موجودات ذره‌بینی قطب شمال ۲۴ هزار سال در خاک منجمد سیبری زنده ماندند

عکس تزئینی از روتیفر
عکس تزئینی از روتیفر Copyright CANVA PRO
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

دانشمندان روسی روز دوشنبه گفتند یک حیوان میکروسکوپی (ذره‌بینی) به نام روتیفر بدلوئید پس از ۲۴ هزار سال یخ‌زدگی در سیبری دوباره زنده شد و سپس با موفقیت اقدام به تکثیر خود کرد.

آگهی

دانشمندان روسی روز دوشنبه گفتند یک حیوان میکروسکوپی (ذره‌بینی) به نام روتیفر بدلوئید پس از ۲۴ هزار سال یخ‌زدگی در سیبری دوباره زنده شد و سپس با موفقیت اقدام به تکثیر خود کرد.

این موجودات به‌طور معمول در محیط‌های حاوی آب زندگی می‌کنند و توانایی فوق‌العاده‌ای برای زنده‌ ماندن دارند. دانشمندان روسی این موجودات را در هسته خاک یخ زده استخراج شده از لایه منجمد سیبری با استفاده از یک دستگاه حفاری پیدا کردند.

استاس مالاوین، یکی از نویسندگان تحقیقی در این زمینه که مجله کورنت بیولوژی (Current Biology) آن را منتشرکرده است، به خبرگزاری فرانسه گفت: «این یافته سوالات قابل توجهی را درباره اینکه این حیوان چند سلولی از چه مکانیزمی برای تاب آوردن استراحت طولانی مدت خود بهره برده‌اند، ایجاد کرده است.»

مالاوین از انستیتوی مسائل فیزیکوشیمیایی و بیولوژی در علوم خاک پوشچینو روسیه افزود: «گزارش ما سخت‌ترین اثبات تا امروز است که حیوانات چند سلولی می‌توانند ده‌ها هزار سال در وضعیت نهان‌زیوی (کریپتو بایوسیس) که وضعیت توقف متابولیسم است قرار گیرند.»

تحقیقات قبلی از سوی محققان دیگر نشان داده بود که روتیفرها می‌توانند در صورت یخ‌زدگی تا ۱۰ سال زنده بمانند. با این حال در مطالعه جدید، محققان روسی با استفاده از تاریخ‌گذاری رادیو کربن، تعیین کردند موجودی که در لایه خاک منجمد پیدا کرده‌اند حدود ۲۴ هزار سال قدمت دارند.

تیم تحقیقاتی از یک دستگاه حفاری برای جمع‌آوری نمونه‌ها از رودخانه آلازیا در قطب شمال روسیه استفاده کردند. سن نمونه با استفاده از رادیوکربن بین ۲۳ هزار ۹۶۰ تا ۲۴ هزار ۴۸۵ سال تعیین شد.

آن‌ها قبلا میکروب‌های تک سلولی را شناسایی کرده بودند که قادر به عملکرد مشابه بودند.

پیش از این گزارش شده بود که کرم‌های لوله‌ای ۳۰ هزار ساله دوباره زنده شده‌اند و خزه‌ها و برخی گیاهان نیز پس از هزاران سال گرفتار شدن در یخ احیا شدند.

مالاوین گفت که روتیفرها اکنون می‌توانند به فهرست موجوداتی اضافه شوند که به ظاهر می‌توانند در طولانی مدت زنده بمانند.

طول رویتفرها تقریبا نیم میلی‌متر است و معمولا در محیط‌های آب شیرین زندگی می‌کند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

هشدار سازمان جهانی هواشناسی: در سال ۲۰۲۰ دمای ۳۸ درجه در مدار قطب شمال ثبت شد

آیا با داروهای کاهش وزن، افکار خودکشی به سر می‌زند؛ آژانس دارویی اروپا نتیجه تحقیقات را منتشر کرد

چرا فضا به محیط ایده‌آل برای تحقیق در مورد بیماری سرطان تبدیل شده است؟