، دیدن قیمت‌های جدید برای مشتریان ما شوک بزرگی خواهد بود.»

AFP
بازار نشر ایران و افزایش قیمت کتابAFP

در خیابان انقلاب، بازار اصلی کتاب تهران، بهجت مظلومی معلم بازنشسته حتی برای خرید کتاب‌های دست دوم هم مشکل دارد.

او می گوید: «سالهاست که دیگر نمی‌توانم کتابی بخرم. حتی فروشندگان خیابانی هم کتاب را با قیمت بسیار بالا می‌فروشند.»

هاشمی نژاد به وضعیت کتابخوانی کودکان در مناطق فقیرتر اشاره دارد و می‌گوید: «امروز در برخی مناطق محروم شاهد افرادی هستیم که حتی نمی‌توانند به‌درستی با زبان فارسی ارتباط برقرار کنند. آنها بدون تردید در آینده مشکلاتی را تجربه خواهند کرد.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

چرا خرید و فروش کتاب دست دوم رونق گرفته است؟‌

صنعت نشر در ایران: موجود ناقص‌الخلقه‌ای که عملکرد طبیعی ندارد

چالش مقاومت در برابر نگاه کردن به تلفن، صحبت کردن و خوابیدن؛ کره‌ای‌ها در سئول مسابقه دادند