طرح شکایت میلیاردی از اپل در دادگاه؛ آیا انحصار اپل‌استور شکسته می‌شود؟

شرکت اپل
شرکت اپل Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

شرکت اپل با یکی از جدی‌ترین پرونده‌های حقوقی علیه خود در دادگاه فدرال آمریکا مواجه شده است، به نحوی که در صورت پیروزی شاکی این غول دنیای فناوری حق انحصار فروشگاه دیجیتال خود را از دست خواهد داد و به درآمد سالانه‌اش میلیاردها دلار ضرر وارد خواهد شد.

آگهی

شرکت اپل با یکی از جدی‌ترین پرونده‌های حقوقی علیه خود در دادگاه فدرال آمریکا مواجه شده است، به نحوی که در صورت پیروزی شاکی این غول دنیای فناوری حق انحصار فروشگاه دیجیتال خود را از دست خواهد داد و به درآمد سالانه‌اش میلیاردها دلار ضرر وارد خواهد شد.

این پرونده که اکنون در دادگاه اوکلند مطرح شده است انحصار آهنین اپل را روی فروشگاه محصولات دیجیتالی‌اش، موسوم به اپل‌استور، هدف گرفته است. بازاری که با بیش از ۱.۶ میلیارد آیفون، آیپد و دیگر دستگاه‌های تولیدی اپل بخش عمده درآمد این شرکت را تامین می‌کند.

شاکی این پرونده شرکت «اپیک گیمز» (Epic Games) سازنده بازی‌های ویدئویی محبوب «فورت‌نایت» (Fortnite) است. اپیک گیمز می‌گوید قصد دارد استراتژی به اصطلاح «باغ محصور» اپل را، که ۱۳ سال پیش توسط استیو جابز بنیانگذار سابق این شرکت طراحی شده است، از بین ببرد.

این فرمول بسیار موفق، سازنده آیفون را به یکی از سودآورترین شرکت‌های جهان تبدیل کرده است به نحوی که ارزش اپل اکنون در بازار به ۲.۲ تریلیون دلار می‌رسد.

شرکت اپیک گیمز اپل را متهم می‌کند که فروشگاه دیجیتال خود را به یک منبع انحصار غیرقانونی تبدیل کرده است و از محل فروش اپلیکیشن‌ها درآمد قابل توجهی کسب می‌کند. اتهامی که اپل آن را رد می‌کند.

اپل در خرید‌های انجام شده در داخل فروشگاه ۱۵ تا ۳۰ درصد حق کمیسیون می‌گیرد و تخمین زده می‌شود فروشگاه اپ‌استور سالانه ۱۵ تا ۱۸ میلیارد دلار درآمد عاید اپل کند، هر چند تا کنون این شرکت درآمد دقیق خود را اعلام نکرده است.

اپیک گیمز با ارزش تخمینی ۳۰ میلیاد دلار در مقایسه با اپل رقیبی قوی محسوب نمی‌شود، با این حال این شرکت بازی‌های کامپیوتری، می‌خواهد با زیر فشار گذاشتن اپل از طریق قانونی بتواند حق ایجاد یک فروشگاه دیجیتال موازی درون محصولات اپل را به دست آورد و اینگونه خود را از پرداخت حق کمیسیون به اپل خلاص کند.

شرکت اپیک گیمز که پیش از این صدها میلیون دلار حق کمیسیون به اپل پرداخته بود سال گذشته داخل اپلیکیشن فورت‌نایت یک درگاه پرداخت مالی تعبیه کرد که سیستم پرداخت اپل را دور می‌زد. در پی این حرکت اپل بازی فورت‌نایت را از فروشگاه اپل‌استور حذف کرد، امری که باعث شد تا اپیک گیمز از اپل شکایت کند و پرونده‌ای قضایی را علیه این غول دنیای فناوری به جریان بیاندازد.

قرار است تیم کوک مدیرعامل اپل و تیم سوئنی مدیر عامل اپیک‌گیمز در دادگاه فدرال اوکلند شهادت دهند.

در دادگاه بحث‌های مطرح‌شده تا کنون در جریان روند قضایی بیشتر حول این مفهوم می‌گردد که تعریف دقیق «بازار» و به تبع آن «حق انحصار» در بازار چیست؟ طرفین مناقشه هر کدام با ارائه تعریفی به خصوص، خود را در دعاوی محق می‌دانند.

اپیک ادعا می‌کند که اپل با در پیش گرفتن رویه انحصاری در گوشی‌های آیفون، رقبا را از میدان به در می‌کند. در سوی مقابل اپل می‌گوید بازار تنها در دست گوشی‌های آیفون نیست و برای مثال ۲ میلیارد تلفن همراه دیگر از سیستم عامل آندروید استفاده می‌کنند که ارتباطی به این شرکت ندارند.

پیشتر قاضی دادگاه فدرال ضمن رد درخواست اپیک گیمز برای بازگرداندن بازی فورت‌نایت به فروشگاه اپل گفته بود ادعاهای این شرکت «در مرزهای قانون ضدانحصار» است.

انتظار می‌رود جلسات دادگاه در طول ماه مه ادامه داشته باشد و تصمیم قاضی طی هفته‌های آتی اعلام شود.

به اینستاگرام یورونیوز بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

پرونده انحصار اپل‌استور؛ اپیک گیمز اپل را به دادگاه تجدید نظر می‌برد

کره‌جنوبی برای مقابله با تسلط گوگل و اپل بر بازارهای دیجیتال قانون وضع کرد

تراشه سریع‌تر و ضبط ویدئوی سینمایی؛ آنچه درباره آیفون ۱۳ می‌دانیم