Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

مذاکرات احزاب سیاسی هلند برای تشکیل دولت ائتلافی به بن‌بست رسید

مارک روته نخست‌وزیر هلند
مارک روته نخست‌وزیر هلند Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

در پی شکست تلاش‌های پنج حزب اصلی هلند برای تشکیل کابینه پس از گذشت پنج ماه از انتخابات سراسری، دو حزب اصلی این کشور اعلام کردند که از مذاکرات کنار می‌کشند و دولت اقلیت تشکیل خواهند داد.

آگهی

در پی شکست تلاش‌های پنج حزب اصلی هلند برای تشکیل کابینه پس از گذشت پنج ماه از انتخابات سراسری، دو حزب اصلی این کشور اعلام کردند که از مذاکرات کنار می‌کشند و دولت اقلیت تشکیل خواهند داد.

«حزب مردمی برای آزادی و دموکراسی» (VVD)، به رهبری نخست‌وزیر فعلی مارک روته، و حزب دموکرات مسیحی (CDA) گفته‌اند نمی‌خواهند با دو حزب چپ برای تشکیل دولت وارد ائتلاف شوند.

جسی کلاور، رهبر حزب سبزها، با بیان اینکه « دموکراسی امروز بازنده است» گفت امتناع نخست‌وزیر مارک روته از ادامه گفتگوها مغایر با «سنت هلندی» است که بر پایه مذاکرات ائتلافی چند حزبی شکل گرفته است.

حزب سبزها پیشتر با عضویت در کابینه جدید همراه با حزب کارگر موافقت کرده بود، اما آقای روته ظاهراً از بیم اینکه کابینه متشکل از پنج حزب منجر به ایجاد یک دولت متزلزل شود به تشکیل چنین ائتلافی رای منفی داده بود.

لیلیان پلومن، رهبر حزب کارگر هلند، با «شرم‌آور» خواندن این اتفاق گفت: «من واقعاً علاقه‌مند بودم با دو حزب محافظه‌کار در مورد افزایش حداقل دستمزد مذاکره کنم».

دولت ائتلافی قبلی هلند در ماه ژانویه امسال در پی یک رسوایی سیاسی در کابینه مارک روته و کنار کشیدن حزب کارگر به عنوان موتلف حزب محافظه‌کار «مردم برای آزادی و دموکراسی» سقوط کرده بود.

مارک روته که از زمان برگزاری انتخابات زودهنگام پارلمانی ۱۷ مارس نخست‌وزیری یک دولت موقت با اختیارات محدود را بر عهده دارد گفت که در موضوعاتی مانند تغییرات اقلیمی، انتشار گازهای گلخانه‌ای و آموزش و پرورش با احزاب چپ‌گرا تماس خواهد گرفت، «اما نه درباره پنج حزب عضو کابینه».

آقای روته سه دوره نخست‌وزیر هلند بوده و در صورت ماموریت یافتن برای تشکیل کابینه بعدی، رکورد طولانی‌ترین رهبر تاریخ معاصر این کشور را به دست خواهد گرفت. وی اولین نخست‌وزیر لیبرال یک قرن گذشته در هلند به شمار می‌رود.

سیگرید کائگ، رهبر حزب میانه «دموکرات‌های ۶۶» (D66) که پس از انتخابات خود را به عنوان دومین حزب بزرگ هلند طرح کرده است، گفت که اکنون «باید راهی برای خروج از این بن‌بست پیدا کرد.»

انتظار می‌رود مذاکرات برای تشکیل دولت بعدی هلند هفته‌ها ادامه یابد.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آیا میدان سیاست هلند در بحران کرونا تغییر می‌کند؟

«احزاب لیبرال دموکرات و سبز هلند، برندگان بزرگ انتخابات هلند هستند»

ائتلاف راست‌ها برای تشکیل دولت در هلند؛ خیرت ویلدرس نخست وزیر نمی‌شود