Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

ربوده شدن میلیون‌ها یورو رمزارز در پی نقص فنی؛ بزرگ‌ترین زیان قراردادهای هوشمند ثبت شد

بیت‌کوین
بیت‌کوین Copyright canva
Copyright canva
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

وقوع نقص ناگهانی در یک قرارداد هوشمند تنظیم شده در بستر مالی غیرمتمرکزِ کامپوند(Compound) موجب شد تا نزدیک به ۱۳۴ میلیون یورو رمزارز به طور ناخواسته در معرض ربایش قرار گیرد.

آگهی

وقوع نقص ناگهانی در یک قرارداد هوشمند تنظیم شده در بستر مالی غیرمتمرکزِ کامپوند(Compound) موجب شد تا نزدیک به ۱۳۴ میلیون یورو رمزارز به طور ناخواسته در معرض ربایش قرار گیرد.

بستر امور مالی غیرمتمرکز موسوم به دیفای(DeFi) هفته پیش اعلام کرد که به اشتباه ۷۶ میلیون یورو از توکِن پروتکل کامپوند را میان کاربران خود توزیع کرده است. اما دیروز(یکشنبه) مشخص شد که نقص حادث شده در قرارداد هوشمند این بستر امور مالی موجب شده تا یک کاربر ناشناس بتواند با سوء استفاده از آن ۵۸ میلیون یورو توکن کامپوند را برُباید.

بسترهای «امور مالی غیر متمرکز»(Decentralized finance) با هدف تامین مالی بر پایه قراردادهای هوشمندی که در زنجیره‌های بلوکی شکل‌ گرفته‌، ایجاد شده‌اند و هدف آنها ارائه خدمات متنوع مالی آسانتر بدون اتکا به واسطه‌های سنتی همانند بانک‌ها و موسسات مالی است. توکن(Token) نیز دارایی دیجیتالی است که زنجیره بلوکی(بلاک‌چین) مستقل خود را ندارد و یا از زنجیره‌های بلوکی موجود استفاده می‌کنند و یا بر روی بلاک‌چین‌های موجود کار می‌کنند.

مطابق اعلام کارشناسان، نقص رخ داده در بستر دیفای پس از بروزرسانی آن رخ داده و با تلاش انجام شده تا کنون تنها ۱۹ میلیون یورو از رمزارزهای ربوده شده، بازیابی شده‌اند.

در همین حال، روبرت لشر، بنیانگذار کامپوند، در پیامی توییتری کاربران منتفع شده را تهدید کرده که اگر رمزارزهای ربوده شده را بازنگردانند، اطلاعات مالیاتی آنها به مقام‌های دولتی ارائه خواهد کرد. آقای لشر مجموع ارزش رمزارزهای ربوده شده را ۱۳۳ میلیون و ۹۹۵ هزار و ۵۲۴ یورو اعلام کرده است.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

بستر کامپاند از سال ۲۰۱۸ در حوزه ارائه خدمات مالی غیر متمرکز فعالیت دارد و متخصصان بازار رمزارزها معتقدند که رخداد اخیر بزرگترین زیان ثبت شده قراردادهای هوشمند بوده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ارزیابی تازه از تغییر گرایش سرمایه‌گذاران در بازار رمزارزها؛ اتریوم و بیت‌کوین وارد رقابت جدی شدند

هشدار و موضع پوتین نسبت به استخراج ارز‌های دیجیتال در روسیه

نتایج یک پژوهش: آمریکا در انرژی هسته‌ای ۱۵ سال از چین عقب است