Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

تنش در بیت‌ المقدس؛ پاپ خواستار پایان خشونت‌ها شد

درگیری بین معترضان فلسطینی و پلیس اسرائیل در بیت‌المقدس
درگیری بین معترضان فلسطینی و پلیس اسرائیل در بیت‌المقدس Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

پلیس اسرائیل درباره درگیری‌های شنبه شب اعلام کرد که ۹ نفر را بازداشت کرده است و ۱۷ مامور پلیس نیز زخمی شده‌اند.

آگهی

فضای بخش شرقی شهر بیت المقدس روز یکشنبه به دنبال چند روز درگیری بین تظاهرکنندگان اسرائیلی و ماموران پلیس اسرائيل ملتهب بود.

در این درگیری ها که شدیدترین تنش بین فلسطینی ها و پلیس اسرائیل طی چند سال اخیر محسوب می شود صدها نفر مجروح شدند. بیش از ۲۲۰ نفر که اغلب آنها را تظاهرکنندگان فلسطینی تشکیل می دادند جمعه شب در جریان درگیری ها در محوطه مسجدالاقصی زخمی شدند.

بنا به اعلام هلال احمر فلسطین شنبه شب نیز درگیری هایی بین تظاهرکنندگان فلسطینی و پلیس اسرائیل در محله های شیخ جراح، دروازه دمشق (باب العامود) و دروازه ساهره روی داد. طبق همین گزارش حدود ۱۰۰ نفر که برخی از آنها کودک بودند در این درگیری ها مجروح شدند.

پلیس اسرائیل درباره درگیری های شنبه شب اعلام کرد که ۹ نفر را بازداشت کرده است و ۱۷ مامور پلیس نیز زخمی شده اند.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

موج جدید اعتراض فلسطینی ها به دنبال احتمال اخراج شماری از ساکنان محله شیخ جراح از خانه هایشان آغاز شد. دیوان عالی اسرائیل قرار بود روز دوشنبه تصمیم خود درباره اخراج خانواده های فلسطینی از خانه هایشان اعلام کند.

با این حال وزارت دادگستری اسرائیل روز یکشنبه در بیانیه ای اعلام کرد که «با توجه به شرایط کنونی و بنا به درخواست دادستان کل جلسه روز دوشنبه [دیوان عالی] به تعویق افتاد.»

در این بیانیه آمده است که تاریخ جدید جلسه «طی ۳۰ روز آینده» اعلام خواهد شد.

هشدار نتانیاهو و درخواست پاپ فرانسیس

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل روز یکشنبه در جلسه کابینه دولت این کشور هشدار داد که اجازه «شورش های خشن» نخواهد داد و با «قاطعیت» با عاملان آن برخورد خواهد کرد.

از سوی دیگر پاپ فرانسیس، رهبر کاتولیک های جهان روز یکشنبه خواستار «پایان خشونت ها» در بیت المقدس شد. آمریکا نیز از رهبران فلسطینی و مقامات اسرائیل خواست تا با واکنش خود به خشونت ها پایان دهند.

ایران، تونس، پاکستان، ترکیه، اردن و مصر از جمله کشورهای منطقه هستند که اقدامات اخیر اسرائيل را محکوم کرده اند. تونس به عنوان یکی از اعضای شورای امنیت سازمان ملل متحد خواستار تشکیل جلسه ای در روز دوشنبه برای بررسی وضعیت در سرزمین های فلسطینی شد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اروپا از اسرائیل خواست شهرک‌سازی در اراضی اشغالی را متوقف کند

دیدبان حقوق بشر: رفتاراسرائیل با فلسطینیان مصداق «جنایت آپارتاید» است

«بازی صبر» اسرائیل و حزب‌الله؛ آیا هیزم کافی برای شعله‌ور شدن یک جنگ منطقه‌ای فراهم می‌شود؟