شبه نظامیان طرفدار ایران اسرائیل را پس از حمله به پالمیرا در سوریه تهدید به واکنش شدید کردند

پدافند هوایی سوریه
پدافند هوایی سوریه Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

نیروهای تحت حمایت ایران در سوریه امروز پنج‌شنبه ۱۴ اکتبر اعلام کردند که به حمله شامگاه چهارشنبه اسرائیل به پالمیرا در استان حمص سوریه «به شدت» پاسخ می‌دهند.

نیروهای تحت حمایت ایران در سوریه روز پنج‌شنبه ۱۴ اکتبر اعلام کردند که به حمله شامگاه چهارشنبه اسرائیل به پالمیرا در استان حمص سوریه «به شدت» پاسخ می‌دهند.

آگهی

وزارت دفاع سوریه در بیانیه ای از کشته شدن یک سرباز در پی این حمله که در ساعت ۲۳ و ۳۴ دقیقه چهارشنبه انجام شد، خبر داد.

حمله به پالمیرا چند روز پس از آن انجام شده که دمشق از رهگیری حملات موشکی اسرائیل به حومه حمص خبر داده بود. در جریان این حمله نیز شش سرباز سوری زخمی شده بودند.

اگرچه اسرائیل همواره متهم شده است که سوریه را مورد حمله موشکی و هوایی قرار می‌دهد اما تل آویو در مورد این حملات سکوت کرده است.

در هر حال وزارت دفاع سوریه اعلام کرد که موشک های اسرائیلی از حریم هوایی اردن و فراز نیروهای آمریکایی مستقر در منطقه تنف در مرز سوریه و عراق عبور کرده‌اند.

کارشناسان نظامی اسرائیلی و منطقه ای از حملات روزهای گذشته به استان حمص به عنوان بخشی از تشدید درگیری‌هایی که در سال‌های گذشته با شدت کم جریان داشته است نام می‌برند که هدفشان کاهش سرعت حضور فزاینده ایران در سوریه بوده است.

نیروهای مورد حمایت تهران از جمله حزب الله لبنان متهم هستند که پس از آغاز درگیری‌های نظامی در سوریه از سال ۲۰۱۱ برای حمایت از بشار اسد در این کشور حضور پیدا کرده‌اند.

در بیانیه ای که توسط رسانه‌های حامی ایران به نقل از نیروهای متحد بشار اسد، رئیس جمهور سوریه منتشر شده، آمده است که پاسخ حمله چهارشنبه شب به پالمیرا «بسیار بی‌رحمانه» خواهد بود.

یک منبع نظامی که خواسته است نامش فاش نشود به رویترز گفت که یکی از اهداف این حملات، پایگاه هوایی «تی ۴» است که در آن شبه نظامیان تحت حمایت ایران در ماه های گذشته با هواپیماهای بدون سرنشین به پایگاه های آمریکایی در شمال سوریه حمله کرده‌اند.

او گفت که هواپیماهای بدون سرنشین ناشناس که ظاهرا متعلق به اسرائیل بوده‌اند، این هفته پایگاه های تحت حمایت تهران را در امتداد مرز عراق هدف حمله قرار داده‌اند.

از استان دیر الزور در امتداد مرز عراق به عنوان یک مسیر راهبردی برای انتقال نیرو و تجهیزات به سوریه نام برده می‌شود.

بنی گانتز، وزیر دفاع اسرائیل ماه گذشته ایران را متهم کرده بود که به شبه نظامیان خارجی در پایگاه های هوایی اش آموزش می‌دهد که چگونه هواپیماهای بدون سرنشین را هدایت کنند.

آگهی

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

به گفته دو منبع نظامی، مکانی که روز چهارشنبه مورد حمله هوایی قرار گرفته است در نزدیکی یک مرکز مخفی آموزشی بود که تهران از آن برای انتقال «دانش» در مورد فناوری های هواپیماهای بدون سرنشین استفاده می‌کند.

کارشناسان نظامی گفته‌اند که مرکز اصلی پایگاه های روسی در نزدیکی منطقه پالمیرا قرار دارد.

اسرائیل در حال حاضر خواستار دور شدن نیروهای مورد حمایت ایران از مرزهایش است و در مراحل بعد می‌خواهد که این نیروها به طور کامل از سوریه خارج شوند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

حمله پهپادی به پایگاه نظامیان آمریکایی در «التنف» سوریه؛ سنتکام تایید کرد

جدال هوایی شبانه میان دمشق و تل‌آویو؛ انفجار مهیبی جنوب اسرائیل را لرزاند

رویترز: در حمله اسرائیل به دمشق یک مقام ایرانی کشته شده است