تبعات رکوردشکنی نرخ تورم در ترکیه؛ ارزش لیر دوباره افت کرد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
بازار مبادله ارز در ترکیه
بازار مبادله ارز در ترکیه   -  Copyright  AP Photo

ارزش لیر، واحد پول ترکیه در مقابل دلار آمریکا روز سه‌شنبه همزمان با افزایش نگرانی‌ها از نرخ تورم حدود چهار درصد کاهش یافت.

انتظار می‌رود نرخ تورم در ترکیه پس از رسیدن به بالاترین رقم طی دو دهه گذشته باز هم افزایش یابد. این در حالی است که رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه بر این باور است که کشورش از نقطه اوج بحران اقتصادی عبور کرده است.

هر دلار آمریکا روز سه‌شنبه در ازای ۱۳.۵ لیر در بازار ارز ترکیه معامله شد. این رقم از کاهش بیش از سه درصدی ارزش واحد پول ترکیه حکایت دارد.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

آماری که روز دوشنبه منتشر شد نشان می‌داد که نرخ تورم در ترکیه ماه گذشته به ۳۶.۱ درصد رسید. کارشناسان اقتصادی معتقدند که کاهش ارزش لیر و افزایش دستوری برخی قیمت‌ها از جمله خدمات رفاهی و دستمزدها منجر به تداوم روند افزایش تورم در سال ۲۰۲۲ خواهد شد.

لیر در سال ۲۰۲۱ با از دست دادن ۴۴ درصد از ارزش خود بدترین سال را از زمان آغاز زمامداری رجب طیب اردوغان در ترکیه پشت سر گذاشت.

رئیس‌جمهوری ترکیه تاکید کرده است که مردم کشورش را در برابر افزایش «شدید» قیمت‌ها و بازار بی‌ثبات مبادله ارز تنها نخواهد گذاشت. وی وعده داده است که در اسرع وقت نرخ تورم در ترکیه را «تک رقمی» خواهد کرد.

وابستگی ترکیه به واردات به ویژه واردات مواد اولیه و انرژی باعث شده است که کاهش ارزش لیر برای مصرف‌کنندگان در این کشور به معنای افزایش قیمت کالاها و خدمات باشد.