پاپ در دیدار با کولی‌ها در اسلواکی پیش‌داوری افراد را محکوم کرد

سفر پاپ به اسلوواکی
سفر پاپ به اسلوواکی Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

در مجموع حدود ۴۴۰ هزار کولی در اسلوواکی زندگی می‌کنند که اغلب آنها در بخش شرقی این کشور ۵ میلیون و پانصد هزارنفری متمرکز شده‌‌اند.

آگهی

رهبر کاتولیک‌های جهان که به اسلواکی سفر کرده روز سه‌شنبه بخشی از وقت خود را در جمع کولی‌های ساکن در یکی از شهرهای این کشور سپری کرد و به همین مناسبت در سخنانی هرگونه تعصب‌ورزی و پیش‌داوری افراد را محکوم کرد.

پاپ فرانسیس برای این منظور به محله «لیونیک آی ایکس» در شهر کوشتیسه، دومین شهر بزرگ اسلواکی رفت و در جمع ساکنان فقیرنشین‌ترین محله‌های این شهر سخنرانی کرد.

این رهبر مذهبی ۸۴ ساله برای نخستین سفر خارجی خود پس از بهبودی از عمل جراحی روده در ماه ژوئیه کشور اسلواکی را برگزیده است.

وی طی سخنان خود در جمع جامعه کولی‌های ساکن در شهر کوشتیسه ضمن انتقاد شدید از هرگونه تبعیض و پیش‌داوری افراد تاکید کرد که نباید بر اساس باورهای نادرست گروه‌های قومی را در دسته‌بندی‌های کلی قرار داد.

پاپ در محله‌ای که در آن بیش از ۴ هزار نفر در آپارتمان‌های کوچک ساخته شده از بلوک‌های فرسوده بتونی و مشرف به زباله‌دان شهر زندگی می‌کردند، تاکید کرد: «ما نمی توانیم واقعیت دیگران را تا سطح ایده‌های از پیش شکل گرفته در ذهنمان تنزل دهیم؛ مردم نمی توانند و نباید دسته‌بندی و گروه‌بندی شوند.»

پیش از سخنان پاپ یک کشیک جوان که به جامعه کولی‌های شهر کوشتیسه و بویژه به چندین تن از ساکنان نیازمند آن کمک می‌کند خطابه‌ای کوتاه ایراد کرده بود.

پاپ سپس در ادامه خطاب به افراد ساکن در این محله گفت: «شما اغلب هدف بسیاری از تعصب‌ورزی‌ها و پیش‌داوری‌های سخت، کلیشه های تبعیض‌آمیز و کلمات و حرکات توهین‌آمیز قرار گرفته‌اید.»

وی آنگاه تاکید کرد: «در نتیجه ما همگی در کل از لحاظ خصوصیات انسانی جزو فقیرترین‌ها هستیم.»

AP Photo
شماری از کولی‌های شهر «لونیک» در اسلواکی که پاپ برای آنها سخنرانی کردAP Photo

فرانس‌پرس در گزارشی که به سفر پاپ اختصاص دارد یاد آور شده که در مجموع حدود ۴۴۰ هزار کولی در اسلواکی زندگی می‌کنند که اغلب آنها در بخش شرقی این کشور ۵ میلیون و پانصد هزارنفری متمرکز شده‌‌اند.

کولی‌های اروپا که از آنها به عنوان «روما» یاد می‌شود مهاجرانی هستند که در قرن دهم میلادی از هند وارد قاره سبز و در این قاره پراکنده شدند.

اغلب اعضای این جامعه در جهان قربانی آزار و اذیت دیگران هستند، در حاشیه و یا فقیرترین محله‌های شهرها سکونت دارند و برای کار و امرار معاش تلاش و مبارزه می‌کنند.

نرخ بیکاری در میان اعضای جامعه کولی‌های اسلواکی بسیار بیشتر از ۷.۷ درصد است که برای این کشور در سطح ملی گزارش شده است.

اسلوواکی در ماه آوریل راهبردی ۹ ساله را برای بهبود وضعیت کولی‌ها تا سال ۲۰۳۰ با تمرکز بر محورهایی چون اشتغال، آموزش، مراقبت‌های بهداشتی و مسکن اتخاذ کرد.

آخرین برنامه پاپ فرانسیس در سفر به اسلواکی دیدار با جوانان این کشور در یک استادیوم فوتبال بود.

توییتر یورونیوز فارسی را دنبال کنید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ورود رهبر کاتولیک‌های جهان به قبرس؛ پاپ به خط مقدم بحران مهاجرتی قدم گذاشت

مرد عنکبوتی که با پاپ فرانسیس دیدار کرد کیست؟

جوان ایتالیایی به خاطر دستمزد پایینی که گرفته بود با ویدئویی در تیک‌تاک کارفرمایش را به چالش کشید