عربستان تعلل در کمک به خروج سفیر ایران را رد کرد؛ «غیرقانونی وارد یمن شده بود»

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
فرودگاه صنعا
فرودگاه صنعا   -   کپی رایت  AP Photo

ائتلاف نظامی تحت رهبری عربستان در جنگ یمن روز چهارشنبه ادعای وزیر امور خارجه ایران مبنی بر تعلل ریاض در تصمیم‌گیری برای خروج سفیر ایران در صنعا را رد کرد.

حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه ایران گفته بود: «متاسفانه طرف سعودی در این زمینه خیلی دیر تصمیم گرفت و برخی از دستگاه‌های اجرایی عربستان سعودی تعلل کردند.»

حسن ایرلو، سفیر ایران در صنعا سحرگاه روز سه‌شنبه پس از بازگشت به ایران بر اثر ابتلا به ویروس کرونا درگذشت. جنگ در یمن یکی از موضوعات مورد اختلاف بین تهران و ریاض طی سال‌های گذشته بود. عربستان و متحدانش از دولت عبدالربه منصور هادی، رئیس جمهور یمن که همچنان از سوی جامعه جهانی به رسمیت شناخته می‌شود حمایت می‌کنند.

در مقابل ایران حامی شورشان حوثی است که کنترل صنعا، پایتخت یمن را در دست دارند.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

ترکی المالکی، سخنگوی ائتلاف نظامی به رهبری عربستان روز چهارشنبه گفت که وزیر امور خارجه ایران تلاش‌‌های «انسان‌دوستانه» این ائتلاف برای کمک به خروج حسن ایرلو از یمن را نادیده گرفته است. وی گفت که مقامات عربستان پس از «وساطت عمان و عراق» و «آگاهی از شرایط بیماری ایرلو» طی کمتر از ۴۸ ساعت خروج او را تسهیل کردند.

سخنگوی ائتلاف نظامی به رهبری عربستان همچنین از «ورود غیرقانونی» حسن ایرلو به یمن و «اقدامات جنگ‌طلبانه و خصمانه» وی سخن گفت. این در حالی است که مقامات ایران درگذشت حسن ایرلو را «شهادت» توصیف کرده‌اند.

به گفته ترکی المالکی حسن ایرلو «با کمک لجستیکی نیروهای ائتلاف توسط یک هواپیمای سی-۱۳۰ وابسته به نیروی هوایی عراق و با ارائه کامل کمک‌های پزشکی» از صنعا خارج شد.

ایران تنها کشور منطقه است که با حوثی‌ها روابط دیپلماتیک برقرار کرده است.