پنتاگون درباره حمله هوایی به مواضع نیروهای نزدیک به ایران: نمی‌خواهیم درگیری گسترده شود

copyright
copyright Copyright AFP
Copyright AFP
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

پنتاگون درباره حمله هوایی اخیر می‌‌گوید که جو بایدن در مقام رئیس‌ جمهوری ایالات متحده و به عنوان فرمانده نیروهای مسلح این کشور می‌تواند بر مبنای قانون اساسی چنین دستوراتی صادر کند.

آگهی

ایالات متحده آمریکا روز دوشنبه ۲۸ ژوئن اهدافی در مرز عراق و سوریه را هدف حمله‌ هوایی قرار داد. این دومین حمله نظامی نیروهای ارتش آمریکا علیه شبه نظامیان نزدیک به ایران در منطقه از زمان ریاست جمهوری جو بایدن است.

وزارت دفاع آمریکا، پنتاگون درباره این تصمیم و تبعات آن تاکید دارد که آقای بایدن در مقام رئیس‌جمهوری ایالات متحده و به عنوان فرمانده نیروهای مسلح این کشور می‌تواند بر مبنای قانون اساسی چنین دستورهایی صادر کند.

جان کربی، سخنگوی پنتاگون در حالی که با سوال‌های متعددی درباره ضرورت حمله هوایی اخیر آمریکا در مرز عراق و سوریه مواجه شده بود گفت: «زمانی تصمیم گرفتیم به این مواظع حمله کنیم که در هفته‌های اخیر بارها به ما حمله شده بود. حملاتی پهپادی، موشکی و خمپاره‌ای که به نیروها و تاسیسات ما اصابت کرده بودند. بنابراین از انصاف به دور است که بگوییم ایالات متحده اولین ضربه را وارد کرده است.»

نمی‌خواهیم درگیری گسترده شود

او همچنین در پاسخ به ضوابط و قوانینی که به رئیس‌جمهوری ایالات متحده اجازه اتخاذ چنین تصمیمی را می‌دهد نیز تصریح کرد: «همانطور که بارها گفته‌ایم ما باید از نیروهای خود حمایت کنیم و رئیس‌جمهوری در اجرای این تعهد جدی است. رئیس جمهوری طبق ماده۲ قانون اساسی اختیار انجام این حملات را داشت. مسئولیت او به عنوان فرمانده کل قوا محافظت از نیروهای ما است و ما به این دلیل قانونی اطمینان داریم.»

سخنگوی کاح سفید همچنین درباره احتمالا تشدید درگیری‌ها به دنبال حمله هوایی اخیر نیز تاکید کرد: «علاقه‌ای نداریم که این مساله به یک درگیری گسترده تبدیل شود اما وظیفه داریم از مردم خود محافظت کنیم.»

هدف حمله‌های هوایی ایجاد بازداری بوده است

جو بایدن در دیدار اخیر خود با رئیس‌جمهوری اسرائیل نیز تاکید کرد که این حمله به دستور او مدیریت شده است.

منابع خبری همچنین گزارش دادند که آقای بایدن روز سه‌شنبه دلایل حمله هوایی به شبه نظامیان مورد حمایت ایران را به اطلاع کنگره رسانده است.
در همین حال امروز نماینده آمریکا در شورای امنیت سازمان ملل متحد اعلام کرد که هدف حملات اخیر هوایی این کشور ایجاد بازدارندگی در مقابل ایران و نیروهای متحد تهران و جلوگیری از حملات بیشتر به نیروها و اماکن آمریکایی بوده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تلافی حملات واشنگتن؛ یک پایگاه آمریکا در سوریه مورد حملات راکتی قرار گرفت

حمله هوایی آمریکا به عراق و سوریه؛ بغداد «نقض آشکار» حاکمیت خود را محکوم کرد

حمله شبانه اسرائیل به سوریه؛ دیده‌بان حقوق بشر از کشته شدن ۸ نفر خبر داد