مرزهای ایران وافغانستان از دوشنبه بسته می‌شود

مرز ایران و افغانستان
مرز ایران و افغانستان Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

توقف دوباره فعالیت‌های مرزی دو کشور در شرایطی رخ می‌دهد که ۱۰ روز پیش و در پی تصرف تاسیسات گمرک اسلام‌قلعه توسط شبه‌نظامیان طالبان، گمرک ایران از توقف تجارت دو کشور در مرز دوغارون و ماهیرود خبر داده بود.

آگهی

گمرک ایران اعلام کرده که از فردا(دوشنبه) تا پایان هفته جاری مرزهای این کشور با افغانستان بسته خواهد شد.

روح‌الله لطیفی، سخنگوی گمرک ایران با اعلام این خبر به خبرگزاری ایسنا، دلیل اتخاذ این تصمیم را آغاز تعطیلات عید قربان در افغانستان عنوان و تاکید کرده که طی پنج روز آینده پذیرش کالا در مبادی گمرکی دو کشور متوقف خواهد بود.

توقف دوباره فعالیت‌های مرزی دو کشور در شرایطی رخ می‌دهد که ۱۰ روز پیش و در پی تصرف تاسیسات گمرک اسلام‌قلعه توسط شبه‌نظامیان طالبان، گمرک ایران از توقف تجارت دو کشور در مرز دوغارون و ماهیرود خبر داده بود؛ توقفی که طی هفته گذشته ابتدا در مرز ماهیرود و سپس در مرز دوغارون پایان یافت.

افغانستان طی سال‌های اخیر و با تیره شدن روابط تهران و غرب، به پنجمین مقصد اصلی صادرات کالاهای ایرانی پس از چین، عراق، امارات عربی متحده و ترکیه بدل شده است. 

مطابق گزارش رسمی گمرک ایران، این کشور در سال ۱۳۹۹ خورشیدی در مجموع ۲.۲ میلیارد دلار کالا به افغانستان صادر کرده است. این در حالی است که گمرک ایران، ارزش مجموع صادرات ایران در ۱۱ ماه سال ۱۳۹۹ به مقصد کشورهای عضو اتحادیه اروپا را ۵۲۹ میلیارد دلار اعلام کرده بود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نظامیان افغانستان در تدارک پس گرفتن گذرگاه مرزی با ایران هستند

تاجیکستان ۲۰ هزار نیروی پشتیبانی در مرز افغانستان مستقر می‌کند

شاخص صلح جهانی؛ ایرانی‌ها تا چه حد در مقایسه با دیگر کشورها در امنیت و آرامش هستند؟