Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

افزایش۲۶۶ درصدی قیمت برق در سوئد؛ دولت برای پرداخت قبوض به خانوارها کمک می‌کند

سرمای بی‌سابقه در سوئد
سرمای بی‌سابقه در سوئد Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

دولت سوئد قصد دارد مبلغ ۵۹۰ میلیون یورو برای کمک به پرداخت هزینه قبوض شهروندان این کشور به خانوارها تخصیص دهد.

آگهی

دولت سوئد روز چهارشنبه اعلام کرد در قالب یک طرح موقت به خانواده‌هایی که به دلیل بالا رفتن قیمت برق بیشترین آسیب را دیده‌اند حدود ۶ میلیارد کرون (۵۹۰ میلیون یورو) کمک مالی می‌کند تا بتوانند در فصل زمستان قبوض برق خود پراخت کنند. 

بر اساس این طرح دولت به خانوارهایی که بیش از ۲ هزار کیلووات ساعت در ماه مصرف می‌کنند از دسامبر تا فوریه، ماهیانه حدود ۲ هزار کرون (حدود ۱۹۵ یورو) کمک مالی خواهد کرد.  

دولت این کشور می‌گوید که حدود ۱ میلیون و ۸۰۰ هزار خانوار شامل این طرح می‌شوند. انتظار می‌رود دولت سوسیال دموکرات بتواند در پارلمان حمایت‌های لازم برای اجرای این طرح را به دست آورد.

صاحبان خانه در سوئد پیشاپیش و برای کاهش مصرف انرژی خود راه‌های جایگزین انتخاب کرده‌اند، مثل پوشیدن جوراب‌های پشمی ضخیم، استفاده از منابع گرمایش جایگزین همچون سوزندان چوب شومینه‌ها و همچنین کمتر کردن اتاق‌های مورد استفاده در منزل.

زمستان سرد در اروپا، مشکلات بسیاری را برای شهروندان کشورهای سردتر به ویژه در اسکاندیناوی ایجاد کرده است. هانا هال، که در یک خانه چوبی قدیمی در شهر کوچک کریستینهام زندگی می‌کند، در این خصوص می‌گوید: «شرایط دیوانه کننده‌ای است. می‌دانستم زمستان گرانی خواهد بود، اما مشابه چنین چیزی را تاکنون ندیده‌ام.»

هال برای گرم کردن خانه ۱۳۰ متری خود در ماه دسامبر مبلغ ۱۰ هزار و ۴۰۰ کرون معادل حدود یک‌هزار یورو صورتحساب دریافت کرده است. این مبلغ به نسبت سال گذشته ۳ برابر شده است.

 بسیاری از شهروندان با گسترش همه‌گیری کووید۱۹،  از منزل کار می‌کنند و همین مسئله موجب افزایش مصرف انرژی در منازل و در نتیجه بالا رفتن هزینه برق مصرفی شده است. به همین دلیل هم گزارش‌هایی منتشر شده است مبنی بر این که شماری از شهروندان ناتوان از پرداخت قبوض برق، از بانک‌ها تقاضای وام کرده‌اند.

خشایار فرمانبر، وزیر انرژی ایرانی‌الاصل سوئد تاکید کرده که دولت متوجه شرایط دشواری که مردم با آن رو به رو شده‌اند، است و تلاش خود را برای حل کردن این مشکلات ادامه می‌دهد.

بر اساس داده‌های تنظیم‌کننده بازار انرژی سوئد، هزینه برق یک آپارتمان متوسط ​​در نیمه جنوبی کشور جایی که اکثراً سوئدی‌ها در آن ساکن هستند، در ماه دسامبر افزایش سالانه ۲۶۶ درصدی و هزینه یک خانه متوسط با گرمایش الکتریکی در همین بازه زمانی به طور متوسط  افزایش​​۳۶۱ درصدی داشته است.   

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

بحران انرژی در اروپا: کدام کشورهای اروپا ارزان‌ترین و گران‌ترین قیمت برق و گاز را دارند؟

استمداد غول‌های انرژی فرانسه از مردم: فوری و جمعی صرفه‌جویی را شروع کنید

استهکلم: باندهای تبهکار سوئد تبدیل به نیروی نیابتی ایران علیه یهودیان و اسرائیل شده‌اند