آلمان روسیه را به تلاش برای راه‌اندازی کارزار اطلاعات غلط در آستانه انتخابات پارلمانی متهم کرد

بوندستاگ
بوندستاگ   -  Copyright  Michael Probst/Copyright 2017 The Associated Press. All rights reserved.
نگارش از یورونیوز فارسی

به گفته یک مقام دیپلماتیک دولت آلمان اطلاعات مستندی دارد که نشان می‌دهد فعالیت‌های این حساب کاربری به هکرهای وابسته به دولت روسیه و به‌ویژه سرویس امنیتی ارتش (گرو/GRU) مرتبط است.

آلمان روسیه را به تلاش برای سرقت اطلاعات نمایندگان پارلمان این کشور برای استفاده در کارزارهای نشر و ترویج داده‌های غلط در آستانه انتخابات سراسری این کشور متهم کرد.

آندره‌آ زاسه، سخنگوی وزارت امور خارجه آلمان روز دوشنبه گفت یک هکر با نام شبح نویسنده (Ghostwriter ) فعالیت‌هایی را برای اجرای عملیات نشر اطلاعات دروغین و تاثیرگذاری [بر افکار عمومی] انجام داده است. فعالیت‌های این کاربر با هدف قرار دادن دولت آلمان، مدت‌هاست که رصد می‌شود.

به گفته این مقام دیپلماتیک، دولت آلمان اطلاعات مستندی دارد که فعالیت‌های این حساب کاربری به هکرهای وابسته به دولت روسیه و به‌ویژه سرویس امنیتی ارتش (جی‌آر‌یو/GRU) مرتبط است.

بسیاری از دولت‌های اروپا و ایالات متحده از حدود یک دهه پیش روسیه را به تلاش برای اثرگذاری بر افکار عمومی در آستانه انتخابات و بحران‌های سیاسی-اجتماعی متهم می‌کنند.

خانم زاسه به خبرنگاران گفت که آلمان مستقیما از روسیه خواسته است تا این دست فعالیت‌ها را فورا متوقف کند. این مساله در دیدار آخر هفته گذشته میان معاونان وزیران امور خارجه دو کشور مطرح شده است.

روابط نه‌چندان گرم میان آلمان و روسیه از سال گذشته و همزمان با ماجرای مسموم شدن و سپس بازداشت و زندانی شدن الکسی ناوالنی بیش از پیش تیره شد.

سخنگوی وزارت امور خارجه آلمان، بدون اشاره به تبعات آخرین حمله سایبری به بوندستاگ (پارلمان فدرال) گفت دولت آلمان حق اتخاذ تصمیم‌‌های شدیدتر علیه روسیه را برای خود محفوظ می‌دارد.

انتخابات پارلمانی سراسری آلمان روز ۲۶ سپتامبر برگزار می‌شود. نتایج آخرین نظرسنجی‌ها حاکی از رقابت تنگاتنگ میان محافظه‌کارانِ اتحاد دموکرات مسیحی با حزب سوسیال دموکرات برای کسب اکثریت نسبی کرسی‌های پارلمان است.

مطالب مرتبط