عربستان تعلل در کمک به خروج سفیر ایران را رد کرد؛ «غیرقانونی وارد یمن شده بود»

فرودگاه صنعا
فرودگاه صنعا Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

سخنگوی ائتلاف نظامی به رهبری عربستان می‌گوید مقامات این کشور پس از «وساطت عمان و عراق» و «آگاهی از شرایط بیماری ایرلو» طی کمتر از ۴۸ ساعت خروج او را تسهیل کردند.

آگهی

ائتلاف نظامی تحت رهبری عربستان در جنگ یمن روز چهارشنبه ادعای وزیر امور خارجه ایران مبنی بر تعلل ریاض در تصمیم‌گیری برای خروج سفیر ایران در صنعا را رد کرد.

حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه ایران گفته بود: «متاسفانه طرف سعودی در این زمینه خیلی دیر تصمیم گرفت و برخی از دستگاه‌های اجرایی عربستان سعودی تعلل کردند.»

حسن ایرلو، سفیر ایران در صنعا سحرگاه روز سه‌شنبه پس از بازگشت به ایران بر اثر ابتلا به ویروس کرونا درگذشت. جنگ در یمن یکی از موضوعات مورد اختلاف بین تهران و ریاض طی سال‌های گذشته بود. عربستان و متحدانش از دولت عبدالربه منصور هادی، رئیس جمهور یمن که همچنان از سوی جامعه جهانی به رسمیت شناخته می‌شود حمایت می‌کنند.

در مقابل ایران حامی شورشان حوثی است که کنترل صنعا، پایتخت یمن را در دست دارند.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

ترکی المالکی، سخنگوی ائتلاف نظامی به رهبری عربستان روز چهارشنبه گفت که وزیر امور خارجه ایران تلاش‌‌های «انسان‌دوستانه» این ائتلاف برای کمک به خروج حسن ایرلو از یمن را نادیده گرفته است. وی گفت که مقامات عربستان پس از «وساطت عمان و عراق» و «آگاهی از شرایط بیماری ایرلو» طی کمتر از ۴۸ ساعت خروج او را تسهیل کردند.

سخنگوی ائتلاف نظامی به رهبری عربستان همچنین از «ورود غیرقانونی» حسن ایرلو به یمن و «اقدامات جنگ‌طلبانه و خصمانه» وی سخن گفت. این در حالی است که مقامات ایران درگذشت حسن ایرلو را «شهادت» توصیف کرده‌اند.

به گفته ترکی المالکی حسن ایرلو «با کمک لجستیکی نیروهای ائتلاف توسط یک هواپیمای سی-۱۳۰ وابسته به نیروی هوایی عراق و با ارائه کامل کمک‌های پزشکی» از صنعا خارج شد.

ایران تنها کشور منطقه است که با حوثی‌ها روابط دیپلماتیک برقرار کرده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سه دیپلمات ایرانی پس از شش سال عازم جده عربستان شدند

حملات دو طرفه حوثی‌ها و سعودی‌ها؛ ریاض: برای یک عملیات بزرگ آماده می‌شویم

سازمان دختر شایسته جهان ادعای شرکت نماینده عربستان در رقابت‌های امسال را تکذیب کرد