Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

ارائه تور ۲۰ دلاری مشهد به عراقی‌ها چگونه ممکن است؟

مشهد
مشهد Copyright CANVA
Copyright CANVA
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

یک مقام‌ ایرانی از رشد بی‌سابقه حضور گردشگران عراقی در شهر مشهد خبر داده‌اند؛ رونقی که با عرضه تورهایی ارزان ۲۰ دلاری ممکن شده است. اما آیا واقعا می‌شود با چنین رقمی افزون بر سفر و اقامت سه روز در مشهد از خدمات بیمه مسافرتی، ترانسفر فرودگاهی و سه وعده غذا نیز بهره‌مند شد؟

آگهی

یک مقام‌ ایرانی از رشد بی‌سابقه حضور گردشگران عراقی در شهر مشهد خبر داده‌اند؛ رونقی که با عرضه تورهایی ارزان ۲۰ دلاری ممکن شده است. اما آیا واقعا می‌شود با چنین رقمی افزون بر سفر و اقامت سه روز در مشهد از خدمات بیمه مسافرتی، ترانسفر فرودگاهی و سه وعده غذایی نیز بهره‌مند شد؟

خبرگزاری ایسنا با انتشار گفتگویی با مجتبی احمدی، عضو کمیته گردشگری مجمع تشخیص مصلحت نظام خبر داد که روزانه یک‌هزار عراقی با استفاده از ۹ تا ۱۱ پرواز به مشهد سفر می‌کنند، چنان که در آبان گذشته حدود ۳۰ هزار عراقی به این شهر سفر کرده‌اند. همچنین به گفته این مقام ایرانی، از هفته آینده نیز با شش پرواز مستقیمی که بین کویت و مشهد برقرار می‌شود، هفته‌ای هزار کویتی به این شهر سفر می‌کنند. او همچنین وعده داده که به زودی با برقراری پرواز مستقیم بین مشهد و لاهور، زمینه رشد حضور گردشگران پاکستانی در مشهد نیز فراهم شود. 

آقای احمدی مدعی شده که برای عراقی‌ها تورهای ارزان‌قیمتی از حداقل قیمت ۲۰ دلاری برای سه‌شب اقامت در هتل یک ستاره در مشهد تا ۷۵ دلار برای سه‌شب در هتل پنج‌ستاره تور وجود دارد. او تاکید کرده که این سفرها شامل بیمه، ترانسفر فرودگاهی و سه وعده غذایی و اقامت در هتل است. او همچنین از وجود تورهای هفت شبانه‌روزی ۴۵ تا ۵۰ دلاری برای عراقی‌ها خبر داده که شامل خدمات کامل از جمله وعده‌های غذایی است.

اگر در وب‌سایت‌های ویژه رزرو هتل در شهر مشهد جستجو کرده باشید، این روزها حداقل قیمت اقامت در یک هتل تک ستاره نزدیک به ۲۰۰ هزار تومان است که با لحاظ تخفیف‌های رایج ۲۰ درصدی، سرانه اقامت هر فرد به ازای هر شب حدود ۸۰ هزار تومان است. البته این نرخ بسیار نزدیک به نرخی است که مهمانپذیرهای بدون ستاره نیز از مسافران اخذ می‌کنند.

همچنین در حال حاضر ارزان‌ترین بلیت پرواز میان بغداد و مشهد از سوی هواپیمایی تابان و به نرخ ۲ میلیون تومان عرضه می‌شود. 

بنابراین فارغ از سایر هزینه‌های سفر، تنها قیمت هتل و هواپیما برای اقامت ۳ روز در مشهد حدود دو میلیون و ۲۴۰ هزار تومان می‌شود که بر پایه نرخ دلار آزاد ۲۹ هزار و ۴۰۰ تومانی معادل ۷۶ دلار آمریکاست. البته این رقم با احتساب هزینه‌های غذا، بیمه مسافرتی و ترانسفر فرودگاهی از ۸۰ دلار فراتر می‌رود. بنابراین هر چند که مقام ایرانی مدعی شده که این تورها بر پایه ارائه تخفیف ۳۰ درصدی شرکت‌های هوایی و هتل‌ها تهیه شده ولی به نظر می‌رسد که طراحی این تورها حداقل با تخفیف ۳۰۰ درصدی فروخته می‌شود. 

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید 

فروش تور ارزان قیمت ۵۸۸ هزار تومانی(۲۰ دلاری) به عراقی‌ها در شرایطی است که در حال حاضر نرخ تور سه روزه مشهد شامل اقامت در هتل تک ستاره یا مهمانپذیر(تنها به صرف صبحانه) و بلیت هواپیما که از سوی موسسات گردشگری به شهروندان تهرانی پیشنهاد می‌شود، حداقل یک میلیون تومان است.

بر همین اساس، برخی فعالان صنعت گردشگری این گمانه را مطرح می‌کنند که احتمالا طراحی تورهای ارزان قیمتی که به عراقی‌ها فروخته می‌شود، با توجه به رویکرد ایدئولوژیک موجود برای حمایت از شیعیان منطقه، با اعطای یارانه‌های خاص از سوی برخی نهادهای فرهنگی و تبلیغاتی و بر پایه بودجه‌های اختصاص یافته دولتی ممکن شده است. ادعایی که تا کنون مقام‌های رسمی ایران واکنشی به آن نشان نداده‌اند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سایت فرودگاه مشهد با عکس اعتراض‌های دی ماه هک شد

دست‌کم هفت نفر بر اثر سیل در مشهد و فریمان جان باختند

اینفلوئنسر عراقی و ستاره «تیک تاک» به ضرب گلوله در بغداد کشته شد