شمار جان‌باختگان سیل در ترکیه به دست‌کم ۴۴ نفر رسید

سیل مهیب در ترکیه
سیل مهیب در ترکیه   -  Copyright  AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی

کارشناسان می‌گویند ساخت و ساز بی‌رویه در حواشی رودخانه‌ها و سواحل و همچنین تغییرات اقلیمی از جمله عواملی است که به جاری شدن این سیل مرگبار در ترکیه منجر شده است.

آژانس فوریت‌ها و بلایای طبیعی ترکیه روز شنبه ۱۴ اوت (۲۳ مرداد) اعلام کرد شمار قربانیان سیل شدید و رانش گل و لای در سواحل این کشور به دست‌کم  ۴۴ نفر رسیده است.

باران‌های سیل‌آسا روز چهارشنبه در استان‌های بارتین، قسطمونی و سینوپ در حاشیه دریای سیاه باعث جاری شدن سیل در منازل و تخریب دست‌کم ۵ پل و دیگر تاسیسات شهری و محلی شد. در پی این بارندگی‌ها رانندگی در جاده‌های این استان‌ها تقریبا غیرممکن شده و کار امداد و نجات به حادثه‌دیدگان را با دشواری رو‌به‌رو ساخته است. آژانس بلایای طبیعی ترکیه اعلام کرده تا کنون مرگ ۳۶ نفر در قسطمونی و هفت نفر دیگر در سینوپ و یک نفر در بارتین تایید و به ثبت رسیده است.

این مرکز دولتی همچنین اعلام کرده ۹ نفر هم در سینوپ بستری هستند و یک نفر نیز در استان بارتین مفقود شده است. این در حالی‌ است که برخی از ساکنان بومی می‌گویند تعداد افراد مفقود شده بیش از صدها نفر است.

مقام‌های محلی می‌گویند حدود ۲ هزار و ۲۵۰ نفر در سراسر منطقه تخلیه شده‌اند و برخی از آنها با کمک هلیکوپتر از پشت‌بام منازل نجات یافته‌اند. بسیاری از حادثه دیدگان در اردوگاه‌های اضطراری و همچنین خوابگاه دانشجویی اسکان داده شده‌اند.

دانشمندان می‌گویند تغییرات اقلیمی و گرم شدن زمان به دلیل سوختن زغال سنگ، نفت و گاز طبیعی منجر به شدت گرفتن و افزایش چنین حوادث ناگوار جوی شده است. پژوهشگران معتقدند در صورتی که اقدامات جدی برای مقابله با این تغییرات اقلیمی صورت نگیرد، حوادث و بلایای طبیعی گسترده‌تری در انتظار بشر خواهد بود.

AP Photo
سیل مهیب در ترکیهAP Photo

زمین شناسان ترکیه‌ای می‌گویند ساخت و ساخت بی‌رویه در حاشیه رودخانه‌ها و سواحل از دیگر عوامل موثر بر خسارات گسترده سیل در این کشور بوده است.

این سیل در پی آتش‌سوزی گسترده‌ای رخ می‌دهد که در جنوب ترکیه جنگل‌های استان‌های ساحلی موغلا و آنتالیا که بین گردشگران محبوب است را در آتش سوزاند. در آن آتش‌سوزی‌ها دست‌کم ۸ نفر جان خود را از دست دادند و هزاران نفر از ساکنین محلی مجبور شدند خانه و کاشانه خود را رها و از منطقه فرار کنند.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

مطالب مرتبط