«نگین بین‌النهرین» با قدمت ۳۵۰۰ سال پس از سه دهه به عراق بازگردانده شد

لوح باستانی گیلگمش
لوح باستانی گیلگمش Copyright آسوشیتدپرس
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

این لوح شامل بخش‌هایی از «حماسه گیلگمش» است که یکی از قدیمی‌ترین آثار ادبی جهان محسوب می‌شود و ماجراهای یک پادشاه قدرتمند در بین‌النهرین را که در جست‌وجوی جاودانگی است بازگو می‌کند.

آگهی

یک لوح باستانی راوی گیلگمش که به‌عنوان «نگین بین‌النهرین» شناخته می‌شود، با قدمت ۳۵۰۰ ساله که از سوی آمریکا به عراق بازگردانده شده بود، روز سه‌شنبه هفت دسامبر (۱۶ آذر) در معرض دید رسانه‌ها قرار گرفت و مقامات کشور از پیروزی بر قاچاقچیان استقبال کردند.

گفته می‌شود که این لوح گلی منقش به خط میخی در سال ۱۹۹۱ و در جریان جنگ اول خلیج فارس از یک مکان باستان‌شناسی یا موزه در عراق به سرقت رفته است.

این لوح شامل بخش‌هایی از «حماسه گیلگمش» است که یکی از قدیمی‌ترین آثار ادبی جهان محسوب می‌شود و ماجراهای یک پادشاه افسانه‌ای قدرتمند در بین‌النهرین را که در جست‌وجوی جاودانگی است بازگو می‌کند.

وزیر امور خارجه عراق روز سه‌شنبه در یک نشست خبری در بغداد سه اثر باستانی بازگردانده شده از سوی آمریکا و بریتانیا را به وزیر فرهنگ این کشور داد. این سه اثر شامل لوح گیلگمش، سر قوچ سومری و لوح سومری است.

حسن ناظم، وزیر فرهنگ و آثار باستانی عراق به خبرگزاری فرانسه گفت که لوح گیلگمش «از اهمیت زیادی برخوردار است چرا که این لوح یکی از قدیمی‌ترین متون ادبی در تاریخ عراق است.»

AP Photo
سه قطعه باستانی بازگردانده شده به عراقAP Photo
AP Photo
سر قوچ سومریAP Photo

وی در یک نشست خبری با تاکید بر پیامی برای همه افرادی که اشیای عتیقه عراق را قاچاق می‌کنند و در حراج‌های بین‌المللی می‌فروشند خاطرنشان کرد: «سرنوشت نهایی این اقدام استرداد است.»

عراق در یک سال اخیر نزدیک به ۱۸ هزار اثر باستانی از جمله ۱۷ هزار و ۸۹۹ اثر با قدمت حدود ۴ هزار سال را که از سوی ایالات متحده بازگردانده شده‌اند، در اختیار گرفت.

فواد حسین، وزیر امور خارجه عراق با استقبال از این موضوع گفت: «برنامه امروز نشانگر پیروزی مقابل تلاش‌های اسفبار کسانی است که می‌خواهند تاریخ بزرگ و تمدن کهن ما را بدزدند.»

لوح گیلگمش در سال ۲۰۰۱ در بریتانیا مشاهده شد و یک دلال هنری آمریکایی آن را در سال ۲۰۰۳ از یک خانواده اردنی ساکن لندن خرید. او سپس بدون مشخص کردن ماهیت بسته به گمرک این لوح را به ایالات متحده فرستاد و در سال ۲۰۰۷ آن را به قیمت ۵۰ هزار دلار به دلالان عتیقه فروخت.

سرانجام این لوح در سال ۲۰۱۴ به مبلغ ۱.۶۷ میلیون دلار به صاحبان موزه انجیل در واشنگتن فروخته شد.

این لوح در نهایت در سال ۲۰۱۹ پس از آنکه مشخص شد اسناد ارائه شده آن در حین خرید ناقص است از سوی وزارت دادگستری آمریکا توقیف شد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

بازار داغ قاچاق آثار باستانی عراق؛ «کشورهای همسایه نقش دارند»

آمریکا هزاران قطعه باستانی به سرقت رفته را به عراق بازگرداند

بغداد در رقابت با اقلیم کردستان، خط لوله نفت کروک-جیهان را بازگشایی می‌کند