Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

نتایج امیدوارکننده اثربخشی واکسن کووک-۱؛ ایمنی طولانی‌تر و مناسب بیماران سرطانی

واکسن کووک-۱ اولین آزمایش انسانی خود را با موفقیت پشت سر گذاشت/ عکس آرشیوی است
واکسن کووک-۱ اولین آزمایش انسانی خود را با موفقیت پشت سر گذاشت/ عکس آرشیوی است Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

کووک-۱ با هدف قرار دادن سلول های کوچک T لنفوسیت‌ها (نوع کوچکی از گلوبل های سفید )، ایمنی بدن را افزایش می‌دهد. این واکسن برخلاف واکسن‌های سنتی مستقیما به سلول‌های آسیب دیده و همزمان به ویروس‌هایی که در عضو بدن فعال هستند، حمله می‌کند.

آگهی

در حالی که موج پنجم کووید ۱۹ در سراسراروپا در حال گسترش است، پژوهشگران در آلمان یک قدم به نهایی کردن گونه جدیدی از واکسن کووید نزدیک‌تر شدند.

نتایج تحقیقات آنها نشان می‌دهد که واکسن کووک-۱ (CoVac-1) ایمنی بالاتری نسبت به واکسن‌های معمولی ایجاد می‌کند. نتایج اولیه و امیدوارکننده این پروژه که سه‌شنبه ۲۳ نوامبر در مجله نیچر منتشر شده تایید می‌کند که سطح آنتی بادی (پادتن) بعد از تزریق این واکسن رضایت بخش بوده است.

کووک-۱ با هدف قرار دادن سلول های کوچک T لنفوسیت ها (نوع کوچکی از گلوبل های سفید )، ایمنی بدن را افزایش می‌دهد. این واکسن برخلاف واکسن‌های کلاسیک مستقیما به سلول‌های آسیب دیده و همزمان به ویروس‌هایی که در عضو بدن فعال هستند حمله می‌کند.

نتایج اولیه روی ۳۶ داوطلب ۱۸ تا ۸۰ ساله که این واکسن یک دوزی را دریافت کرده‌اند بسیار امیدوارکننده بوده و سطح آنتی بادی ساخته شده دربدن این افراد مشابه افرادی است که به کووید ۱۹ مبتلا شده‌اند. این نوع واکسن برای افرادی که مشکل ایمنی دارند به ویژه افراد سرطانی و بیمارانی که دوره شیمی درمانی را سپری کرده‌اند، اثر بخش است. از نکات قابل توجه این که این واکسن در برابر سویه‌های کشنده تر کووید نظیر دلتا و بتا، اثربخشی خوبی از خود نشان داده است.

نتایج آزمایش این واکسن ۴ هفته پس از تزریق در همه افراد داوطلب دستکم ایمنی ۳ ماهه‌ای را در برابر ویروس سارس کوو۲ را تایید کرده که از دوره ایمنی حاصل از ابتلای طبیعی به این بیماری طولانی‌تر است. 

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

در صورت تایید شدن این نتایج در آزمایشات ثانویه و نهایی که قرار است با آزمایش واکسن بر روی تعداد بیشتری از افراد وارد مرحله بعدی شود، واکسن جدیدی برای مهار بیماری کووید ۱۹ روانه بازار خواهد شد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

کوبا در جستجوی تاییدیه جهانی؛ واکسن کرونای تک دُزی مخصوص مجوز محلی گرفت

شرکت نواواکس از تولید واکسن جدید کرونا با اثربخشی ۹۳ درصدی خبر داد

آزمایش واکسن جدید ویروس کرونا در استرالیا آغاز شد