سازمان جهانی بهداشت: در فرآیند تولید و توزیع واکسن روسی اسپوتنیک مشکلاتی وجود دارد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
واکسن روسی کرونا
واکسن روسی کرونا   -  Copyright  آسیوشیتد پرس

سازمان جهانی بهداشت اعلام کرد در فرآیند تولید واکسن کرونای «اسپوتنیک وی» ساخت روسیه مشکلاتی یافته است.

کارشناسان سازمان جهانی بهداشت که اوایل ماه جاری میلادی از ۴ مرکز تولید واکسن کرونا در روسیه بازدید کرده بودند در گزارش خود ۶ اشکال فنی را در فرآیند تولید و توزیع این واکسن در یکی از این مراکز شناسایی کرده‌اند.

این اشکالات عمدتاً به دقّت داده‌های تست‌ واکسن، کنترل کیفی در مرحلهٔ پُرکردن شیشه‌های واکسن، استریل‌سازی محیط، و نیز کیفیت ردیابی و شناسایی محموله‌های واکسن‌ ارسالی برمی‌گردد.

مسئولان روسیه ضمن تأیید نظر این تیم کارشناسی اعلام کردند که اخیرا اصلاحات لازم را صورت داده‌اند و اکنون دقیق‌ترین نظارت فنی ممکن در حال اجراست.

آسیوشیتد پرس
مرکز پژوهشی بیماری‌های همه‌گیر در مسکوآسیوشیتد پرس

تیم کارشناسی سازمان جهانی بهداشت همچنان درحال بررسی نتایج بازرسی خود از دیگر مراکز تولید واکسن اسپوتنیک هستند، اما در عین‌حال اعلام کرده‌اند که تا اینجای کار در ۳ مرکز دیگر مشکلات مشابه نیافته‌اند.

همچنین تیم بازرسان آژانس پزشکی اروپا نیز به همراه تیم سازمان جهانی بهداشت در بازرسی از برخی مراکز تولید واکسن روسی حضور داشتند. این دو تیم به طور مشترک از پنج مرکز تست پزشکی واکسن روسی نیز بازدید کرده‌اند.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

تأییدیهٔ سازمان جهانی بهداشت موسوم به گواهی «ای.یو.ال» مسیر پخش واکسن‌‌ و ورود آن به «کوواکس»، سامانهٔ توزیع جهانی واکسن را هموار می‌کند.

واکسن «اسپوتنیک وی» تا کنون در بیش از ۴۰ کشور جهان از جمله ایران مورد استفاده قرار گرفته است.