چرا جهان مدیون سیاست کووید صفر دولت چین است؟

تست کرونا در پکن
تست کرونا در پکن Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

انجام تست‌های پرشمار و فراگیر، برقراری قرنطینه‌های منطقه‌ای سفت و سخت و اعمال محدودیت‌های اجتماعی بی‌درنگ در چین بیش از دو سال است که به نام «سیاست کووید صفر» ادامه دارد ولی چرا اجرای این سیاست و تضمین ادامه اجرای آن برای جهان مهم بوده و خواهد بود؟

آگهی

انجام تست‌های پرشمار و فراگیر، برقراری قرنطینه‌های منطقه‌ای سفت و سخت و اعمال محدودیت‌های اجتماعی بی‌درنگ در چین بیش از دو سال است که به نام «سیاست کووید صفر» ادامه دارد و با وجود ظاهر کلافه‌کننده و حتی به زعم برخی غیرانسانی آن نه تنها به داد بسیاری از مردم جهان رسیده بلکه به نظر می‌رسد ادامه اجرای آن همچنان ضروری است.

بانک سرمایه‌گذاری گلدمن ساکس ماه گذشته برآورد کرد که اگر همه‌گیری سویه اومیکرون در چند استان چین طی زمستان جاری، دولت را ناچار به اجرای قرنطینه ملی کند، رشد دومین اقتصاد بزرگ جهان در سال جاری میلادی به ۱.۵ درصد کاهش می‌یابد که کمترین میزان از سال ۱۹۷۶ خواهد بود. رخدادی که بنا بر اعلام صندوق بین‌المللی پول می‌تواند «عواقب بسیار ناگواری برای زنجیره‌های تامین جهانی» داشته باشد، چرا که با وجود نرخ ۸۷ درصدی واکسیناسیون عمومی در چین، مردم دومین اقتصاد بزرگ جهان به دلیل واکسینه نشدن با واکسن‌های موثرتر ام‌آر‌ان‌ای (mRNA) همچنان در برابر شیوع سویه اومیکرون بسیار آسیب‌پذیر هستند و این نگرانی‌ وجود دارد که هزینه‌های اقتصادی، مالی و انسانی ناشی از متوقف کردن اجرای سیاست کووید صفر گسترش کووید در چین برای این کشور و جهان بسیار بیشتر از ادامه اجرای آن باشد.

چنان که نتایج مدل‌سازی محققان دانشگاه پکن نشان می‌دهد که اگر بازگشایی فعالیت‌های اجتماعی و اقتصادی در چین همانند ایالات متحده اجرا شود، سطح ابتلای روزانه به ویروس کرونا به طور متوسط به ۶۳۰ هزار نفر می‌رسد و شمار مرگ و میر در این کشور بسیار بیشتر از رقم چهار هزار و ۶۳۶ نفری خواهد شد که طی دو سال گذشته ثبت شده است.

اما چین با وجود اعمال برخی تعطیلی‌های موقت در بنادر و کارخانه‌های خود که تحت اجرای سیاست کووید صفر در دو سال گذشته بوده، به روند صعودی صادرات خود در سال‌های ۲۰۲۰ و ۲۰۲۱ ادامه داده و از ۲۳۸ میلیارد دلار در دسامبر سال ۲۰۱۹ به ۳۴۰ میلیارد دلار در دسامبر سال ۲۰۲۱ رساند. همان‌طور که چین در دو سال گذشته نشان داده است، تعطیلی‌های موقت در این کشور به این معنا نیست که تولیدکنندگان و صادرکنندگان دست از کار بکشند و کالاها سوار کشتی‌ها نشود. بنابراین، هر چه چین بیشتر به اجرای سیاست کووید صفر پایبند باشد، برای بقیه جهان بهتر خواهد بود چراکه جریان دائمی مواد اولیه و کالا برقرار می‌ماند.

گزارش اخیر صندوق بین‌المللی پول نیز تایید می‌کند که همچنان مزایای ادامه اجرای سیاست کووید صفر بیش از معایب آن است.

بنابراین اجرای سیاست کووید صفر در چین طی دو سال گذشته، افزون بر این که از مرگ و میر زیادی جلوگیری کرده، دسترسی مصرف‌کنندگان سایر کشورهای جهان را نیز به طیف گسترده‌ای از محصولات از گوشی آیفون و خودروی تسلا گرفته تا ماسک و کود شیمیایی تضمین کرد.

همچنین مصرف‌کنندگان و کسب‌وکارها در سراسر جهان برای به حداقل رساندن کمبود کالا و کُند کردن روند صعودی قیمت‌ها نیازمند ادامه اجرای سیاست کووید صفر از سوی دولت چین و تحت سختگیری‌های شی جین پینگ، رئیس جمهوری چین، هستند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

خبر خوب برای علاقمندان سفر به چین، صدور ویزا‌ها از سر گرفته‌ می‌شود

رکوردشکنی لورآل در سودآوری و درآمد؛ آیا کرونا آرایش‌ها را غلیظ‌ تر کرد؟

آیا تزریق سالانه ترکیبی از واکسن‌های کرونا و آنفلوانزا مرسوم می‌شود؟