کشف ۲۵۰ گور ۴۲۰۰ ساله در جنوب مصر

گورهای متعلق به مصر باستان(عکس آرشیوی)
گورهای متعلق به مصر باستان(عکس آرشیوی) Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

وزارت گردشگری و آثار باستانی مصر از کشف حدود ۲۵۰ گور متعلق به چهار هزار و ۲۰۰ سال پیش که در استان جنوبی سوهاگ مدفون مانده بود، خبر داد.

آگهی

وزارت گردشگری و آثار باستانی مصر از کشف حدود ۲۵۰ گور متعلق به چهار هزار و ۲۰۰ سال پیش که در استان جنوبی سوهاگ مدفون مانده بود، خبر داد.

این وزارتخانه با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که این قبرها متعلق به دوره پایانی مصر باستان تا اواخر حاکمیت امپراتوری بطلمیوسی است و هر چند برخی از آنها مدفن‌های پراکنده‌اند ولی تعدادی از آنها در مسیر یک راهروی شیب‌دار که به یک اتاق دفن اصلی ختم می‌شود، قرار دارند.

بر پایه این بیانیه، باستان‌شناسان مصری همچنین یك آرامگاه متعلق به پادشاهی کهن که دارای بقایای كمرنگی از كتیبه‌های هیروگلیف(خط مصر باستان) و محفظه‌ای برای قربانی کردن است نیز کشف کرده‌اند. افزون بر این قبرها، تعدادی ظروف کوچک سفالی، آهکی و مرمری، اشیاء نذر شده به خدایان مصری، استخوان انسان و حیوان و نیز تخته‌های تشییع جنازه کشف شده است.

تمدن مصر باستان حدود ۵۰۰ سال برقرار بود و دو هزار و ۲۰۰ سال پیش از میلاد مسیح به پایان خود رسید، در حالی که سلسله بطلمیوسی مصر ۳۰۰ بر این کشور حاکم بود و با مرگ کلئوپاترا در ۳۰ سال قبل از میلاد پایان یافت.

مصر طی ماه‌های اخیر با هدف رونق بخشی دوباره به صنعت گردشگری خود از اکتشاف‌های باستان شناسی متعددی خبر داده است؛ صنعتی که از سال ۲۰۱۱ و پس از وقوع انقلاب علیه حکومت حسنی مبارک، رئیس جمهوری پیشین تا همه‌گیری کرونا با رکودی مستمر مواجه بوده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

کشف بقایای ۷۸ هزار ساله از تشریفات تدفین انسان در آفریقا

کشف احتمالی قدیمی‌ترین نقشه اروپا در برتانی فرانسه

کشف دیوارنگاره‌های باستانی رنگی در مقبره ۴۳۰۰ ساله در مصر