Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

پنجمین سالگرد مرگ کاسترو؛ مرکز پاسداری از آثار و افکار رهبر انقلاب کوبا با حضور مادورو افتتاح شد

پنجمین سالگرد درگذشت فیدل کاسترو در کوبا
پنجمین سالگرد درگذشت فیدل کاسترو در کوبا Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

نیکلاس مادورو، رئیس‌جمهوری ونزوئلا در صفحه توئیتر خود ضمن تجلیل از فیدل کاسترو نوشت که وی «قهرمانی فراطبیعی و ثابت‌قدم» بود.

آگهی

مرکز پاسداری از آثار و افکار فیدل کاسترو، رهبر فقید انقلاب کوبا روز پنجشنبه همزمان با پنجمین سالگرد درگذشت وی در هاوانا، پایتخت این کشور افتتاح شد.

نیکلاس مادورو، رئیس‌جمهوری ونزوئلا که در سفری غیرمنتظره به کوبا رفته است در این مراسم حضور داشت. میگل دیاز کانل، رئیس‌جمهوری فعلی و رائول کاسترو، رئیس‌جمهوری پیشین کوبا نیز در مراسم افتتاح مرکز فیدل کاسترو شرکت کردند. با این حال هیچ‌کدام از شرکت‌کنندگان عالی‌رتبه در این مراسم سخنرانی نکردند.

رئیس‌جمهوری ونزوئلا در صفحه توئیتر خود ضمن تجلیل از فیدل کاسترو نوشت که وی «قهرمانی فراطبیعی و ثابت‌قدم» بود.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

فیدل کاسترو که در سال ۲۰۱۶ در سن ۹۰ سالگی درگذشت با هدایت انقلاب کوبا حکومت سوسیالیستی این کشور را که همچنان هم پابرجاست بنیان نهاد. او در سال ۲۰۰۶ پس از ۴۷ سال حکمرانی قدرت را به برادرش رائول کاسترو واگذار کرد.

میگل دیاز کانل که در سال ۲۰۱۸ جانشین رائول کاسترو شد در صفحه توئیترش نوشت که دفتر کار فیدل کاسترو در کاخ ریاست‌جمهوری همچنان مانند آخرین روز کاری او نگهداری می‌شود و الهام‌بخش او به عنوان رئیس‌جمهوری کوبا است.

پارلمان کوبا یک ماه پس از مرگ فیدل کاسترو طبق وصیت او استفاده از اسم وی برای نامگذاری نهادها، خیابان‌ها، بناها، پارک‌ها و اماکن عمومی را ممنوع کرد. به این ترتیب اکنون در کوبا هیچ کدام از اماکن عمومی به یاد رهبر فقید انقلاب کوبا نامگذاری نشده است هرچند تصاویر فیدل کاسترو به انحاء مختلف در اقصی نقاط این کشور به چشم می‌خورد.

پارلمان کوبا تنها استثنایی که برای استفاده از اسم فیدل کاسترو برای نامگذاری اماکن عمومی در نظر گرفت مربوط به مرکزی است که روز پنجشنبه افتتاح شد.

مخالفان حکومت کوبا ضمن انتقاد از کارنامه سیاسی فیدل کاسترو بر این باور هستند که مقامات این کشور با تمجید گسترده از شخصیت او به شکلی افراطی از وی تصویری آرمانی و قهرمانانه ساخته‌اند؛ این در حالیست که موافقانش او را نماد مقاومت و قهرمانی فراتر از مرزهای کوبا می دانند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

چرا تحریم‌های آمریکا علیه کوبا پس از ۶۰ سال لغو شدنی نیست؟

فرزند ارشد فیدل کاسترو خودکشی کرد

آرامگاه فیدل کاسترو در کوبا آماده برای بازدید گردشگران