Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

ستاره‌شناسان دست‌کم ۷۰ سیاره بدون ستاره شناور در فضا را کشف کردند

ت هنرمندانه از یک سیاره سرگردان
ت هنرمندانه از یک سیاره سرگردان Copyright European Southern Observatory
Copyright European Southern Observatory
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

این بزرگترین گروه از سیارات سرگردان است که تاکنون کشف شده است و گامی مهم در راستای درک منشا و ویژگی‌های این گروه از اجرام کهکشانی مرموز توصیف می‌شود.

آگهی

گروهی از ستاره‌شناسان به تازگی با استفاده از داده‌های چندین تلسکوپ، دست‌کم ۷۰ سیاره بی‌ستاره (سیاره سرگردان- rogue planet) را در کهکشان راه شیری شناسایی کرده‌اند.

این بزرگترین گروه از سیارات سرگردان است که تاکنون کشف شده است و گامی مهم در راستای درک منشا و ویژگی‌های این گروه از اجرام کهکشانی مرموز توصیف می‌شود.

نوریا میره روچ، ستاره شناس در لابراتوار اختر فیزیک بوردو فرانسه و دانشگاه وین اتریش و یکی از نویسندگان این تحقیق می‌گوید: «ما نمی‌دانستیم انتظار چند سیاره را باید داشته باشیم و از این تعداد زیادی که کشف کردیم هیجان‌زده هستیم.»

نتایج تحقیق این ستاره‌شناسان در مجله «نیچراستورنومی» (Nature Astronomy) منتشر شده است.

سیارات سرگردان دور از ستاره‌هایی هستند که می‌توانند آن‌ها را روشن کنند و به این دلیل اغلب تصویربرداری از آن‌ها غیرممکن است.

با این حال نوریا میره روچ و تیم او با استناد به از این واقعیت، دریافتند که این سیارات چند میلیون سال پس از شکل‌گیری، هنوز آنقدر داغ هستند که بدرخشند. به این ترتیب دوربین‌های حساس در تلسکوپ‌های بزرگ قادر به تشخیص این سیارات خواهند بود. آن‌ها دست‌کم ۷۰ سیاره بی‌ستاره جدید با جرمی قابل مقایسه با مشتری در منطقه زایش ستارگان، نزدیک به خورشید در صورت فلکی عقرب و ماراَفسای را پیدا کردند.

برای شناسایی بسیاری از سیاره‌های سرگردان، این گروه تحقیقاتی از داده‌های یک دوره ۲۰ ساله تعدادی تلسکوپ در زمین و فضا استفاده کردند.

ما حرکات کوچک، رنگ‌ها و درخشندگی ده‌ها میلیون منبع را در یک منطقه بزرگ از آسمان اندازه‌گیری کردیم. این اندازه‌گیری‌ها به ما این امکان را می‌دهد که کم‌نورترین اجرام در این منطقه یعنی سیارات بی‌ستاره را با اطمینان شناسایی کنیم.
نوریا میره روچ
ستاره شناس در لابراتوار اختر فیزیک بوردو فرانسه

نوریا میره روچ توضیح می‌دهد: «ما حرکات کوچک، رنگ‌ها و درخشندگی ده‌ها میلیون منبع را در یک منطقه بزرگ از آسمان اندازه‌گیری کردیم. این اندازه‌گیری‌ها به ما این امکان را می‌دهد که کم‌نورترین اجرام در این منطقه یعنی سیارات بی‌ستاره را با اطمینان شناسایی کنیم.»

این گروه از رصدهای تلسکوپ وی‌ال‌تی [از بزرگترین تلسکوپ‌های نوری جهان]، تلسکوپ ویستا، تلسکوپ وی‌اس‌تی و تلسکوپ ۲.۲ متری مستقر در شیلی و سایر امکانات استفاده کردند.

اروه بوی، ستاره‌شناس در لابراتوار اخترفیزیک بوردو توضیح می‌دهد: «اکثر قریب به اتفاق داده‌های ما از رصدخانه جنوبی اروپا می‌آیند که برای این مطالعه کاملا حیاتی بودند.»

وی اضافه می‌کند که میدان دید وسیع و حساسیت منحصر به فرد تلسکوپ‌های این نهاد کلید موفقیت در این مطالعه بودند.

وی تصریح کرد که آن‌ها از ده‌ها هزار تصویر این رصدخانه استفاده کردند که مربوط به صدها ساعت مشاهدات و به معنای واقعی کلمه ده‌ها ترابایت داده بود.

این مطالعه نشان می‌دهد که ممکن است تعداد بیشتری از این سیارات وجود داشته باشد که انسان هنوز آن‌ها را کشف نکرده است.

بوی توضیح می‌دهد: «ممکن است چندین میلیارد از این سیارات غول‌پیکر بدون ستاره میزبان، در کهکشان راه شیری پرسه بزنند.»

با مطالعه سیارات سرگردان تازه کشف شده، ستاره‌شناسان ممکن است سرنخ‌هایی از چگونگی شکل‌گیری این اجرام مرموز پیدا کنند. برخی از دانشمندان بر این باور هستند که سیارات سرگردان می‌توانند از فروپاشی یک ابر گازی تشکیل شوند که بسیار کوچک است و نمی‌تواند منجر به تشکیل ستاره شود یا اینکه ممکن است از منظومه اصلی خود بیرون رانده شده باشند. اما اینکه کدام ساز و کار محتمل‌تر است ناشناخته باقی مانده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اخترشناسان رصدخانه استراسبورگ «ستارگان اعصار اول کیهان» را رصد کردند

محققان پاسخ می‌هند: چرا مردان ریش می‌گذارند؟

چند بار دستشویی رفتن در روز طبیعی است و بهترین برای سلامتی چند دفعه است؟