رصدخانه جنوب اروپا تلسکوپ ویژه ردیابی خودکار سیارک‌ها را آزمایش می‌کند

تصویر گرفته شده توسط رصدخانه جنوب اروپا
تصویر گرفته شده توسط رصدخانه جنوب اروپا Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

اخترشناسان روز سه‌شنبه ۷ اردیبهشت (۲۷ آوریل) اعلام کردند که نوعی تلسکوپ جدید را در رصدخانه جنوب اروپا به راه انداخته‌اند تا به طور خودکار هر سیارکی که ممکن است برای زمین خطر به حساب آید، شناسایی کند.

آگهی

اخترشناسان روز سه‌شنبه ۷ اردیبهشت (۲۷ آوریل) اعلام کردند که نوعی تلسکوپ جدید را در رصدخانه جنوب اروپا به راه انداخته‌اند تا به طور خودکار هر سیارکی که ممکن است برای زمین خطر به حساب آید، شناسایی کند.

این تلسکوپ کوچک ۵۶ سانتی‌متری که در رصدخانه لاسیلا در شیلی نصب شده است با یک تلکسوپ دوقلوی نصب شده در رصدخانه سبروس در آبیلای اسپانیا کار می‌کند. در آزمایش تدارک دیده شده توسط رصدخانه جنوب اروپا یکی از این دو تلسکوپ باید جسم خارجی در فضا را تشخیص دهد و دیگری به دنبال ردیابی آن برود.

آزمایشی که قرار است انجام شود پیش‌درآمدی است بر یک شبکه از تلسکوپ‌های خودکار که مشترکا توسط رصدخانه جنوب اروپا و آژانس فضایی اروپا توسعه داده شده‌اند.

این پروژه که Flyeye نام دارد، آسمان شب را برای اجسام با سرعت بالا رصد می‌کند و مواردی را که می‌توانند تهدیدزا باشند، برای تحقیقات بیشتر پرچم‌گذاری می‌کند.

بیش از ۹۰۰ هزار سیارک در منظومه شمسی لیست‌برداری شده‌اند و حدود ۲۵ هزار سیاره نیز دارای مدار هستند که می‌توانند به سمت زمین نزدیک شوند. آژانس فضایی اروپا پیشتر بیش از ۱۰۰۰ نوع از این اجرام سماوی را به ثبت رسانده و از نزدیک آن‌ها را ردیابی می‌کند.

عبور شهاب‌سنگ‌ها از جو و اصابت آن‌ها به زمین پدیده‌ای نادر به شمار می‌رود، با این حال چنین اتفاقی در برخی موارد می‌تواند خطرناک باشد.

شهاب‌سنگی که در سال ۲۰۱۳ در حوالی منطقه چلیابینسک روسیه سقوط کرد باعث شکستن شیشه‌های محل شد و ترکش‌هایش صدها نفر را زخمی کرد.

دانشمندان می گویند تعداد زیادی از اجرام سرگردان در فضا وجود دارند كه تا کنون كشف و ردیابی نشده‌اند و در صورت برخورد به مناطق پرجمعیت می‌توانند خسارت قابل توجهی وارد كنند.

اولین تلسکوپ از شبکه توسعه‌یافته Flyeye قرار است سال آینده در سیسیل ایتالیا نصب شود.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

بزرگترین رادیو تلسکوپ جهان پس از ۳۰ سال برنامه‌ریزی ساخته می‌شود

سیارک «۲۰۱۲-TC4» فرصتی تازه برای ستاره شناسان فراهم کرد

ماهواره چینی «چوئِچیائو ۲»‌ با موفقیت در مدار قرار گرفت