Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

کشف بقایای گونه‌ای ناشناخته‌ از انسان در اسرائیل با قدمت بیش از ۱۲۰ هزار سال

بقایای کشف‌شده از انسان‌های نخستین
بقایای کشف‌شده از انسان‌های نخستین Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

دانشمندان روز پنجشنبه ۲۴ ژوئن (۳ تیر) اعلام کردند استخوان‌هایی که چندی پیش در معدنی در اسرائیل یافت شده است متعلق به گونه‌ای از انسان‌های نئاندرتال است و ۱۲۰ تا ۱۴۰ هزار سال قدمت دارند.

آگهی

دانشمندان روز پنجشنبه ۲۴ ژوئن (۳ تیر) اعلام کردند استخوان‌هایی که چندی پیش در معدنی در اسرائیل یافت شده است متعلق به گونه‌ای از انسان‌های نئاندرتال است و ۱۲۰ تا ۱۴۰ هزار سال قدمت دارند.

تیمی از متخصصان دیرینه‌شناسی و انسان‌شناسان قطعات جمجمه، استخوان فک پایین و دندانی را که در یک معدن متعلق به یک کارخانه سیمان در شهر رمله واقع در استان مرکز اسرائیل کشف شده بود، با صدها فسیل از دوره‌های مختلف در سراسر جهان مقایسه کردند.

محققان در دانشگاه تل‌آویو و دانشگاه عبری بیت المقدس می‌گویند این فسیل متعلق به یک گروه جدید از نئاندرتال‌ها است و شباهت‌های زیادی به گونه‌ای دارد که ۴۰۰ هزار سال پیش زیست می‌کرده‌اند و بقایایشان پیشتر در غاری در اسرائیل کشف شده بود.

اسرائیل هرشکوویتز، انسان‌شناس در دانشگاه تل آویو و از دیگر محققانی که در این پژوهش شرکت داشته می‌گوید: «این گروه احتمالاً از حدود۱۰۰ تا ۴۰۰ هزار سال پیش در این منطقه سکونت داشته‌اند. در واقع بقایای یافت‌شده در معدن نشر رمله احتمالاً به یکی از آخرین بازماندگان گروه جمعیتی بزرگ نئاندرتال‌های پرشمار در خاورمیانه تعلق دارد.»

راشل ساریگ، انسان‌شناس متخصص دندان در دانشگاه تل‌آویو، در این باره گفت: «دندان‌ها برخی ویژگی‌های منحصر به فرد را دارند که ما را قادر می‌سازند تا بین جمعیت‌های انسانی موجود مرز او طبقه‌بندی یجاد کنیم.» پژوهشگران نام این گونه جدید را «نشر رمله هومو» گذاشته‌اند.

تحقیقات پیشین این احتمال را مطرح کرده بودند که هومو ساپین‌ها، یا همان انسان‌های مدرن، همزمان با نئاندرتال‌ها در این منطقه زندگی کرده باشند.

یوسی زایدنر، سرپرست تیم باستان‌شناس، با «شگفت‌آور» خواندن کشف این بقایای انسانی گفت: «ما هرگز تصور نمی‌کردیم که در کنار هومو ساپین‌ها یک انسان ماقبل‌تاریخی در منطقه پرسه بزند.»

بسیاری از دانشمندان بر این باورند که ورود انسان مدرن به جغرافیای اروپا زوال نئاندرتال‌ها را در پی داشته است. نتایج کشف جدید این امر تاریخی را ثابت می‌کند که احتمالا د‌ه‌ها هزار سال هر دو گونه انسان مدرن و نئاندرتا‌ل‌ها در یک منطقه مشترک زیست می‌کرده‌اند و تبادلات فرهنگی و ژنتیکی بین این دو گونه انسانی ممکن بوده است.

دوره انتقالی میان جمعیت نئاندرتال‌ها وهوموساپینس‌ها و همچنین گمانه‌زنی‌ها در خصوص تعامل میان آنها همواره موضوع و محور بسیاری از پرسش‌ها است که تاکنون بی‌پاسخ مانده و یافته‌های جدید می‌تواند به روشن شدن ابهامات پیشین کمک کند.

نتایج مطالعات جدید در نشریه علمی «ساینس» منتشر شده است.

به اینستاگرام یورونیوز بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

کشف «فسیل ژنتیکی»؛ دی‌ان‌ای سالم زنی که ۷۲۰۰ سال پیش زندگی می‌کرد در اندونزی پیدا شد

نئاندرتال های غارنشین از آتش برای روشنایی استفاده می کردند

حمله احتمالی به ایران چه خطراتی برای اسرائیل خواهد داشت؟