عبور دوباره سکه از مرز ۱۰ میلیون تومان؛ دلار به اوج ۱۰ روز پیش برگشت

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
صرافی در تهران
صرافی در تهران   -   کپی رایت  AP Photo

همزمان با صعود نرخ آزاد فروش دلار به بالاترین سطح در ۱۰ روز گذشته، قیمت هر قطعه تمام سکه طلا نیز روز چهارشنبه برای نخستین بار در دو هفته گذشته از مرز ۱۰ میلیون تومان عبور کرد.

بانک مرکزی ایران که از روز یکشنبه گذشته و بر خلاف هفته پیش، بار دیگر افزایش گام به گام نرخ رسمی عرضه ارز را آغاز کرده، بهای فروش هر دلار آمریکا در صرافی‌های تحت نظارت خود را روز چهارشنبه نیز در نزدیکی ۲۲ هزار تومان حفظ کرد و مانع از افت بیشتر آن شد. نرخی که در مقایسه با روز شنبه گذشته بیش از هزار و ۳۰۰ تومان بالاتر بود.

بازارساز بانک مرکزی ایران چهارشنبه هفته گذشته نرخ رسمی فروش دلار را به پایین‌ترین نرخ در ۱۰ ماه گذشته رساند که همین امر موجب عقب‌نشینی بهای بازار آزاد تا همین حد شد.

با این حال، با حاکم کردن دوباره جو صعودی بر بازار، هر دلار آمریکا روز چهارشنبه(امروز) تا ۲۲ هزار و ۶۵۰ تومان بالا رفت؛ نرخی که پیشتر در جریان خرید و فروش‌های روز ۱۲ اردیبهشت ثبت شده بود.

هر یورو نیز روز چهارشنبه ۲۷ هزار و ۳۵۰ تومان معامله شد که ۹۰۰ تومان بالاتر از نرخ رسمی اعلام شده توسط بانک مرکزی ایران بود.

با وجود کاهش قیمت جهانی طلا، قیمت هر قطعه تمام سکه طلا طی معاملات روز چهارشنبه بازار تهران و تحت تاثیر رشد نرخ آزاد ارز، ۱۰۰ هزار تومان گران شد و به بیش از ۱۰ میلیون تومان رسید. این در حالی بود که قیمت هر قطعه تمام سکه طلا از ۸ اردیبهشت ماه گذشته(دو هفته پیش) به پایین‌تر از ۱۰ میلیون تومان رسیده بود.

بهای هر اونس طلا در معاملات نیمروزی بازار جهانی طلا با ۱۳ دلار کاهش، هزار و ۸۲۴ دلار و ۹۰ سنت داد و ستد شد.