وزرای حزب «مردم» اتریش؛ صدراعظم کورتس برکنار شود همه استعفاء می‌دهیم

تظاهراتِ مخالفانِ صدر اعظم اتریش
تظاهراتِ مخالفانِ صدر اعظم اتریش Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

دادستانی اتریش مدعی شده که وزارت دارایی این کشور بین سال‌های ۲۰۱۶ تا ۲۰۱۸ هزینه انجام و انتشار نظرسنجی‌هایی دستکاری شده به نفع سباسین کورتس را برعهده داشته است.

آگهی

حزب محافظه‌کار «مردمِ» اتریش روز پنجشنبه پس از طرح اتهام‌های فساد از سوی دادستان‌ها علیه صدر اعظم این کشور از سباستین کورتس حمایت کرد.

همه وزرای حزب «مردم» در بیانیه‌ای اعلام کردند که در صورت برکناری کورتس آنها نیز از سمت خود کنار خواهند کشید.

سباستین کورتس همه‌ اتهام‌های مطرح از سوی دادستان‌های کشورش را رد و تاکید کرده که قصد کناره‌گیری ندارد.

با این حال، حزب شریک در دولت ائتلافی اتریش به ریاست آقای کورتس روز پنجشنبه اعلام کرد که تحقیقات قضایی انجام شده تصوراتی فاجعه‌بار را رقم زده و زمینه طرح سوال‌هایی در خصوص صلاحیت صدراعظم را نیز ایجاد کرده است.

دادستان‌های اتریش روز چهارشنبه اعلام کرده بودند که تحقیقاتی را علیه سباستین کورتس به اتهام فساد و سوء استفاده از اعتماد آغاز کرد‌ه‌اند که در آن ۹ فرد و سه سازمان ناشناس دیگر نیز دخیل هستند.

ماموران دادستانی همچنین در همین راستا اقدام به بازرسی و تفتیش دفاتر ریاست جمهوری، وزارت دارایی و دفاتر حزب محافظه‌کار «مردم» به رهبری سباستین کورتس کردند.

دادستانی اتریش به موجب این تحقیقات مدعی شده که وزارت دارایی این کشور بین سال‌های ۲۰۱۶ تا ۲۰۱۸ هزینه انجام و انتشار نظرسنجی‌هایی دستکاری شده به نفع سباستین کورتس را بدون آنکه در نشریات از آن به عنوان پیام‌های تبلیغی نام برده شود، برعهده داشته است.

این اقدام در واقع نوعی رشوه‌دهی به اصحاب رسانه برای تقویت جایگاه سباستین کورتس در افکار عمومی اتریش تلقی شده است.

آقای کورتس در ابتدای این پوشش رسانه‌ای جهت دار به عنوان وزیر خارجه در دولت اتریش فعالیت داشت اما به نظر می‌آید که وی به موجب ادعای دادستان‌ها از منافع این جریان برای رسیدن به صدراعظمی بهره‌مند شده باشد.

طرح ادعاهایی دروغین در کمیسیون پارلمانی، بخش دیگری از اتهامات علیه صدراعظم اتریش است که پیش‌تر سبب شد تا وی از سوی نهاد‌های ذیربط در امر مبارزه با فساد مورد بازجویی قرار گیرد؛ هرچند که سباستین کورتس این اتهام را نیز رد کرده است.

وی چهارشنبه شب گذشته در گفتگویی با یک شبکه تلویزیونی دولتی در اتریش داشتن هرگونه مسئولیت در هر اقدام تخلف‌‌آمیزِ مرتبط با نظرسنجی‌های منتشر شده طی سال‌های ۲۰۱۶ تا ۲۰۱۸ را رد کرد.

کورتس در این گفتگوی تلویزیونی تصریح کرد: «هیچ نشانه یا شواهدی وجود ندارد که من تبلیغات یا نظرسنجی‌هایی را که با حمایت وزارت دارایی انجام شده باشد، هدایت کرده باشم.»

صدراعظم اتریش تاکید کرد هیچ پیام متنی که شامل دستورالعمل یا درخواستی (در این زمینه) از جانب او باشد، وجود ندارد در حالی که به گفته وی «دادستان‌ها این فرضیه را مطرح کرده‌اند که همه چیز توسط کورتس کارگردانی شده است.»

سباستین کورتس ضمن حفظ آرامش و خونسردی در قبال اتهام‌هایی که علیه او مطرح است می‌گوید: «چیزی که من نمی توانم بفهمم این است که چرا همیشه باید مقصر همه اشتباهات باشم؟»

وی سپس با تاکید بر اینکه «ابتدا باید مشخص شود اتهام‌های مطرح علیه وزارت دارایی درست است یا خیر؟» می‌گوید نمی‌تواند این اتهامات را تصور کند.

آقای کورتس در پاسخ به این سوال که آیا با توجه به اتهامات و تحقیقات انجام شده، صدر اعظم خواهد ماند یا خیر؟ پاسخ داد: «بله، البته.»

حزب سبزها که پس از پیروزی سباستین کورتس در دور دوم انتخابات سال ۲۰۲۰ شریک ائتلافی حزب «مردم» در دولت اتریش شد اما مثل صدر اعظم آرام نیست.

ورنر کوگلر، معاون صدراعظم که همچنین رهبری سبزها را بر عهده دارد در توئیتی نوشت: «این تصور فاجعه بار است» و کلیه اتهامات در این پرونده باید به طور کامل روشن شود.

آگهی

توییتر یورونیوز فارسی را دنبال کنید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

صدراعظم سابق اتریش به اتهام «بیان اظهارات نادرست» در پرونده فساد به دادگاه احضار شد

صدراعظم پیشین اتریش در شرکت «تیل کپیتال» مشغول به کار می‌شود

پرونده فساد اداری برای صدراعظم اتریش؛ تحقیق از سباستین کورتس آغاز شد